Reklama

 

Szwajcaria jest otwarta na nowe impulsy w sztuce i architekturze, ale również przywiązuje duże znaczenie do zachowania swojego dziedzictwa kulturalnego. Wśród 930 szwajcarskich muzeów znajdują się zarówno duże muzea, których sława sięga daleko poza granice kraju, a także mniej znane regionalne i lokalne muzea. Cenne dzieła malarstwa można podziwiać w państwowych muzeach sztuki i w willowym otoczeniu prywatnych kolekcjonerów. Gdziekolwiek się nie obrócić między Jeziorem Genewskim i Jeziorem Bodeńskim napotkać można w niewielkich odstępach interesujące, turystyczne atrakcje. Dotyczy to nie tylko bajecznych krajobrazów, ale także sztuki i architektury. 

Tak słynni architekci, jak Mario Botta, Herzog & de Meuron, Renzo Piano i Peter Zumthor wywarli wpływ na szwajcarski styl budownictwa, także za granicą. Nadali oni nowoczesne oblicze nie tylko miastom szwajcarskim, ale również małym wioskom, kościołom i mostom. Wiele dzieł sztuki można znaleźć miejscach publicznych, w parkach, nad brzegami jezior czy w lasach. Naturalne warunki, takie jak klimat, wysokość, wilgotność powietrza i występujące w przyrodzie materiały budowlane jak kamień, drewno czy glina, a także korzenie kulturowe wpłynęły na różny charakter i styl szwajcarskich budynków, w szczególności zabudowań chłopskich. Berneński dom chłopski, rustico z Ticino i dom engadyński to tylko kilka przykładów bogactwa architektonicznego Szwajcarii. Można tutaj znaleźć zabytki ze wszystkich epok europejskiej historii architektury, z których najlepiej reprezentowane są style romański, gotycki i barokowy. Historyczne dzieła sztuki, jak berneńskie Stare Miasto, opactwo w St. Gallen, klasztor St. Johann w Müstair i zamki w Bellinzonie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Trasa prowadzi wokół całego kraju pozwalając na wielkie wrażenia estetyczne na małym obszarze. Łączy znane i nieznane, stare i nowe, rozrywkę z powagą. Średnio co 30 km spotyka się instytucję związaną z kulturą, która jest warta odwiedzin. Światowym rekordem jest ilość muzeów: prawie tysiąc w całym kraju. Wiele z nich jest absolutnymi hitami z architektonicznego punktu widzenia, jak np. Centre PasquArt w Biel i nowe Centrum Paula Klee w Bernie. Trasa proponuje zapoznanie się z ciekawymi przykładami sztuki i architektury ze wszystkich części kraju. Od Bazylei, która już z definicji jest miastem muzeów, po nowoczesne miasto Zurych. A po drodze spotkania z pamiątkami z przeszłości i współczesnymi trendami. 

Szwajcarska karta muzealna

Z kartą można odwiedzić ponad 400 muzeów, zamków i pałaców w całej Szwajcarii. Karta upoważnia do bezpłatnego podziwiania zbiorów i wystaw specjalnych wszystkich partnerów, którzy w uczestniczą w programie. Kartę można nabyć we wszystkich urzędach pocztowych, w ponad 200 muzeach, w ośrodkach informacji turystycznej oraz przez Internet.

Baden

Rzymski kurort zachował wiele ze swojego dawnego wyglądu. Późny gotyk charakteryzuje obraz miasta. O jego dużym znaczeniu w dawnej Szwajcarii świadczą wieża miejska, kościół i ratusz. Baden było również główną siedzibą rodziny przemysłowców Brown i Boveri. Dzięki ich zamiłowaniu do impresjonizmu miasto zawdzięcza jeden z najpiękniejszych zbiorów dzieł sztuki w Szwajcarii, jakim jest Muzeum Langmatt.

