Reklama

Ubiegając się o przyjęcie na studia w Portugalii, pod uwagę brane są oceny ze świadectwa końcowego (odpowiednik polskiej matury) i znajomość języka angielskiego.

Szkolnictwo wyższe w Portugalii obejmuje uniwersytety oraz politechniki. Na największych miejscowych uczelniach przybysze z zagranicy stanowią ponad 10 proc. ogółu, czyli całkiem sporo. Program studiów podzielony jest na trzy etapy, podobnie jak w Polsce: studia licencjackie (3-6 lat), studia magisterskie (2 lata), studia doktoranckie. W kraju mamy do wyboru 16 uniwersytetów oraz 20 szkół zawodowych, m.in. technicznych, hotelarskich czy pielęgniarskich. Działają tu również cztery wyższe uczelnie wojskowe oraz jeden uniwersytet katolicki.

Każdy kandydat na studia publiczne w Portugalii może wskazać sześć szkół, którymi jest zainteresowany. Im lepiej zda egzaminy wstępne, tym większa szansa, że dostanie się na tę uczelnię, na której najbardziej mu zależy.

W Portugalii można studiować w języku angielskim – np. w Instytucie Uniwersyteckim w Lizbonie, jeśli jednak uczelnia wymaga znajomości miejscowego języka, nie ma się czego obawiać. Specjalne kursy dla cudzoziemców organizują wszystkie większe uczelnie. Instytut w Lizbonie zaprasza wszystkich studentów na kursy roczne i półroczne na poziomach od A1 do C2.

Jeśli już jesteście studentami w Polsce, warto wybrać się do Biura Współpracy z Zagranicą, które na pewno na waszej uczelni funkcjonuje i pomoże zorganizować wyjazd. Poza programem wymiany Socrates/Erasmus, który pokrywa koszty nauki w Portugalii, nie ma żadnych dodatkowych stypendiów dla cudzoziemców. Program wymiany studentów oferuje zarówno stypendia naukowe, jak i socjalne. Te pierwsze sięgają 2,5 tys. euro rocznie, te drugie uzależnione są od dochodów na członka rodziny i wynoszą od 1 do 6 tys. euro. Nie zapominajmy,że studia w Portugalii są płatne nawet na uczelniach publicznych, a wysokość opłat ustala dana placówka. Za rok nauki na studiach licencjackich płaci się od 630 do 1000 euro.

Ceny w Portugalii są tylko nieznacznie wyższe niż w Polsce, koszty utrzymania nie powinny więc stanowić problemu. W Portugalii jest sieć sklepów Pingo Doce, identyczna jak nasza Biedronka ,na Uniwersytecie w Lizbonie dwudaniowy obiad ze szklanką soku lub mleka i deserem kosztuje 2,35 euro, a za kawę w mieście zapłacimy 60 eurocentów. Największą część miesięcznego budżetu pochłoną koszty zakwaterowania. Znalezienie wolnego pokoju czy mieszkania dla studenta po rozpoczęciu roku szkolnego jest trudne – warto więc rozglądać się na zakwaterowaniem dużo wcześniej. Można też skontaktować się ze zrzeszeniem studentów na swojej uczelni – zwykle dysponują bazą ofert.

Na nudę podczas studiów w kraju o tak typowej,południowej kulturze, narzekać na pewno nie można. Czas wolny w Portugalii nie istnieje! Organizacje studenckie mają więcej pomysłów na wolny czas niż mają go naprawdę sami uczniowie. Nie ma dnia, żeby coś się nie działo, od wycieczek kilku dniowych, przez jednodniowe, po wieczorne spotkania Erasmusów.  Często organizowane są również różnego rodzaju zawody sportowe i olimpiady.

Erasmus Student Network to bardza przydatna organizacja, która funkcjonuje również w Portugalii. Kiedy jesteście już studentami, pracownicy wyrobią wam legitymację Erasmusa, wpiszą w system i dadzą darmowy numer komórkowy, dzięki któremu za 7,5Euro miesięcznie będziecie mieli darmowy kontakt ze wszystkimi Erasmusami.

Studenci zagraniczni mogą bez problemów pracować w Portugalii. Nie są wymagane żadne dodatkowe zezwolenia. Minimalne wynagrodzenie miesięczne to 430€. Aby starać się o pracę, należy posiadać jedynie tamtejszy numer identyfikacji podatkowej. Niestety, nie ma się co łudzić. Aktualnie w Portugalii bezrobocie jest na stosunkowo wysokim poziomie, państwo należy do najbiedniejszych w Unii Europejskiej. Dorobić można najczęściej w barach i restauracjach, ale wymagane jest przynajmniej podstawowe słownictwo miejscowego języka. Jeśli jednak korzystamy z puli stypedium, jakie oferuje Erasmus, to powinno ono w zupełności wystarczyć na codzienne wydatki.

Oczywiście jest opcja i dla tych, którzy studiować w Portugalii nie chcą,a woleliby zdobyć ciekawe doświadczenie zawodowe i przy okazji zwiedzić ten urokliwy kawałek Europy. Na stronie http://skrzydlatestudia.pl/index.php?page=portugalia-3 możemy monitorować aktualnie dostępne staże zawodowe dla uczniów i absolwentów.

Dodatkowe informacje w języku angielskim o uczelniach, wydziałach i sposobie sposobie rekrutacji znajdziemy na stronie: http://www.dges.mec.pt/en/naric_main.html

 

 

Autor: 
Kamila Załęgowska
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.