Reklama

 

Wujek Sam jak polskie uczelnie...? Nie zapomnij - to Ty wybierasz studia, nie studia Ciebie.

21 maja ukazał się aktualny Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy 2014”. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski wciąż biją się o palmę pierwszeństwa. Gdzie najlepiej studiować filologię polską, a gdzie mechatronikę? Jeśli wybierasz się w tym roku na studia, sprawdź koniecznie najnowszy ranking. A potem skomentuj, czy były dla Ciebie pomocne.

Egzaminy maturalne powoli dobiegają końca. Później krótki czas na ochłonięcie i rzesza absolwentów szkół średnich będzie cieszyć się z dobrych wyników. Albo lamentować nad tymi, które miały być wyższe. Jeśli zamierzasz wybrać się na studia, wkrótce staniesz przed jednym z najważniejszych wyborów w Twoim życiu. Określisz, której uczelni chcesz powierzyć swoją edukację. I na jakim kierunku chciałbyś się dalej kształcić.

W podjęciu tej decyzji może pomóc Ci aktualny ranking „Perspektyw”. Wyników rankingów i tabelek nie powinno się traktować jako najdoskonalszej i jedynej prawdy. Jednak mogą one być pomocne w podejmowaniu istotnych decyzji.

„Jakość, jakość i jeszcze raz jakość”

To cytat ze strony internetowej „Perspektywy”. I główna kategoria, której co roku poszukują twórcy Rankingu Szkół Wyższych. Świadomi roli, jaką ich (z pozoru) zwykła tabelka może odegrać w życiu młodych ludzi. Powstawaniu rankingu towarzyszy idea doskonałej uczelni, która zmienia się w zależności od środowiska, uwarunkowań społecznych, potrzeb rynkowych.

Kapituła pod przywództwem prof. Michała Kleibera ocenia uczelnie według kilku kryteriów. W zależności od typu szkół wyższych zmienia się ich obecność i udział w ogólnym wyniku. Nota całościowa dla uczelni akademickich składa się z prestiżu (25%), potencjału naukowego (15%), efektywności naukowej (30%), warunków studiowania (10%), umiędzynarodowienia (15%) i innowacyjności (5%). Te procenty to oczywiście kwestia podlegająca dyskusji. Nie jestem przekonana do tego, aby pięciokrotnie większe znaczenie przywiązywać do prestiżu ośrodka niż do jego innowacyjności. Jednak nie mnie to oceniać.

Tabele mnogie i rozmaite – ćwiczenie na orientację

Po dokładnym zmierzeniu, zważeniu, wyliczeniu powstaje właściwie pięć rankingów. Ranking Uczelni Akademickich obejmuje wszystkie polskie szkoły wyższe z uprawnieniami habilitacyjnymi. Na stronie można znaleźć również Ranking Niepublicznych Uczelni Magisterskich, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, Ranking Niepublicznych Uczelni Licencjackich, Ranking Kierunków Studiów.

Bardzo istotny dla świeżo upieczonych maturzystów jest przeważnie ten ostatni. Ranking Kierunków Studiów zawiera oceny najpopularniejszych kierunków oferowanych przez polskie uczelnie. Są tutaj kierunki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne, medyczne; rolnicze, leśne i weterynaryjne, artystyczne. Mam poważne wątpliwości co do grupowania w tabelkach kierunków i uczelni artystycznych. Dla młodych muzyków często większe znaczenie ma autorytet pedagoga niż sam ośrodek. Na przykład flecista, zdający na instrumentalistykę, będzie wybierał w pierwszej kolejności najbardziej cenionego przez siebie flecistę. Niekoniecznie konkretną akademię muzyczną.

Ranking? Z lekkim przymrużeniem oka

Ranking „Perspektyw” rokrocznie wzbudza duże zainteresowanie. Informacje o najnowszych zestawieniach znów pojawią się w prasie, radiu, telewizji i Internecie. Władze uczelni i szkół średnich z czołowych pozycji będą szczycić się wysokimi lokatami. Czy jednak powinno się przywiązywać do rankingów aż tak dużą wagę? Oczywiście, mogą być one pomocne, ale tabelka decyzji za Ciebie nie podejmie.

Kiedy stajesz przed wyborem kierunku studiów, zastanów się najpierw, co chcesz w życiu robić. Wyznacz sobie określony cel, a do jego realizacji dobierz odpowiednie narzędzia. Oczywiście, na miarę swoich możliwości. Prawo i medycyna – najbardziej „przyszłościowe” kierunki – zapełniły już rynek pracy rzeszą młodych, wykształconych prawników i lekarzy. Trudno jest bez układów i szczęścia przebić się przez liczną konkurencję. Poza tym nie ma większego sensu męczenie się i nudzenie na kierunku studiów, który Cię nie interesuje. Na dłuższą metę niewiele z tego będzie. Na bezproduktywne studiowanie chyba szkoda Twojego czasu. Pamiętaj – to Twój wybór i od Ciebie powinien zależeć.

Wszystkie informacje o najnowszym rankingu sprawdzaj tylko w pewnych źródłach, najlepiej na stronie: http://www.perspektywy.pl/portal/

Joanna Dobrowolska

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 19 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.