Bazylea

40 muzeów na 40 km2 - żadne inne miasto w Szwajcarii nie posiada tak wiele obiektów związanych z kulturą na tak małej powierzchni. Fascynujące kontrasty wobec dobrze zachowanego starego miasta są dziełem uznanych architektów. Są to przede wszystkim obiekty wystawowe autorstwa miejscowych gwiazd Herzog & de Meuron, budynek Fundacji Beyelera zaprojektowany przez Renzo Piano czy Muzeum Vitra Design stworzone przez Kalifornijczyka Franka O. Gehry. Miasto nad Renem szczyci się nie tylko najstarszym muzeum sztuki w Europie. Także "Art Basel", najważniejsze wydarzenie branży artystycznej co roku zachwyca licznie przybywającą publiczność.

Bellinzona (Ticino)

Z kierunku północnego jest to brama do Włoch, od południa - klucz do Alp. Ze względu na położenie miasto było nieustannym przedmiotem sporów między mediolańskimi książętami i Konfederacją. Mimo że Bellinzona jako centrum przemysłu posiada nowoczesne dzielnice, dominują w niej trzy "niezwyciężone" twierdze obronne, które przez UNESCO zostały uznane za obiekty światowego dziedzictwa. Zamki Castelgrande, Montebello i Sasso Corbaro są najlepiej zachowanymi obiektami średniowiecznej architektury obronnej. 

Berno (Szwajcarski Mittelland) 

W budynku Parlamentu powstawała historia. Już Goethe i Casanova byli zachwyceni urokiem miasta z 6 km zadaszonych arkad. Średniowieczne centrum powstało w zakolu rzeki Aare w 1191 roku za czasów księcia Berchtolda V. W 1983 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przy ulicy Kramgasse 49 mieszkał Albert Einstein, który w tym czasie napisał słynną teorię względności. W 2005 roku w Bernie otwarte zostało muzeum najsłynniejszego berneńskiego artysty, Centrum Paula Klee, zaprojektowane przez wybitnego architekta Renzo Piano. 

Centrum Paula Klee 

Z ponad 4 tysiącami obrazów, co stanowi 40% wszystkich dzieł słynnego malarza nowe Centrum Paula Klee jest największym na świecie zbiorem tego typu. Niecodzienny, falisty budynek zaprojektowany został przez włoskiego architekta Renzo Piano. Centrum Paula Klee oprócz wystaw dzieł sztuki jest również platformą dla muzyki, teatru, tańca i literatury.

 Biel (Szwajcarski Mittelland)

Wzorowe obchodzenie się z budynkami powstałymi w XX wieku można zaobserwować w Neustadt, gdzie w latach 20. i 30. tego wieku powstały jednolite dzielnice w stylu "nowego budownictwa".

Brig (Wallis)

Już z daleka widać wznoszące się trzy cebulaste wieże barokowego pałacu Stockalpera, które nazwano imionami Trzech Króli: Kacper, Melchior i Baltazar. W dialekcie walserskim Brig oznacza "most". Przez pełne życia miasto z domami patrycjuszów przepływają rzeki Rodan i Saltina. 

Burgdorf

Muzeum Franza Gertscha

Nowoczesny budynek zaprojektowany przez szwajcarskich architektów Jörg i Sturm dla Fundacji Willego Michela gromadzi kompletny zbiór dzieł tego berneńskiego artysty od 1987 roku. Oprócz prezentacji dzieł Franza Gertscha organizowane są tutaj również wystawy czasowe. 

Chur (Gryzonia) 

Miasto określane jako "Brama do Gryzonii" jest dumne z historii sięgającej 5000 lat. Najstarsza, prawdopodobnie, w Szwajcarii osada pozostała nadal uroczym miasteczkiem. Wpływy krajów sąsiadujących widać w gotyckich budynkach powstałych w XV i XVI wieku. Świadczą one o talentach włoskich mistrzów budownictwa.

