Reklama

 

Jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie, gdzie przepustkę do dalszej kariery dostają tylko najlepsi studenci z całego świata. Przenikanie się różnych kultur i osób tworzy międzynarodową i kosmopolityczną atmosferę.

O UCZELNI

Uniwersytet Yale (Yale University) to prywatna uczelnia w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut.

Szkoła została założona w 1701 roku, przez co jest trzecim najstarszym uniwersytetem w USA. Jej nazwa pochodzi od Elihu Yale’a – pierwszego fundatora szkoły. Dzięki ciężkiej pracy wykładowców, absolwentów i studentów przoduje w rankingach najlepszych szkół wyższych na świecie. Specjalizuje się przede wszystkim w kształceniu młodych ludzi na kierunkach prawniczych.

Uniwersytet należy do Ligi Bluszczowej, czyli elitarnej grupy ośmiu najlepszych uniwersytetów amerykańskich, gdzie obecnie studiuje 17 tysięcy osób, a sama nauka jest bezpłatna. Yale jest 2. najbogatszą instytucją akademicką w Stanach Zjednoczonych, dysponuje majątkiem równym ok. 20 mld dolarów.

Motto Uniwersytetu Yale: Światłość i Prawda, napisane po hebrajsku (אורים ותמים, Urim vəTummim) i po łacinie (Lux et Veritas), znajduje się na herbie Uniwersytetu.

KIERUNKI

Amerykańska szkoła wyższa oferuje unikatowy system 4 lat studiów pierwszego poziomu na dowolnie wybranym kierunku, który sprecyzować można dopiero na drugim roku.

ŻYCIE STUDENCKIE

Studenci podzieleni są na wzór Uniwersytetów w Cambridge i w Oksfordzie, na dwanaście mniejszych college’ów – tzw. residential colleges. Tworzą one mniejsze wspólnoty administracyjno-społeczne. Każdy z nich ma oddzielny budynek, swojego administratora i dziekana do spraw studenckich, rzesze stowarzyszonych profesorów, drużyny sportowe oraz herb.

W skład Uniwersytetu wchodzą także uczelnie magisterialne, tzw. Graduate Schools. Szkoły te są oddzielnymi jednostkami administracyjnymi i tworzą one wspólnie Uniwersytet Yale. Podział ten wynika ze struktury wyższego nauczania w USA.

Sport

Uniwersytet posiada 35 zespołów w różnych dyscyplinach. Wszystkie one występują pod nazwą Yale Bulldogs, a ich kolorem jest niebieski. Uczelnia nie oferuje stypendiów sportowych, dlatego też reprezentanci Yale są jednocześnie normalnymi studentami, którzy musieli przejść taki sam ostry proces selekcji, jak ich koledzy spoza drużyn.

Największym obiektem sportowym należącym do uczelni jest stadion Yale Bowl, mieszczący ponad 64 tysiące widzów i używany głównie do meczów futbolu amerykańskiego.
Jadalnia

Posiłki bogate w składniki odżywcze serwowane są w jadalni trzy razy dziennie. Jeśli student ma specjalne potrzeby żywieniowe, które zostały zgłoszone w formularzu zgłoszeniowym, może sam przygotowywać sobie posiłek w wyznaczonym miejscu i z produktów, które dostanie.

uniwersytet_yale2.jpg

Stowarzyszenie uczonych oraz Towarzystwo przyjaciół

Organizacja istnieje ponad 250 lat. To tutaj mieści się jedna z największych bibliotek na świecie oraz laboratorium badawcze.

Yale University Art Gallery

Galeria Sztuki Yale jest najstarszym uniwersyteckim muzeum sztuki w Ameryce Północnej, z kolekcją ponad 80.000 obiektów pochodzących od starożytnego Egiptu do współczesności. Podziwiać można wczesne włoskie obrazy, dzieła van Gogha, Maneta, Moneta i Picassa, a także dzieła artystów amerykańskich od Copley po Pollocka i słynną Garvan.

Peabody Museum of Natural History

Peabody Muzeum mieści zbiory światowej sławy w dziedzinie paleontologii, zoologii i antropologii. Zobaczycie tutaj eksponaty dinozaurów, skamieniałe ssaki, dioramy z północnoamerykańskich grup siedliskowych, meteory i meteoryty.

Wstęp wolny z kartą Yale ID.

Yale Centrum Sztuki Brytyjskiej

Brytyjskie Centrum Sztuki Yale posiada największą kolekcję sztuki brytyjskiej poza granicami Wielkiej Brytanii : malarstwo, rysunek, grafiki, książki, rękopisy i rzeźby. Kolekcja pozwala poznać rozwój sztuki brytyjskiej, życie i myślenie z okresu elżbietańskiego.

Centrum oferuje całoroczny harmonogram wystaw i programów edukacyjnych, w tym filmy, koncerty, wykłady, wycieczki i imprezy specjalne.

Payne Whitney Gimnazjum

Payne Whitney Gimnazjum Yale jest jednym z największych na świecie rekreacyjnym ośrodkiem krytym, gdzie są baseny, sale do gry w squasha, boisko do koszykówki i siatkówki, sala do joggingu, sauny dla mężczyzn i kobiet.

Rekreacja na zewnątrz

W Yale Outdoor Education Center można zrobić piknij, powędkować, pospacerować, wybrać się na capming, czy spływy kajakowe.

Yale Koryncki Yacht Club, położony przy niewielkiej plaży w Branford, oferuje programy żeglarskie. Jazda konna dostępna jest w New Haven w Yale Polo i Equestrian Center.

Golf i tenis

Tenis jest dostępny w Yale Tennis Center – obiekt wyposażony zarówno w korty twarde, jak i gliniane.

JAK ZOSTAĆ STUDENTEM?

Nie ma wątpliwości, że niezbędna jest biegła znajomość języka angielskiego. Dodatkowo należy przekazać wykaz ocen z ostatniej klasy gimanzjum, oraz liceum, zdać egzamin z języka angielskiego i matematyki, napisać esej o sobie, a nawet poprosić nauczycieli z zajęć pozalekcyjnych o list z rekomendacją.

W ostatnich latach, uniwersytet bije rekordy w przyjmowaniu zagranicznych studentów. Wynika to z faktu, iż uczelni zależy na zgromadzeniu elity intelektualnej z całego świata.

uniwersytet_yale3.jpg

POMOC FINANSOWA

Przyjęcie na studia jest równoznaczne z pokryciem kosztów nauki studenta przez Uniwersytet. Taką możliwość daje tylko Yale.

Pomoc finansowa dla studentów z uboższych rodzin pochodzi z kilku źródeł:

uczelnia pokrywa w 105% koszty nauki i akademik

oferuje pracę w ramach programów Federal Work Study Term Time Job

pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach

udział w konkursach organizowanych przez niezależne od Yale instytucji.

Proces aplikacji o pomoc finansową na Yale jest rozłożony na dwa etapy: Early Action (tryb wcześniejszy) i Regular Action (tryb normalny). Wymagane dokumenty są takie same dla obydwu etapów, różni się tylko termin ich składania:

Early Action – 1 listopada roku poprzedzającego

Regular Action – 15 marca roku bieżącego

Ubiegając się o pomoc finansową z uczelni trzeba dostarczyć szereg dokumentów, w szczególności zaświadczenia o zarobkach i o zwrotach podatkowych. Na tej podstawie uczelnia będzie decydować, czy student potrzebuje wsparcia finansowego.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
20 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.