Reklama

 

Osoby zatrudnione na umowę o pracę podlegają ustawowo przewidzianemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Składki odciągane są - tak jak i w Polsce – przez pracodawcę od wynagrodzenia brutto.

Do ubezpieczenia społecznego w Niemczech zaliczamy:

• Ubezpieczenie chorobowe (niem. Krankenversicherung; składka wynosi 14,9 % (planowane jest jej podwyższenie do 15,5%) – pracownik płaci 7,9%, pracodawca 7% (po podwyższeniu będzie to odpowiednio: 8,2% i 7,3%),

• Ubezpieczenie emerytalne (niem. Rentenversicherung; składka wynosi 19,90 % - pracodawca i pracownik płaca po 50% składki)

• Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (niem. Arbeitslosenversicherung; składka 2,8% - płacona po połowie przez pracodawcę i pracownika)

• Ubezpieczenie na wypadek opieki (niem. Pflegeversicherung, składka wynosi 1,95% - płacona po połowie przezpracodawcę i pracownika, dodatkowo osoby bezdzietne (pracownicy) płacą składkę w wysokości 0,25%.)

Po zameldowaniu pracownik otrzymuje numer ubezpieczenia socjalnego (niem. Sozialversicherungsnummer) oraz dokument potwierdzający ten numer (niem. Sozialversicherungsausweis).

Więcej informacji nt. ubezpieczeń społecznych i zasad ich obliczania można znaleźć w publikacjach Ambasady RP w Niemczech, m.in.. w przewodniku Prawo pracy w Niemczech.

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.