Reklama

Fot.: olsztyn.wm.pl

Problem kierowców przekraczających prędkość nie jest nowy, jednak przepisy wciąż łagodnie traktują to wykroczenia. Standardową karą jest mandat 500 zł oraz 10 punktów karnych. Rząd zatwierdził projekt, zakładający, że kierowcy, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h mają stracić prawo jazdy okres trzech miesięcy.

WYKROCZENIE

Ilość punktów

Kara administracyjna

Zakaz kierowania

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/h i więcej w terenie zabudowanym i o 50 km/h i więcej poza terenem zabudowanym.

5

5 - 10 tys.

6 miesięcy do 1 roku

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 km/h i więcej w terenie zabudowanym i o 30 km/h i więcej poza terenem zabudowanym.

3

2,5 tys. - 5 tys.

1- 6 miesięcy (jeżeli dopuści się 2x i więcej w ciągu 1 roku)

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h i więcej w terenie zabudowanym i o 20 km/h i więcej poza terenem zabudowanym.

2

1,5 - 2,5 tys.

nie ma

Na podstawie wykonanych analiz i obserwacji ruchu drogowego zauważono, że kierowcy w Polsce nie stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym, które dotyczą dozwolonej prędkości. W art. 20 Ustawy z 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) określono dopuszczalne prędkości dla  różnych rodzajów pojazdów, na określonych kategoriach dróg. Od dnia 1 stycznia 2011r. podwyższono dopuszczalne prędkość na autostradzie oraz na drodze ekspresowej.

WYKROCZENIE

Ilość punktów

Kara administracyjna

Zakaz kierowania

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub w stanie po użyciu alkoholu (tj. więcej niż 1 promil stężenia alkoholu w krwi kierowcy) lub po spożyciu innego środka o podobnym działaniu.

7

25 - 50 tys.

1 rok - 2 lata, czyn karalny:pozbawienie wolności do lat trzech; kara grzywny; ZCz aż 10 lat

Za przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środka odurzającego Kodeks Karny w art.178a§1 k.k. nakłada alternatywnie karę grzywny, albo ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do  2 lat. Alternatywnie oznacza, że Sąd ma prawo  wymierzyć sprawcy jedną z wymienionych w  przepisie kar.

WYKROCZENIE

Ilość punktów

Kara administracyjna

Zakaz kierowania

Wyprzedzanie pojazdów w przypadkach, kiedy jest to zabronione.

6

5 -10 tys.

6 miesięcy -1 rok

Zawracanie, jazda w kierunku przeciwnym lub cofanie na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu lub w innych miejscach gdzie jest to zabronione.

6

5 - 10 tys.

6 miesięcy-1 rok

Wyprzedzanie jest niebezpiecznym manewrem na drodze ( szczególnie na drogach jednojezdniowych, dwukierunkowych z jednym pasem ruchu w każdym kierunku). Ta konieczność przebywania w czasie wyprzedzania na pasie do przeciwnego kierunku jazdy stanowi powód zderzeń czołowych pojazdów zaś każdy błąd w czasie wyprzedzania często kończy się tragicznie. Podejmując decyzję dotyczącą wyprzedzania trzeba poddać analizie łącznej:

- sens (np podejmowanie ryzyka w stosunku do  nikłych korzyści);

- zgodność z przyjętymi przepisami (przepisy ogólne (skrzyżowania, przejścia, przejazdy), oraz znaki poziome (ciągłe linie), pionowe (zakazy wyprzedzania, czy niebezpieczne zakręty),ograniczenia prędkości, oraz odstępy;

- widoczność na czas, który jest  potrzebny do wyprzedzania;

- długość do wyprzedzania - ich prędkość, oraz zachowanie, miejsce, które jest przewidywane po wyprzedzeniu;

- sytuację z tyłu - czy  nie jest się już wyprzedzanym.

WYKROCZENIE

Ilość punktów

Kara administracyjna

Zakaz kierowania

Zaniedbanie obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, lub użycia kasku ochronnego przez rowerzystów.

2

1,5 - 2,5 tys.

nie ma

Zaniedbanie obowiązku użycia fotelika dla dzieci lub pasa bezpieczeństwa podczas transportu dzieci.

2

1,5 - 2,5 tys.

nie ma

Nieprawidłowo zapięte pasy mogą być powodem śmierci albo  poważnych obrażeń. Można powiedzieć iż nie nic nie jest tak  proste jak zapięcie pasów bezpieczeństwa. Niestety, jak się okazuje się, sporo osób robi to źle, a więc naraża się na śmierć albo  poważne obrażenia gdy dojdzie do  wypadku. Jeśli nieprawidłowo zapnie się pasy, wtedy powstałej  sytuacji nie zmieni  najlepszy  nawet samochód.

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.