Reklama

Zdobyli północne Alpy. Teraz zarabiają na tym pieniądze. Ich firma – Ski Planet – jest jedną z najbardziej znanych polskich firm organizujących wyjazdy narciarskie do Włoch

nie mam nic, ty nie masz nic. To razem, przyjacielu, mamy w sam raz tyle, żeby założyć wielki biznes!” – niemal tak, jak w powieści „Ziemia obiecana”, wyglądała dziesięć lat temu rozmowa Łukasza Kalemby i Marcina Misztala – założycieli Ski Planet.

Spotkali się przypadkiem na jednym ze stoków w regionie Trentino. Kalemba był na czwartym roku AWF, a Misztal skończył uczelnię ekonomiczną. Obydwaj myśleli o założeniu własnego biznesu. Obydwaj też właśnie odkrywali włoskie Alpy: uroki skrzących w słońcu nartostrad, niewielkie miasteczka i pyszne jedzenie.

- Przez kilka dni zastanawialiśmy, co zrobić, żeby mieć trzy w jednym: własny biznes, narty i Włochy – opowiada Kalemba. - I wymyśliliśmy, że nie ma innego wyjścia, tylko trzeba założyć firmę turystyczną, która będzie organizowała naszym rodakom wakacje zimowe w Alpach.

Dziesięć lat temu nikt nie dałby za pomysł dwóch biznesowych „żółtodziobów” złamanego grosza: obydwaj bez kapitału, bez znajomości branży i niezbędnych przepisów. Ale najważniejsza była pasja do nart i gór.

- Mieliśmy naprawdę dużo szczęścia, że się udało – komentuje po latach Kalemba. - Ale gdybym wiedział, jakie pułapki będą na nas czyhały po drodze, nie odważyłbym wejść się w ten biznes. Na szczęście młodość ma to do siebie, że nie zna lęku, ma ograniczoną wyobraźnię.

Dziś Ski Planet wysyła zimą do piętnastu włoskich dolin, m.in. do Livigno, Val di Sole, Bormio czy Monterosy, ok. 15 tys. osób w sezonie (od początku istnienia firmy łącznie ok 120 tys.), a jej sezonowy obrót to 25 mln zł. Nazwę firmy znają chyba wszyscy Włosi z Trentino, Alto Adige i Lombardii. Trudno się dziwić, bo spółka z Polski przelewa na konta właścicieli tamtejszych hoteli, pensjonatów i apartamentów na wynajem miliony euro. Miejscowi górale mówią o wspólnikach „molto bravi” (wł. bardzo dobrzy). Niektórzy nauczyli się nawet podstaw polskiego po to, żeby pogadać z gośćmi przy kieliszku wina czy wybornej grappy. Śmieją się, że w ten sposób inwestują w przyszłość, bo gości znad Wisły z roku na rok przybywa. Co ich przyciąga? Dziesiątki kilometrów świetnie utrzymanych nartostrad, radosna atmosfera, słońce, piękne widoki. „Dolce vita!” – mówiąc krótko.

Trudne początki

W 2006 roku młodzi biznesmeni postawili wszystko na jedną kartę: w maju założyli firmę, wysupłali wszystkie oszczędności i pojechali do Włoch przygotować „bazę” na przyjazd pierwszych klientów. Chodzili od hotelu do hotelu, od apartamentu do apartamentu, sprawdzając osobiście standard każdego z nich i negocjowali warunki współpracy. Większość nie chciała ich nawet słuchać, ale część zaryzykowała i podpisała z raczkującym Ski Planet umowy wynajmu. Klienci też się znaleźli. Najpierw młodzi przedsiębiorcy zrobili nabór wśród znajomych, opowiadając im o bajecznej krainie narciarzy, pokazując zdjęcia, filmiki. Potem ci znajomi przekazywali to swoim znajomym.

Ewa Wesołowska 

Źródło:  http://pierwszymilion.forbes.pl/krolowie-sniegu,artykuly,202594,1,1.htm

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.