Reklama

 
Studiować w Niemczech, a mieszkać za granicą – czy jest to możliwe? Jasne! Na Niestacjonarnym Uniwersytecie w Hagen (FerunUni Hagen) jest to bardzo proste.
Niestacjonarny Uniwersytet w Hagen jest jedynym państwowym uniwersytetem niestacjonarnym, i z prawie 80000 tysiącami studentów, największym uniwersytetem w Niemczech w ogóle.
Kierunki studiów FernUni Hagen są chętnie wybierane przez kandydatów na studia na całym świecie. Obojętnie, gdzie mieszkacie, materiały studiów zostaną przesłane bezpośrednio do domu lub przez Internet.

Podanie

Podanie na studia niestacjonarne FernUni Hagen składa się online. Do podania dołącza się standardowo dokumenty aplikacyjne. Oczywiście Wasze podanie ma tylko wtedy szansę, gdy posiadacie maturę ogólną (Abitur) lub inne równowartościowe świadectwo ukończenia szkoły średniej. Na wszelkie pytania dotyczące podań kandydatów zagranicznych odpowiada:

FAQ´s – często zadawane pytania dla posiadających zagraniczne świadectwa.

Przebieg studiów

Na FernUni Hagen nie otrzymujecie wizy wjazdowej (o ile jest wymagana) do Niemiec. Jak już wspomniano, cały materiał studiów, będzie przesłany drogą pocztową lub przez Internet. Po przez wirtualne sale wykładowe, studiujący mogą kontaktować się z wykładowcami lub innymi studentami.  Egzaminy i prace pisemne zdawane są albo w Instytutach Goethego, w niemieckiej szkole, ambasadach lub konsulatach lub w Centrach Studiów FernUni za granicą. Zjazdy odbywają się również w Centrach Studiów FernUni.

Potwierdzenie znajomości języka niemieckiego

Obecnie na Niestacjonarnym Uniwersytecie w Hagen oferowane są wyłącznie kierunki w języku niemieckim. To oznacza, że by studiować na FernUni - dotyczy to także innych uczelni wyższych w Niemczech - musicie przedłożyć uznany certyfikat potwierdzający znajomość języka niemieckiego.

Wymogi znajomości języka niemieckiego są nieco mniejsze niż na pozostałych, stacjonarnych uczelniach wyższych. Na egzaminie TestDaF wystarczy znajomość na poziomie 3 we wszystkich czterech częściach egzaminu, a na egzaminie DSH poziom 1. Jednak egzamin DSH nie wchodzi w grę dla studentów spoza Niemiec, gdyż oferowany jest jedynie w Niemczech. Obok egzaminów TestDaF i DSH uznawane są także niektóre egzaminy Instytutu Goethego i DSD II. Więcej informacji na temat uznawanych certyfikatów potwierdzających znajomość niemieckiego, znajdziecie tu:

Fernuni Hagen – Potwierdzenie znajomości języka niemieckiego

Opłaty za studia

Jedyną wadą FernUni jest to, że nie jest za darmo. Jednak przy łącznych kosztach oscylujących między 1400 a 2500 euro za tytuł licencjata i między 600 a 1300 euro za tytuł magistra, studia online w Hagen, wciąż są wyraźnie tańsze od studiów na uczelniach wyższych w wielu innych krajach.  

Specjalnie dla studentów z Europy środkowej oraz Wschodniej Niemiecka Akademia Wymiany, Deutsche Akademische Austauschdienst (DAAD) oferuje program stypendialny dla FernUni. Osobę kontaktową znajdziecie tutaj:

DAAD-Stypendia, Wsparcie – FernUniversität Hagen

Dalsze informacje:

Wszystkie informacje dotyczące studiów za granicą na FernUni Hagen:

Internationales – FernUniversität in Hagen

Źródło: Niemiecka strona: www.deutschlernen-blog.de

http://deutschlernen-blog.de/blog/2012/04/16/die-fernuniversitat-in-hagen-in-deutschland-studieren-im-ausland-wohnen/

Tłumaczyła z niemieckiego: Anna Nowotna

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
15 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

r e k l a m a