Reklama

 

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny marsjański łazik i jadą na konkurs do Stanów Zjednoczonych. Nie ukrywają, że chcą zwycięstwa. Do tej pory w zawodach University Rover Challenge w Utah triumfowali już dwukrotnie. Czy poszczęści im się po raz trzeci?

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Do konkursu, jak podano na stronie internetowej, zgłosiło się 31 drużyn: ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Bangladeszu, Egiptu i Polski. Z Polski, oprócz Politechniki Białostockiej, do konkursu zakwalifikowano drużyny z Rzeszowa, Warszawy, Częstochowy, Szczecina i Wrocławia, ale ten ostatni zespół wycofał się z zawodów.

Hyperion 2, podobnie jak poprzednie łaziki, powstawał na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej. W grupie konstruktorskiej jest sześciu studentów. Robot leci do USA już 15 maja, a same zawody potrwają od 29 do 31 maja.

Robot studentów z Politechniki Białostockiej powstał dzięki środkom z resortu nauki (w sumie 366 tys. zł), które uczelnia uzyskała w ubiegłym roku na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Finansowo budowę łazika wspierali też sponsorzy.

Źródło: PAP/Fakty Online

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.