Reklama

Były apartament Goethe'go w Rzymie stanowi dzisiaj często odwiedzane muzeum oraz ważniejsze centrum kultury niemiecko-włoskiej. Budynek "Casa di Goethe" oferuje dodatkowo wolne pokoje mieszkalne dla jego gości.

Otwarcie zainaugurował sam minister kultury – Bernd Neumann.

Od 15 lat "Casa di Goethe" stanowi punkt przyciągający entuzjastów Goethe'go z całego świata. I jak wyjaśnił minister kultury Bernd Neumann, jest ono przodującym i historycznym miejscem niemiecko – włoskich związków kultury. Muzeum, jak powiedział Neumann, cieszy się wielką popularnością jako miejsce tętniących życiem spotkań  i wymian kulturalnych, jakie są prowadzone pomiędzy tymi dwoma krajami. I oto teraz, w obecności włoskiego ministra Lorenzo Ornaghi zostało owtorzone kolejne piętro tego instytutu pamięci niemieckiego artysty.

Więcej miejsca dla książek, imprez i stypendystów

Do tej pory muzeum zajmowało pierwsze piętro budynku leżącego przy Via del Corso 18. Teraz jednak zajmuje również drugi poziom. Tam znajdują się historyczne biblioteki niemieckich artystów mieszkających przez jakiś czas w Rzymie, które dotąd były podzielone na różne instytuty pamięci. Nowe centrum kultury wraz z salami seminaryjnymi i bibliotecznymi oferuje wiele nowych możliwości. Na przykład obok normalnej działalności muzeum może organizować różne seminaria i warsztaty. W budynku muzeum urządzono także mieszkania przeznaczone dla gości takich jak: autorzy, publicyści, tłumacze. Tak więc budynek ten może znów realizować programy stypendialne, co promuje Fundacja Karin i Uwe Hollweg w Bremen.

Zakup nowych pokoi został sfinansowany z budżetu ministerstwa kultury kwotą 3,2 mln Euro. Stamtąd pochodzi również suma 545.000 Euro przeznaczona na restrukturyzację pomieszczeń.

Największych zmian i modernizacji dokonano na pierwszym piętrze budynku. Są tam zaprezentowane wystawy dotychczas nigdy nie pokazywanych włoskich obrazów Goethego. Oryginały znajdują się w weimerskiej fundacji Klassik Stieftung Weimer, która z poparciem ministerstwa kultury może odrestaurować cały zbiór rysunków Goethe'go.

"Casa di Goethe" to jedyne niemieckie muzeum za granicą. Zostało założone w 1997 roku. Obejmuje ono pokoje, w których mieszkał Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) podczas swojej podróży do Włoch w latach 1786-1788. Mieszkało tam również kilku innych niemieckich artystów, m.in. malarz Johann Heinrich Wilhelm Tischbein. Wystawy muzealne koncentrują się właściwie wokół podróży artysty do Włoch i jego pobytu w Rzymie. Obok wystawy eksponatów w muzeum oferowane są także liczne wykłady, seminaria, konferencje.

Nośnikiem powielającym takie muzeum w Rzymie jest grupa robotnicza Instytutu Niezależnej Kultury w Bonn.

Źródło: http://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2012/09/2012-09-20-goet...

Tłumaczyła: Sylwia Robak

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.