Reklama

Fot.: www.tapeciarnia.pl

Zgodnie z powszechnym przekonaniem płace w Warszawie są najwyższe w Polsce. Potwierdzają to również wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2015 roku firmy Sedlak & Sedlak. Przyjrzyjmy się więc, jakie wynagrodzenia otrzymywali w ubiegłym roku zatrudnieni w stolicy.

Mediana wynagrodzeń osób pracujących w Warszawie wyniosła w 2015 roku 5400 zł brutto miesięcznie. Co czwarty najlepiej zarabiający pracownik zatrudniony w stolicy otrzymywał miesięcznie więcej niż 8800 zł. Warto zauważyć, jak wynagrodzenia w Warszawie wpływają na medianę wynagrodzeń w całym województwie mazowieckim. Mediana płac w województwie z wyłączeniem Warszawy wyniosła już tylko 3400 zł brutto. Natomiast po włączeniu do obliczeń stolicy, mediana dla mazowieckiego wzrosła do 4928 zł brutto.

Opis:   /wynagrodzenia.pl

/wynagrodzenia.pl

Zarobki kobiet i mężczyzn

Luka płacowa, czyli różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, w Warszawie w 2015 roku wyniosła 22 proc. Mediana wynagrodzeń kobiet była równa 4700 zł brutto miesięcznie, a mężczyzn - 6048 zł. Wyraźniejsze były różnice między 25 proc. najlepiej zarabiających kobiet i mężczyzn - wśród nich luka płacowa wyniosła 29 proc. Z kolei wśród pracowników najniżej wynagradzanych - niespełna 19 proc.

Opis:   /wynagrodzenia.pl

/wynagrodzenia.pl

Najwyżej i najniżej opłacane branże

Najwyżej opłacaną branżą w Warszawie, podobnie jak w skali całego kraju, była w 2015 roku branża IT. Tuż za nią w zestawieniu znalazły się telekomunikacja i bankowość. Z kolei najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy zatrudnieni w usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce.

Opis:   /wynagrodzenia.pl

Zarobki w firmach różnej wielkości

Pracownicy zatrudnieni w Warszawie w największych firmach, zatrudniających tysiąc osób i więcej, zarabiali przeciętnie o 50 proc. więcej niż pracownicy zatrudnieni w mikroprzedsiębiorstwach. Zwraca uwagę niewielka różnica w wysokości median płac w firmach dużych i średnich - wyniosła ona tylko 200 zł.

Opis:   /wynagrodzenia.pl

/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia na różnych szczeblach zarządzania

Dyrektor zatrudniony w Warszawie zarabiał przeciętnie niemal dwa razy tyle co osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym. Z kolei specjalista na pensję dyrektora musiałby pracować nieco ponad trzy miesiące. Pracownik szeregowy potrzebowałby natomiast niespełna dwóch miesięcy, aby zarobić pensję specjalisty.

Opis:   /wynagrodzenia.pl

/wynagrodzenia.pl

Zarobki na wybranych stanowiskach

Z analizy płac na wybranych stanowiskach wynika, że wynagrodzenia znacznie przekraczające medianę dla Warszawy otrzymywali m.in. architekci - projektanci systemów IT, key account managerowie, główni księgowi czy programiści C/C++. Z kolei najniższe stawki otrzymywali np. kasjerzy, magazynierzy i sekretarki.

Opis:   /wynagrodzenia.pl

Autor Artykułu: Artur Szeremeta

Źródło: http://praca.interia.pl/zarobki/news-zarobki-w-warszawie-w-2015-roku,nId,2146811

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.