Reklama

Dlaczego od kilkunastu lat obserwujemy ciągły wzrost liczby rencistów? W dodatku aktywnych zawodowo.

 

Duże bezrobocie w Polsce spowodowało, iż 2 miliony Polaków pracuje zagranicą. Ale nie tylko. Wielu pracodawców wykorzystuje tą sytuację, by obniżyć swoje koszty zatrudnienia. Niekoniecznie w uczciwy sposób. Są firmy, które zmuszają wręcz do „załatwienia sobie” renty. Jedną z motywacji jest to, że rencistom proponuje się umowy o pracę, natomiast pozostałym umowy śmieciowe.

Do tego dochodzą osoby faktycznie niepełnosprawne, które zmuszone są pracować, gdyż niska renta nie pozwala im się utrzymać. Rząd mówi, że nie ma pieniędzy na podwyżki rent. Tu jednak mija się z prawdą, ponieważ pieniądze są i to nie małe, ale rządzący wolę podarować je... przedsiębiorcom.

Przykładem może tu być firma Amlux, która zatrudnia 4 tys. osób. Miesięczna dopłata do pensji każdego z pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności wynosi do 1 050 zł w przypadku tzw. schorzenia specjalnego, bez schorzenia specjalnego - do 450 zł. W firmie Amlux dofinansowanie pracy osób niepełnosprawnych wynosi do 75 proc. wynagrodzenia takiego pracownika. Jeśli więc 10 proc. pracowników to niepełnosprawni, na konto Amluxu co miesiąc wpływa nawet do 18-42 tys. zł państwowej dotacji. Do tego dochodzą dofinansowania szkoleń (których nikt nie widział) oraz przystosowania miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej (jaka jest różnica między mopem dla pełno- i niepełnosprawnej sprzątaczki?). Czysty - nomen omen - zysk oczywiście dla pracodawcy. A rencista musi ciężko pracować po 200 godzin w miesiącu, żeby firma wypłaciła mu łaskawie 1000 zł dodatku do renty, gdyż trudno takie pieniądze nazwać pensją.

Firm żerujących w ten sposób jest sporo. W internecie bez problemu znajdziemy informacje dotyczące głównie przedsiębiorstw z branży ochroniarsko-sprzątającej, takich jak Impel czy DGP Dozorbud. Natomiast dola rencistów, jak była, tak jest kiepska.

Michał Sobkowiak

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.