Reklama

 

CO TO JEST KREDYT GOTÓWKOWY?

Istnieje kilka form kredytów bankowych, a najpopularniejszą z nich stanowią właśnie kredyty gotówkowe.

Kredyt gotówkowy to nic innego jak pożyczka w formie gotówki, którą otrzymujemy od banku. Taki kredyt musimy spłacić w określonym czasie, w określonej liczbie rat.Tego rodzaju pożyczki mogą być zaciągane na najróżniejsze cele konsumpcyjne. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dość szybko potrzebują gotówki, a nie mają innych perspektyw

na jej zdobycie. Kwota kredytu, którą możemy uzyskać od banku, zależy

od tego ile zarabiamy i czy stać nas na spłacanie rat – jest to tzw. zdolność kredytowa.

Procedura przyznawania kredytu może trwać już od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Jest to uzależnione od wysokości kredytu oraz banku

i obowiązujących w nim procedur.

DLA KOGO KREDYT GOTÓWKOWY?

Osobą zaciągającą kredyt, czyli kredytobiorcą może być każda osoba fizyczna, która: posiada miejsce zamieszkania w kraju, pełną zdolność do czynności prawnych, stałe dochody i wspomnianą już zdolność kredytową.. Kiedyś wymagany był również uregulowany stosunek do służby wojskowej, jednak od momentu kiedy służba nie jest obowiązkowa, nie jest to konieczne. Zazwyczaj minimalny wymagany przez bank dochód, jaki uzyskuje kredytobiorca, to ok. 500 – 800 zł netto/miesięcznie.

Wiele banków umożliwia zaciągnięcie kredytu w celu spłacenia już wcześniej zaciągniętego – jest to tzw. kredyt konsolidacyjny.

        Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, mamy możliwość wzięcia kredytu bez zgody współmałżonka, jednak z reguły jest to kwota nie wyższa niż ok. 8000 zł.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  1. OPROCENTOWANIE

Oprocentowanie to odsetki, które będziemy musieli oddać bankowi za pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj wynoszą od kilkunastu do dwudziestu-kilku procent. Prawo zabrania oprocentowania wyższego niż 25%. W wielu oddziałach banków istnieje możliwość wynegocjowania niższego oprocentowania, niż w przypadku składania wniosku o kredyt przez internet.

  • oprocentowanie nominalne – naliczane od kwoty kredytu brutto, czyli wysokość odsetek do zapłaty których zobligowany jest klient
  • oprocentowanie efektywne – uwzględniające całkowity koszt kapitału, uwzględniający należne odsetki, wszystkie prowizje i opłaty związane z kredytem
  • oprocentowanie rzeczywiste (RRSO-rzeczywista roczna stopa oprocentowania)- uwzględniające należne odsetki, wszystkie prowizje i opłaty związane z kredytem, oraz wartość pieniądza w czasie. Wyliczane zgodnie z ustawą z dn. 20 lipca 2001 r. „o kredycie konsumenckim” (Dziennik Ustaw z 2001 r nr 100 poz. 1081). Bank ma obowiązek na żądanie klienta wyliczyć RRSO.
  1. CAŁKOWITY KOSZT KREDYTU

Warto dopytać się o wszystkie koszty kredytu, jakie będziemy musieli ponieść w związku z jego przyznaniem przez bank, czyli np.: opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizje od przyznania kredytu, opłaty za otwarcie limitu kredytowego, opłaty za dodatkowy rachunek bankowy, koszt ubezpieczenia kredytu i szystkie inne tego typu opłaty, które może pobrać od nas bank. Prawo mówi, iż koszt kredytu (nie licząc kosztów ubezpieczeń i zabezpieczeń), nie może przekraczać 5% wartości udzielonego kredytu.

  1. OKRES KREDYTOWANIA I MOŻLIWOŚĆ WCZEŚNIEJSZEJ SPŁATY KREDYTU

Należy dobrać okres kredytowania do swoich możliwości. Jeśli zdecydujemy się na spłatę kredytu w dłuższym okresie, zapłacimy większe odsetki, ale za to rata kredytu będzie niższa. Należy gruntownie przeanalizować swoją obecną i przyszłą sytuację, a także swoje możliwości.

Każdy kredyt można spłacić wcześniej, co jest jego dużą zaletą. Jednak należy się dowiedzieć czy wcześniejsza spłata nie generuje dodatkowych opłat, czy w momencie oddania pieniędzy spłacamy rzeczywisty kapitał a nie np. kolejne raty do przodu. Jest to ważne ponieważ spłacając rzeczywisty kapitał obniżamy podstawę, od której naliczane są comiesięczne odsetki.

  1. RATY RÓWNE CZY MALEJĄCE

Rata kredytu składa się z części kapitałowej, czyli faktycznie pożyczonych pieniędzy, oraz części odsetkowej, która jest zarobkiem banku za udzielenie kredytu. Z założenia część odsetkowa jest największa przy pierwszych ratach, po czym systematycznie maleje, wraz ze spłatą kredytu. Dzieje się tak ponieważ comiesięczne odsetki liczone są  od pozostałej do spłaty kwoty kredytu.

Wysokość rat równych nie zmienia się przez cały okres kredytowania.

Przy pierwszych ratach spłacamy w większości odsetki, po czym ta proporcja zmienia się w miarę spłaty zobowiązania. Pod koniec spłacania, odsetki stanowią tylko ułamek raty.

Ta opcja jest odpowiednia dla osób, które o niższej zdolności kredytowej lub chcących mieć niższa ratę od początku.

Przy ratach malejących wygląda to tak, że pierwsze raty są wyższe, ponieważ  przy każdej racie spłacamy taką samą część kapitału,

a wysokość raty maleje, ponieważ w miarę spłacania maleje wysokość odsetek. Takie raty są odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które chcą szybciej spłacić kredyt oraz mogą sobie pozwolić

na płacenie większych rat na początku.

  1. UBEZPIECZENIE KREDYTU

Jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli obawiamy się utraty pracy lub, że możemy utracić zdolność spłaty zaciągniętego zobowiązania. Również w przypadku dłuższej choroby, wypadku lub śmierci jest nieocenione –ponieważ nasz kredyt nie obciąży rodziny. Zobowiązanie do kwoty ubezpieczenia przejmuje wtedy ubezpieczyciel. Należy jednak zapoznać się z warunkami przyznania ubezpieczenia, np. ubezpieczenie od utraty pracy nie zostanie uruchomione jeśli zostaniemy zwolnieni dyscyplinarnie.

Autor:Danbec

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.