Reklama

Rekrutacja to często największa bolączka w czasie poszukiwania pracy. Zainteresowałeś już swoim doświadczeniem, dostajesz telefon z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Robisz szybki research o co możesz być zapytany. Uczysz się, że powinieneś powiedzieć wadę, która w tej pracy będzie zaletą, że masz sto różnych praktyk na pokonanie stresu. Rekrutujący bardzo często znają już te odpowiedzi i słysząc je po raz setny, nie mają ochoty na dalsze rozmowy. Jak faktycznie powinieneś się przygotować i co powinieneś robić na rozmowie?

Szukaj aktywnie. Masz konkretną wizję tego, gdzie chciałbyś pracować? Wyślij CV i list motywacyjny, nawet jeśli nie ma otwartej rekrutacji. Czekając na rekrutację możesz stracić niepowtarzalną szansę zatrudnienia w wymarzonej firmie na idealnym dla ciebie stanowisku.

Bądź szczery. W końcu praca to obopólne świadczenia. Ludzie odpowiedzialni za zatrudnianie pracowników mają swoje wyobrażenia na temat idealnego kandydata, ale warto być sobą. W końcu – czy chciałbyś udawać kogoś, kim nie jesteś przez osiem godzin dziennie?

Dowiedz się jak najwięcej o firmie. Kiedy na pytanie o to, co wiemy o firmie pada „nie wiem” to osoba przeprowadzająca rozmowę może odebrać to na trzy sposoby – albo jesteś ignorantem, albo lenistwo jest u ciebie rozwinięte w najwyższym stopniu, albo nie angażujesz się. Krótko mówiąc, jest to źle odbierane. Warto sprawdzić stronę, skąd są, co dokładniej robią, jakie są u nich benefity.

Uzasadniaj – każda praca czegoś nas uczy. Chcesz zostać asystentem, a pracowałeś tylko na kasie? Przekuj to w zaletę, w końcu miałeś styczność z organizacją pracy, np. przy dostawach, obsługiwałeś klientów, nawet tych roszczeniowych, musiałeś dbać o wygląd stanowiska i miejsca pracy. Przeanalizuj tak swoje dotychczasowe prace pod kątem nowej.

Oblicz koszty. Sprawdź, ile wynosi średnia zarobków na danym stanowisku. Następnie policz, ile kosztuje cię utrzymanie, jedzenie, ile wydajesz na kino, hobby itd. Do tego dodaj poduszkę finansową i porównaj, jakie są różnice w obu kwotach. Warto podać wyższe oczekiwania, żeby w trakcie rekrutacji móc podjąć negocjacje i nie doprowadzić się do stanu, kiedy nie ma się pieniędzy po opłaceniu rachunków.

Przygotuj pytania. Jeśli masz je spisane w zeszycie czy na kartce to bardzo dobrze zostanie odebrane. Przygotowałeś się do tej rozmowy, przemyślałeś wiele kwestii. To buduje twój wizerunek jako osoby pracowitej i skrupulatnej.

Warto też przeczytać opinie o firmie i jej polityce. Jeśli nie zgadza się ona z twoim światopoglądem to szukaj dalej. W końcu praca nie musi się wiązać z cierpieniem.

 

 

Autor: 
Patrycja Staniszewska
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.