Reklama

Wyjazd do pracy za granicę to w każdym wypadku decyzja wymagająca odpowiedniego przygotowania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zawarcie umowy z jedną z działających na rynku agencji pośredniczących?

Oto kilka wskazówek.

Do najważniejszych aspektów, jakie powinny zostać sprecyzowane w tego rodzaju umowie należą: określenie miejsca i czasu pracy oraz jej rodzaju – w szczególności zaś wykaz czynności, jakie będą świadczone na rzecz klienta - podopiecznego. Nie mniej ważne są zapisy dotyczące wynagrodzenia za świadczone usługi. Poza określeniem samej kwoty wynagrodzenia i terminów jego wypłaty (miesięcznie, tygodniowo czy dniówkowo), należy zwrócić uwagę, czy kwota wskazana w umowie jest kwotą netto czy brutto. Zarówno w przypadku klasycznych umów o pracę, jak i umów zlecenia, istnieje obowiązek odprowadzenia przez pracodawcę ( agencję) składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jak również obowiązek obliczenia i wpłacenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. Oznacza to, że z punktu widzenia  zatrudnionego korzystniejsze i zarazem czytelniejsze będzie, jeśli w umowie określimy jego wynagrodzenie kwotą netto. Tę bowiem kwotę zatrudniony otrzyma ostatecznie za świadczone przez siebie usługi.

Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy i jakiego rodzaju umowę posiada agencja z zagranicznym pracodawcą.

Niektóre z agencji sugerują osobom poszukującym pracy za granicą rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i rozliczenia za pomocą rachunków albo faktur. Generalnie unikać należy przyjmowania tego rodzaju propozycji. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę albo umowę zlecenia daje większą swobodę i nie nakłada na zatrudnionego licznych uciążliwych obowiązków ubocznych, związanych z prowadzeniem własnej firmy. Pamiętać należy, że w tego rodzaju przypadkach zachodzi konieczność prowadzenia dokumentacji księgowej, samodzielnego rozliczania się z ZUS i urzędem skarbowym. Zawiłość regulacji oraz wymóg cyklicznego sporządzania szeregu dokumentów, jak też surowe sankcje za błędy w tym zakresie często powodują potrzebę zlecenia obsługi księgowej podmiotom wyspecjalizowanym, a to z kolei generuje dodatkowe koszty. Radzimy zatem zadbać, aby obowiązek rozliczania zatrudnionego i wystawiania odpowiednich dokumentów przejęła na siebie agencja.
Maciej Tomczuk
adwokat, współpracuje z Kancelarią Prawną Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

Od redakcji

w większości umów agencyjnych dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicą, znajdują sie klauzulę typu " pracodawca ma prawo w dowolnym momencie , mając na celu dobro własne i pracownika, zmienić warunki zatrudnienia i zamieszkania wobec tych określonych w umowie wstępnej czy umowie przyrzeczenia zatrudnienia... " to powinny osoby poszukujące prace wiedzieć. albo np. o tym ze podpisując regulamin zatrudnienia zgadzają się na wszelkie sankcje , kary ustalone takim właśnie regulaminem, może warto wspomnieć ,że należy zwracać szczególna uwagę na umowy w których pracodawca zaznacza ze praca trwa 6 miesięcy i pracownik MUSI te 6 miesięcy przepracować, a w przypadku nie przepracowania tego pełnego okresu ustala się karę umowna np 1200 euro. tylko ze te umowy nie biorą pod uwagę wypadków losowych, wypadków w pracy i innych zdarzeń wymienianych np w kodeksach pracy danego kraju... jest tego sporo  i takich pułapek jest też sporo…

Autor: Tomczuk

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.