Reklama

Średniowieczne miejsce modlitw muzułmanów – meczet Yakovalı Hasana w Peczu

To jedyna turecka średniowieczna świątynia, obok której znajduje się również minaret. Meczet Yakovalı Hasana położony jest niedaleko centrum miasta i po dziś dzień jest miejscem kultu dla tamtejszych wyznawców Allaha. Poza minaretem w Peczu, na Węgrzech są jeszcze dwie podobne budowle w Egerze i w Érd. Nie współistnieją one jednak z meczetem, są całkowicie niezależne. Na minaret w Peczu nie można wchodzić, ale fakt ten, całkowicie rekompensuje sama muzułmańska świątynia oraz pobliska wystawa broni i przedmiotów z czasów najazdu tureckiego.  

W drugiej połowie XVI wieku obok wzniesionego poza murami miasta miejsca kultu muzułmańskiego, Yakovalı Hasan zbudował szkołę i klasztor tańczących derwiszów. Po wycofaniu się Turków, w miejscu zniszczonego klasztoru, biskup Peczu założył szpital, a meczet przekształcił na chrześcijańską kaplicę, chroniąc go tym samym przed zburzeniem. Jego budynek w ciągu stuleci wielokrotnie ulegał przebudowie, a podczas renowacji na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku przywrócono mu oryginalny, turecki charakter. Od tamtej pory funkcjonuje jako muzeum, a także  miejsce kultu Allaha.

ss

Wejście do meczetu znajduje się troszkę dalej od ulicy, schodząc w dół, a jego budynek wciśnięty jest pomiędzy inne zabudowania miasta. Minaret znajduje się po drugiej stronie. Na przeciwległej ścianie meczetu znajdziemy zdobiony ornamentem stalaktytowym mihrab, czyli wnękę wyznaczającą kierunek Mekki. Na prawo od niej, wyciosaną z drewna ambonę, która oryginalnie wykonana była z kamienia, jednak jej rekonstrukcja również dobrze się prezentuje. Całość wyposażenia wnętrza meczetu jest podarunkiem od tureckiego rządu. Z kolei ściany i kopułę zdobią namalowane motywy roślinne i cytaty z Koranu. Biało-czerwone obramowanie kopuły stanowi rekonstrukcję pierwotnego, po którym pozostały jedynie ślady. Godne uwagi są też wmurowane w kopułę i ściany gliniane dzbany, które zapewniają dobrą akustykę. Początkowo cienka warstwa zaprawy murarskiej pokrywała ich szyjki, przez co, nie wiadomo było o ich istnieniu. Podczas renowacji, w celu ich pokazania, nie pokrywano ich ponownie tynkiem.

ss

Na terenach rozciągających się do budynku szpitala zobaczyć możemy wystawę pamiątkowych przedmiotów pamiętających czasy najazdu tureckiego. Znajdziemy tam szable, strzelby, łuki, a także przedmioty codziennego użytku jak np. metalowe dzbany, filiżanki do herbaty lub ozdabiane brokatem jedwabne stroje.  

 

Tłumaczenie: Marta Jurczak   

Źródło: http://kirandulastippek.hu/pecs-baranya/pecs-jakovali-hasszan-pasa-dzsami

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.