Reklama

 

W ciągu dziejów sztuka wyrażała ludzkie uczucia i wierzenia. To coś więcej niż szczególne umiejętności. Artysta nadal pojmowany jest jako ktoś obdarzony wyjątkową wyobraźnią. Dziś możemy podziwiać skarby przeszłości.

Nie sposób być we Florencji i nie odwiedzić takich kościołów jak: najsłynniejsza florencka katedra Santa Maria Del Fiore (przed powstaniem Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największa na świecie) czy kościół Świętego Krzyża, w którym znajdują się grobowce: Dante Alighieri, Nicolo Machiavelli, Michał Anioł, Galileusz.

Warto z placu Michała Anioła zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta, która rozciąga się przed naszymi oczami. Nie sposób nie przejść się nad brzeg rzeki Arno i zobaczyć Ponte Vecchio – jako jedyny przetrwał II wojnę światową. Jest to most nietypowy, z kramikami – głównie z biżuterią. Gdy już zobaczymy najsłynniejsze obiekty, warto przejść przez wspomniany wcześniej most i udać się do Palazzo Pitti. Tam w Galerii Palatina - do 28 września 2014 możemy oglądać wystawę prac Jacopo Ligozzi. Dojrzały, renesansowy artysta, żyjący w latach 1549-1627, który zasługuje na tytuł malarza „uniwersalnego”. Działał w swoim rodzinnym mieście Weronie, również Trydencie, Wenecji, aż dotarł do Florencji, gdzie przebywał już do końca swoich dni. Cóż możemy o nim powiedzieć? To naturalista, portrecista, malarz historii. Szczególna uwaga została poświęcona tematowi moralnych alegorii. Był on artystą głęboko religijnym, co widać w prezentowanych dziełach.

Gdy już będziemy odczuwali przesyt sztuki, udajmy się do Ogrodów Boboli, choć i tam spotkamy wiele rzeźb. Ale wśród zieleni odpoczniemy, aby następnego dnia znów powrócić do podziwiania światowych dzieł we florenckich muzeach.

Przedstawiam poniżej kilka fragmentów dzieł tego artysty. Niech nacieszą nasze oczy. Może kogoś zachęcą do odwiedzenia tej wystawy?

Danuta Balbus

Fot. www.artsblog.it

jacopo2.jpgjacopo3.jpgjacopo4.jpgjacopo5.jpg

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.