Reklama

 

Znowu nie masz pomysłu gdzie spędzić sylwestra i Nowy Rok? Chciałbyś wyjechać, ale nie wiesz, w którym kierunku? Alpy Francuskie zawsze przyjmą Cię z otwartymi ramionami.

Alpy to ogromne pasmo górskie, na terenie którego można spotkać nie tylko miłośników białego szaleństwa. Położone na terytorium kilku państw europejskich, między innymi Szwajcarii, Austrii., Włoch czy Niemiec przyciągają tłumy turystów. 

Znane są one przede wszystkim ze swoich górskich atrakcji. Można tu do woli jeździć na nartach czy snowboardzie oraz uprawiać wszelkie inne rodzaje sportów zimowych. Najwięcej zwolenników ma jednak narciarstwo alpejskie. Praktycznie wszystkie górskie miejscowości oferują trasy zjazdowe oraz biegowe dla narciarzy (łącznie kilka tysięcy kilometrów!), a także świetnie wyposażone stacje narciarskie. Popularne są również wspinaczki.

Z łatwością można wypożyczyć tu sprzęt i udać się wysoko w góry. Zarówno początkujący, jak i zawodowcy znajdą tu coś dla siebie. Tak jak wszędzie, trasy oznaczono tutaj kolorami w zależności od stopnia trudności. Zielone są dla narciarzy początkujących, niebieskie i czerwone dla średnio zaawansowanych oraz czarne dla zaawansowanych. Wrażeń nie zabraknie więc także miłośnikom silniejszych doznań. Pamiętajmy jednak, by oddawać się pasjom sportowym pod okiem przewodnika, nawet jeżeli wydaje nam się, że bardzo dobrze znamy pobliską okolicę.

Przekrój przez góry

Bogactwo regionów w Alpach Francuskich może zadziwić niejednego turystę, który przyjeżdża tu po raz pierwszy. Do wyboru mamy m. in Górną Sabaudię ze słynnym Jeziorem Genewskim, gdzie sezon panuje przez cały rok czy Sabaudię z masywem Mont Blanc oraz kurortami, w których znajdują się źródła leczniczych wód mineralnych. Natomiast Isere – Alpy Delfinackie to region, w którym mieści się „stolica Alp”, czyli Grenoble. Miejscowość ta jest jednym z największych francuskich centrów naukowych. 

To ogromne terytorium jest bogate w unikalną florę i faunę. By ich strzec stworzono dwa parki narodowe i kilka rezerwatów przyrody. Obfite w jeziora tereny z pewnością spodobają się amatorom żeglarstwa i sportów wodnych. Warto tu przyjechać zarówno latem, jak i zimą – szczególnie w okresie sylwestrowo-noworocznym. Natkniemy się tu zarówno na zaciszne wioski, gdzie odpocząć będą mogły rodziny z małymi dziećmi, jak również na nowoczesne kurorty, w których tętni życie, oblegane głównie przez młodych turystów z różnych zakątków świata. 

Królowa szczytów

Alpy to najwyższy, a zarazem najpopularniejszy łańcuch górski Europy. Jego najbardziej znanym szczytem jest położony na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc inaczej zwany Białą Górą. Sięga on 4808,45 m n.p.m. Co ciekawe, co roku podwyższa się jeszcze o 2–3 mm. To góra uznana za dach Europy, z racji tego, że według większości naukowców jest najwyższym szczytem kontynentu. Konkurować z nią może Elbrus (Kaukaz), ale to tylko w przypadku gdy uznamy go za szczyt europejski. 

Mont Blanc to centrum alpinizmu oraz turystyki wysokogórskiej. U jego podnóża malowniczo rozciąga się jedna z najbardziej popularnych turystycznych miejscowości we Francji, czyli Chamonix. W 1924 roku odbyły się tu pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. Mieści się tu także najwyżej na świecie położona kolejka linowa, która wjeżdża na szczyt Aiguille du Midi (3842 m). Chamonix często określany jest rajem dla narciarzy i snowboardzistów, a także dla osób lubiących podwyższać sobie poziom adrenaliny. Tylko ten jeden kurort rocznie odwiedza około 5 milionów turystów.

Tłumy przyjeżdżają tu przez cały rok, bo Alpy Francuskie uważane są za jedne z najpiękniejszych gór na świecie. Szczególnie tętnią one życiem na przełomie grudnia i stycznia.

Ceny w Alpach

• bilet lotniczy Londyn- Grenoble: od £112 (lot bezpośredni)

• nocleg: od £40

• obiad na stoku: od £15

• wypożyczenie sprzętu narciarskiego (narty oraz buty):

– dorośli: od £10 (za jeden dzień), od – £55 (5–6 dni)

– dzieci: od £7 (za jeden dzień) od £44 (5–6 dni)

Państwo: 
Dział: 
Dział Specjalny: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.