Reklama

„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.” Mary Lou Cook

 

W ostatnim czasie wiele się mówi na temat samorozwoju, coachingu, oraz kreatywności. Internet pełen jest poradników dotyczących tego jak ją odnaleźć i pobudzać. Ale czy aby na pewno jest ona dzisiaj tak niezwykle ważna i warto się nią w ogóle zajmować? Okazuje się, że jest to jedna z bardziej pożądanych cech współczesnego świata. I zdecydowanie warto ją posiadać: w pracy, w kuchni, w sposobie ubierania się, sypialni. A co jeśli ktoś nie posiada takich umiejętności? Otóż...ma je każdy. Tak, każdy bez wyjątku ma te umiejętność. Czasem są one ukryte, ale te pokłady znajdziemy u każdego człowieka.

 

A co zrobić, żeby je odnaleźć w sobie i w dobrze wykorzystać?

Z pewnością pomocne będą ćwiczenia, czy też gry w które można grać ze znajomymi czy też rodzinnie. Przykład? Proszę bardzo. „Skojarzenia”. I co każdy kojarzy? Jeśli nie to wyjaśniam. Gra dla co najmniej dwóch osób. Jedna osoba mówi słowo, a druga skojarzenie do tego słowa, następnie pierwsza skojarzenie do słowa oponenta i na zmianę. Drugie równie proste ćwiczenie „ostatnia litera” Podobnie jak poprzednio potrzebne są co najmniej dwie osoby mówimy słowo druga osoba mówi słowo na ostatnią literę tego słowa itd. Są to proste i przykładowe ćwiczenia, które każdy może wykonywać w parze lub większej grupie. Dodatkowo te gry mogą umilić nam czas w podróży samochodem, pociągiem, czy też w szkole na przerwie, są to gry które integrują grającą w nie grupę. W gry ćwiczące kreatywność można grać również w pojedynkę. Przykładem może być ćwiczenie „rozwiń skrót” np. O.K.N.O. Około Krakowa Nowa Ochota. Czy też pisanie zdania na tylko jedną literę alfabetu np. Pewnie Pan Po Piąty Piwku Powiedział Pewnej Pani Paskudna Paskudo. Lub gra „anagramy” W jednym słowie znajdujemy inne słowa np. KURCZAK – kurz, kurcz, kura, uraz, rak, czar, kac. Przykłady wymienionych gier to tylko kropla w morzu ćwiczeń. Gier jest dużo i z pewnością każdy znajdzie swoje ulubione dla siebie czy swojej grupy. Znaleźć je można w sieci, opracowaniach czy też pokusić się o stworzeniu własnej gry.

 

Wiemy już jak grać to teraz zastanówmy się dlaczego warto to robić.

Ćwicząc swoją kreatywność uzupełniamy zasób słów, poprawiamy pamięć. Odblokowujemy schematy naszego myślenia. Kto chodził do szkoły ten wie, że to nie jest miejsce dla rozwijania swojej kreatywności. Wiedza Tak, kreatywność Nie. W szkole, a później w pracy kroczymy utartymi schematami myślowymi bojąc się niekiedy wyjść poza ten schemat.

Odkrywamy zasoby pokładów twórczych. Osoby, które chcą być malarzami, pisarzami, poetami czy też po prostu być twórcami w jakiejkolwiek dziedzinie powinni mieć wysoko rozwiniętą wyobraźnie, te ćwiczenie z pewnością pomogą.

Sprawniejsze i szybsze myślenie – czy w pracy lub w szkole nie jest to przydatne?

Zwiększenie procesu uczenia się, poprawienie jakości oraz szybkości nauki. Zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Pokonanie nieśmiałości. Jak widać wiele zalet, a wad brak.

 

W Polsce powoli rozwija się branża oferująca ćwiczenia rozwijające kreatywności. To bardzo dobry objaw i z pewnością potrzebny. Są one najczęściej płatne, ale warto skorzystać z takich warsztatów, choć samemu w zaciszu domowym również można ćwiczyć swoje szare komórki.

 

Daleko idący wniosek (a może nie), że takie zajęcia powinny zostać wprowadzone
w szkołach jako dodatkowy przedmiot. Na pewno uczniowie zauważyli by szybko korzyści płynące z tych zajęć. Pokonanie nieśmiałości, zwiększenie pewności siebie, efektywniejsza i szybsze uczenie, większe zintegrowanie grupy.

 

Świat poszedł do przodu, może warto iść za nim.

Monika Słoń

 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.