Reklama

 

Osoby zatrudnione na umowę o pracę podlegają ustawowo przewidzianemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Składki odciągane są - tak jak i w Polsce – przez pracodawcę od wynagrodzenia brutto.

Do ubezpieczenia społecznego w Niemczech zaliczamy:

• Ubezpieczenie chorobowe (niem. Krankenversicherung; składka wynosi 14,9 % (planowane jest jej podwyższenie do 15,5%) – pracownik płaci 7,9%, pracodawca 7% (po podwyższeniu będzie to odpowiednio: 8,2% i 7,3%),

• Ubezpieczenie emerytalne (niem. Rentenversicherung; składka wynosi 19,90 % - pracodawca i pracownik płaca po 50% składki)

• Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (niem. Arbeitslosenversicherung; składka 2,8% - płacona po połowie przez pracodawcę i pracownika)

• Ubezpieczenie na wypadek opieki (niem. Pflegeversicherung, składka wynosi 1,95% - płacona po połowie przezpracodawcę i pracownika, dodatkowo osoby bezdzietne (pracownicy) płacą składkę w wysokości 0,25%.)

Po zameldowaniu pracownik otrzymuje numer ubezpieczenia socjalnego (niem. Sozialversicherungsnummer) oraz dokument potwierdzający ten numer (niem. Sozialversicherungsausweis).

Więcej informacji nt. ubezpieczeń społecznych i zasad ich obliczania można znaleźć w publikacjach Ambasady RP w Niemczech, m.in.. w przewodniku Prawo pracy w Niemczech.

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez YcqNN (niezweryfikowany) w
Meds information for patients. Effects of Drug Abuse. <a href="https://prednisone4u.top">generic prednisone for sale</a> in US. All what you want to know about medicine. Get information now. <a href=https://yarbnas.com/video/how-to-make-amplifier-low-bass-and-high-200w-with-ic-tl084-circuit-at-home/comment-page-235/#comment-3306226>Some news about medication.</a> <a href=http://blog.qooza.hk/RLai2316?eid=19633137>All what you want to know about meds.</a> <a href=http://www.negociosenbrasil.org/?dwqa-question=best-trends-of-medicament>Best trends of medicament.</a> b47c264

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.