Reklama

 

W Wielkiej Brytanii, a ściślej w Londynie, jak co roku, niedawno przyznano nagrody „Partnership Awards” dla najlepszych w roku 2013 na świecie projektów PPP (partnerstwo publiczno-prywatne). Przyznaje je wydawca aż trzech – bardzo prestiżowych - międzynarodowych czasopism poświęconych tematyce PPP (są to: „Partnership Bulletin”, „P3 Bulletin” i „:PPP Bulletin International”). Uznały one wspólnie, że projekt budowy spalarni odpadów w Poznaniu - oczywiście w formule PPP – jest, a raczej był w zeszłym roku, najlepszym na świecie projektem pionierskim PPP.

„Partnership Awards” to drugie już międzynarodowe – i jakże prestiżowe - wyróżnienie dla projektu z Poznania. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że jest to największy dotychczasowy projekt PPP w Polsce. Jednocześnie jest jednym z pierwszych na świecie przykładów połączenia funduszy UE z mechanizmem partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inwestycja zakłada budowę przez partnera prywatnego nowoczesnej Instalacji do Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych o wydajności 210 tys. ton rocznie oraz jej eksploatację przez okres 25 lat. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok. 725 mln zł. Zrealizuje ją „Sita Zielona Energia”, utworzona przez spółkę „Sita Polska” i fundusz „Marguerite Waste Polska”. Przewodniczący zarządu tego funduszu – Łukasz Dziekoński – powiedział:

- „Spalarnia odpadów w Poznaniu to największy kontrakt PPP zawarty w całej Unii Europejskiej w 2013 r. Rynek infrastrukturalny osłabł w skali całej Europy, a przede wszystkim na wiodących dotychczas rynkach dla PPP, takich jak Hiszpania, Włochy i Francja”.

Do tegorocznych nagród w kategorii „Najlepszy projekt pionierski" nominowane były również m.in.: projekt budowy lotniska w Zagrzebiu (koszt inwestycji ok 330 mln euro), paryskie Cite Musicale (budowa kompleksu sal koncertowych na wyspie Seguin), budowa elektrowni szczytowych w RPA (projekt o wartości ok 1 mld USD), budowa sieci przesyłowych między morską farmą wiatrową Greater Gabbard (Wielka Brytania) a stałym lądem (koszt inwestycji szacowany na ok. 317 mln funtów).

Tegoroczne „Partnership Awards” zdobyły również m.in.: projekt East End Crossing - budowa mostu nad rzeką Ohio w USA (najlepszy projekt drogowy oraz Grand Prix dla najlepszego projektu PPP w 2013 r.), budowa miejskich linii kolejowych w Ottawie w Kanadzie (najlepszy projekt kolejowy), budowa szpitala dziecięcego Alder Hey w Wielkiej Brytanii (najlepszy projekt z zakresu budynków publicznych), modernizacja i utrzymanie szkół w Clacton w Wielkiej Brytanii (najlepszy projekt z zakresu eksploatacji i utrzymania).

Poznań początkiem wszystkiego

Poznański projekt PPP powstawał przy współudziale grupy IPOPEMA, która obejmuje spółki z branży finansowej i doradczej. Jarek Błaszczak, dyrektor zarządzający w IPOPEMA Securities, szef działu doradztwa finansowego, mówi:

- „Naszą misją jest uczestniczenie jako doradca finansowy w najważniejszych projektach infrastrukturalnych w Polsce, jak również pozyskiwaniu finansowania dla projektów inwestycyjnych”.

I tak już w lutym 2014 r. IPOPEMA - w konsorcjum z firmą inżynieryjno-doradczą BBF Sp. z o.o. - została wybrana jako doradca przy budowie podobnej spalarni PPP dla województwa pomorskiego. Jest to obecnie największy taki projekt w Polsce. Poznań będzie więc pionierem w PPP?

Natalia Mikołajska

Ten artykuł ukazał się dzieki firmie piekarniawiejskawzebowie.pl/ dom-bud.png

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.