Reklama

 

„Nieoczekiwanie usłyszałem złowieszczy trzask i zobaczyłem przed sobą pękający lód oraz osiem sań z renami szamoczącymi się w wodzie.”

„Syberia” Jacka Pałkiewicza jest książką, której tytuł na samym początku może zmylić niedoświadczonego czytelnika. Większości Polaków region ten nie kojarzy się z wspaniałymi krajobrazami, lecz dramatyczną historią.  W porównaniu z reportażami Ryszarda Kapuścińskiego lub Wojciecha Cejrowskiego znajdziemy niewielką ilość barwnego i kwiecistego języka oraz sytuacji sensacyjnych jak obserwacja Louisa Amstronga w dziele „Podróże z Herodotem” Kapuścińskiego czy stosowanie  telepatii przez szamana na  Cejrowskim  w „Rio Anaconda”.

Pałkiewicz ukazuje surową, czystą i dziką część naszego globu  z obrazami przyrody, które przenoszą człowieka w świat, którego nie chce się opuszczać. Poza tym  przywołuje wspaniałe dokonania naszych rodaków na Syberii, mało znanych skomercjalizowanemu społeczeństwu. Język prosty, konkretny, jasny oddaje wspaniale i autentycznie to, co autor opisuje, jest on tak naturalny, że można mieć chwilami uczucie uczestniczenia w wyprawie z podróżnikiem, a po zamknięciu książki czuć syberyjski chłód. Książka liczy kilkaset stron, jednak treść stanowi jedynie 1/3 utworu, pozostała cześć to piękne fotografie.          

„Gdyby z sybiraków robiło się gwoździe, byłyby to najlepsze gwoździe na świecie. Kiedyś ludzie byli ze stali, a statki z drewna – teraz  jest na odwrót”

Przesłanie pisarza w tej książce skłania się ku pewnemu stylowi życia, psychologii przetrwania, szkole, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Nie dotyczy to tylko miejsc o ekstremalnych warunkach geograficznych, lecz przede wszystkim życia w społeczeństwie. To w miejscach najbardziej ucywilizowanych jednostka  w obecnych czasach musi szczególnie walczyć o swoją przyszłość, poglądy, sposób bycia oraz cele, które sobie postawiła.

Literatura warta polecenia, poprzez swój charakter przenosi nas nie tylko przez słowa, ale także myślami w krainę, gdzie człowiek musi żyć według reguł nieustępliwej natury. Siedząc w ciepłym fotelu od razu doceniamy warunki, w jakich żyjemy, i rośnie w nas przekonanie o ogromnym zapasie energii, jaką posiadamy. Natomiast tym, u których spowoduje westchnienie za niespełnionymi marzeniami o dalekich wyprawach, da odpowiedź, jakim sposobem można je urzeczywistnić.

Tomasz Perek

Fot. Jacek Pałkiewicz

syberia_jacka2.jpgsyberia_jacka3.jpgsyberia_jacka4.jpgsyberia_jacka5.jpgsyberia_jacka6.jpg

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.