Reklama

 

Znani i odnoszący sukcesy sportowcy z pewnością lubią realizować się także poza sportowymi arenami. Jednym z obszarów ich działań jest prowadzenie różnego rodzaju zajęć dla dzieci oraz młodzieży, do udziału w których zazwyczaj nie trzeba ich długo namawiać. Kolejna z takich akcji ruszyła z początkiem września i będzie skupiała się na szerzeniu aktywności fizycznej wśród gimnazjalistów. Podsumowując – rozpoczęła się druga edycja programu „Kumulacja Aktywności”.

Patronem tegorocznej akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Fundacja LOTTO Milion Marzeń będąca organizatorem, zleciła przeprowadzenie badań, z których wynika, że zdecydowana większość młodzieży woli spędzać czas przed telewizorem i komputerem niż na boisku czy podwórku. Dla ponad jednej trzeciej uczniów jedynym przejawem aktywności fizycznej jest udział w lekcjach wychowania fizycznego, co widać szczególnie wśród gimnazjalistów. Wstyd oraz niepewność często są trudną do przełamania barierą, która sprawia, że niechętnie uprawiają sport. Eksperci twierdzą także, iż to właśnie gimnazjum często jest okresem, w którym młodzi ludzie zrywają lub znacząco ograniczają swój kontakt ze sportem.

Skalę problemu dostrzegają również ankietowani dorośli. Jako przyczynę znikomej aktywności fizycznej u młodzieży wskazują oni często właśnie poświęcanie wolnego czasu innym rozrywkom, brak chęci, odpowiedniej motywacji czy wreszcie warunków do uprawiania sportów i osób, które zachęciłyby do tego dzieci.

Fundacja LOTTO Milion Marzeń zapoczątkowała więc program i zaprosiła do współpracy 70 wybitnych sportowców, mistrzów w różnych dyscyplinach. Lista nazwisk jest imponująca, znaleźli się na niej m.in. Marek Kolbowicz, Tomasz Kucharski, Renata Mauer-Różańska, Paulina Ligocka, Małgorzata Niemczyk czy Paweł Nastula. Zajęcia potrwają do kwietnia przyszłego roku, będą odbywać się w całym kraju i co równie istotne - będą bezpłatne. Grupa każdego ze sportowców liczy około 20 gimnazjalistów, a prowadzący sami układają oraz planują cały cykl zajęć.

Na stronie programu: www.kumulacjaaktywnosci.pl, będą publikowane scenariusze zajęć przygotowanych przez wybitnych sportowców oraz inne materiały, które Fundacja chce udostępnić, by wpłynąć również na dorosłych, którzy często nie potrafią zainspirować młodych ludzi do aktywności fizycznej. Co gorsza, zdarza się również, że to właśnie dorośli swoim podejściem do tematu zniechęcają gimnazjalistów do uprawiania sportu. Już pierwsza edycja programu pokazała, iż młodzież odpowiednio zachęcona może znaleźć w sobie wiele zapału i energii do ćwiczeń. W końcu nie co dzień ma się okazję potrenować z medalistami Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich.

Źródło: www.msport.gov.pl

Zdjęcie: www.kumulacjaaktywnosci.pl

Autor: Katarzyna Postek

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.