Reklama

Palacio da Pena w Sintrze, źródło flickr.com

Sintra, portugalskie miasto, położone 25 kilometrów od Lizbony, od stuleci inspiruje kolejne pokolenia artystów. Lord Byron podczas swojej podróży po Europie nazwał ją „cudownym Edenem” i „prawdopodobnie najpiękniejszym miasteczkiem na świecie”, rozpływał się nad nią również H.CH. Andersen, twierdząc jednak tylko, że jest ona najpiękniejsza w całej Portugalii. To w niej Roman Polański zdecydował się kręcić swoje „Dziewiąte wrota”, oddając niesamowity klimat tego miejsca.

Wśród pokrytych lasem wzgórz rozciągają się liczne rezydencje, świadczące o kolejno zmieniających się stylach i epokach. Miasto wieńczy wspaniały mauretański zamek Castelo dos Mouros, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dużo kontrowersji budzi za to drugi z zamków, znajdujących się na terenie miasta, kolorowy Palacio da Pena. Dla niektórych jest on bajkowym zamkiem przypominającym czasy dzieciństwa, dla innych groteskową mieszanką stylów.

To, co na pewno wyróżnia Sinatrę, to przede wszystkim architektura. Pełno tu typowych dla Portugalii budowli w stylu manuelińskim, gdzie gotyk przeplata się z motywami morskimi i arabskimi. Do ciekawszych budowli należy pałac Quinta da Regaleira i przylegający do niego romantyczny park z jeziorami, grotami i fontannami. Jak głosi plotka, pierwszy właściciel pałacu był masonem i pałac jest pełen ukrytych symboli. Również dla dzieci znajdą się w Sintrze niespodzianki. Miasto oferuje najmłodszym atrakcję w postaci Muzeum Zabawek. W zbiorach muzeum znajdują się nie tylko zabawki znane współczesnym dzieciom, ale i historyczne lalki. Najstarszy eksponat pochodzi prawdopodobnie sprzed 3 tysięcy lat.

Nie da się opisać Sintry jednym słowem. Tajemnicza aura, jaką roztacza to miejsce, pozostaje w człowieku na długo i nie daje o sobie zapomnieć. Słynne portugalskie powiedzenie mówi „Zobaczyć cały świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć” i najwyraźniej coś w tym jest.

Katarzyna Bartkowiak

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
12 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.