Reklama

 

Wczesne wykrycie choroby to często całkowity powrót do zdrowia – mówią specjaliści. Tymczasem regularne badania profilaktyczne wciąż nie cieszą się wielką popularnością. Zachęcamy do korzystania z badań i zapoznania się z ich opisem.

Echo serca – zwane także USG serca lub echokardiografią. To badanie pozwala na ocenę budowy serca i jego pracy. Podczas badania Echo oceniane są zastawki, ich budowa i funkcja, jamy serca czyli przedsionki i komory. Diagnozowane są poprzez pomiar ich objętości, grubości ścian, kurczliwości. Wskazaniem do wykonania badania są m.in.: wrodzone lub nabyte wady serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby naczyń (tętniak aorty), choroby osierdzia. Badanie jest wykonywane przez specjalistę kardiologa, przy użyciu cyfrowego ultrasonografu Siemens Acuson X 300 o zaawansowanych możliwościach obrazowania; nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Echo serca jest badaniem nieszkodliwym, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Elektroencefalografia (EEG) – polega na rejestracji (przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy czynnościowych) prądów mózgu człowieka, które charakteryzują się niewielkim napięciem (od kilku do kilkuset mikrowoltów). Częstotliwość tych prądów waha się od 0,5 Hz do 50 Hz. Do rejestracji tych niewielkich potencjałów służą aparaty encefalograficzne.

Badanie EEG ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy.

Szczególnie istotne znaczenie ma badanie EEG u pacjentów z napadami padaczkowymi, w przebiegu zapalenia mózgu, po urazie czaszkowym oraz dla różnicowania śpiączek. Badanie to jest metodą pomocniczą w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu. 

Gastroskopia – dzięki temu badaniu można dokładnie zbadać górny odcinek przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek i dwunastnicę) za pomocą specjalnego urządzenia zwanego gastroskopem. Badanie umożliwia pobieranie wycinków, usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego, tamowanie krwawień, usuwanie polipów oraz poszerzanie powstałych zwężeń. Wykonywana jest zarówno w warunkach szpitalnych jak i ambulatoryjnych i można wykonywać ją tyle razy ile jest to niezbędne do postawienia przez lekarza prawidłowej diagnozy i zalecenia dalszego leczenia. Podczas badania lekarz wprowadza pacjentowi przez jamę ustną gastroskop zaopatrzony w tzw. światłowody, które oświetlają badany fragment przewodu pokarmowego, a dzięki mikrokamerze umieszczonej na końcowym odcinku aparatu umożliwiają przekaz obrazu na monitor. Kanał operacyjny w gastroskopie pozwala na wprowadzenie do żołądka różnych narzędzi zabiegowych np. sondę ultradźwiękową, kleszczyki biopsyjne, koszyczki do usuwania ciał obcych, a także pętlę służącą do usuwania polipów.

Ultrasonografia (USG) – pozwala na nieinwazyjną ocenę narządów i tkanek z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej. Badanie jest bezpieczne, nie ma skutków ubocznych i może być wielokrotnie powtarzane. 

USG w ginekologii pozwala na ocenę struktur i narządów w obszarze miednicy mniejszej (macicy, jajowodów i jajników, pęcherza moczowego, jelita grubego). Badanie to przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej, wymaga wówczas wypełnienia pęcherza moczowego, lub głowicy dopochwowej – przy opróżnionym pęcherzu.

USG w położnictwie pozwala na potwierdzenie ciąży, uwidocznienie i zlokalizowanie zarodka, ocenę wzrostu i rozwoju zarodka i płodu, ocenę prawidłowości jego narządów i struktur anatomicznych. Daje możliwość  rozpoznania ewentualnych wad i anomalii rozwojowych oraz oceny jego dobrostanu. Badanie przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej i dopochwowej. 

Tomografia komputerowa z kontrastem – pomaga wykryć nieprawidłowości struktur naszego ciała. Czasami podczas badania użyty zostaje kontrast, czyli barwnik, który ma sprawić, że dane narządy bądź naczynia krwionośne będą bardziej wyraźne na obrazie. Może on zostać zaaplikowany do płynu mózgowo-rdzeniowego przez co bardziej widoczne stają się takie struktury, jak kręgosłup, rdzeń kręgowy i jego nerwy. Kontrast często jest też podawany dożylnie. Zwykle jest on na bazie związków jodu.

Oftalmoskopia – badanie dna oka. Pozwala określić o wiele więcej niż tylko stan zdrowia naszych oczu. Wykonuje się je za pomocą specjalnego sprzętu okulistycznego, patrząc przez rozszerzoną źrenicę. W badaniu dna oka lekarz widzi tarczę nerwu wzrokowego, naczynia krwionośne, powierzchnię siatkówki, plamkę żółtą (miejsce największej koncentracji receptorów siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie). Badaniem można również ocenić ciało szkliste, które normalnie jest przezroczyste. Oftalmoskopia umożliwia zdiagnozowanie takich chorób, jak odklejenie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej czy zapalenie nerwu wzrokowego. Jednak na dnie oka widać dużo więcej niż myślimy.

Okulista, za pomocą tego badania, może wiele powiedzieć o stanie zdrowia całego organizmu. Najdrobniejsze naczynia krwionośne, bardzo dobrze widoczne na dnie oka, odzwierciedlają ich kondycję w innych narządach np. nerkach.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.