Fryburg (Region Fryburg)

Uniwersytet, kościoły, klasztor i gotycka katedra: założone w 1157 roku przez książęta z rodu Zähringer miasto nad rzeką Saane jest kosmopolityczną metropolią w miniaturze o wielu obliczach. Fascynujące projekty dotyczą kultury, jak np. Szlak Rzeźb. Prowadzi on przez centrum miasta, a po drodze można podziwiać ponad 40 dzieł słynnych szwajcarskich i międzynarodowych artystów (Jean Tinguely, Niki de Saint Phalle, Richard Serra). Wszystko to sprawia, że wizyta w mieście staje się kulturalnym wydarzeniem.

Genewa

W najbardziej międzynarodowym mieście w Szwajcarii znajduje się europejska siedziba ONZ. W 1864 roku Henri Dunant założył tutaj organizację Czerwonego Krzyża. Wartym zwrócenia uwagi budynkiem jest siedziba Międzynarodowej Organizacji Meteorologii (OMM) autorstwa Rino Brodbeck i Jacquesa Roulet. Wiele wrażeń z dziedziny sztuki, architektury, nauki i filozofii oczekuje w ponad 40 muzeach wokół wzgórza, na którym ulokowała się najstarsza część miasta i potężna katedra Św. Piotra. Pośrodku Rodanu na wyspie wznosi się centrum kulturalne Forces Motrices.

La Chaux-de-Fonds (Neuchâtel / Jura / Jura Berneńska ) 

Najwyżej położone miasto w Szwajcarii jest miejscem narodzin słynnego na cały świat architekta Le Corbusier. Pozostawił on tutaj po sobie wczesne dzieła, a wśród nich "Maison Blanche". Le Corbusier wybudował go w 1912 roku dla swoich rodziców. W 2005 roku dom po raz pierwszy otworzy swoje drzwi dla odwiedzających. Średniowiecznych zabytków można jednak szukać nadaremno. Wielki pożar w 1794 roku zniszczył je niemal całkowicie. W formie szachownicy miasto odbudował Charles-Henri Junod. Dzisiaj uważane jest ono za najlepszy przykład Jugendstil w Szwajcarii. 

Lozanna (Region Jeziora Genewskiego) 

Olimpijska stolica powstała na trzech wzgórzach. Podobnie fascynujące, jak położenie geograficzne jest średniowieczne Stare Miasto z licznymi, krętymi uliczkami. Katedra Notre-Dame wieńczy wzgórze, na którym rozłożyło się Górne Miasto. Niecodziennym miejscem jest wystawa "Collection de l`art brut" w pałacu Beaulieu, gdzie francuski malarz Jean Dubuffet pozostawił potomnym kolekcję dzieł artystów oderwanych od rzeczywistości. Musée de l`Elysée poświęcone jest w całości fotografii jako dziełu sztuki. 

Locarno (Ticino) 

Piazza Grande tworzy bijące serce miasta. Domy bogatych patrycjuszów z ukrytymi loggiami przypominają o latach świetności dawnej metropolii handlowej. Pinakoteka Casa Rusca jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Locarno. W jej imponujących zbiorach znajdują się dzieła dadaistów. Galerie, sklepy i kawiarnie zapełniają uliczki miasta, w którym panuje najłagodniejszy w Szwajcarii klimat. Symbolem miasta jest kościół Madonna del Sasso, dokąd przybywają liczne pielgrzymki. Z tego miejsca roztacza się również wspaniały widok na okolicę.

Lugano (Ticino) 

Architektoniczny potencjał trzeciego co do wielkości centrum finansowego Szwajcarii jest godny podziwu. W ciągu ostatnich 50 lat Ticino stało się jednym z najbardziej znaczących pod względem architektury regionów. Najsłynniejsi przedstawiciele szkoły z Ticino to Luigi Snozzi i Mario Botta. Takie budynki autorstwa Botty, jak Banca del Gottardo (Viale Franscini), Palazzo Ransila (Via Pretorio) lub jego własne atelier przy Via Ciani są przykładami niepowtarzalnego stylu artysty. 

Lucerna (Centralna Szwajcaria) 

Nowoczesne akcenty charakteryzują budowle francuskiego architekta Jeana Nouvel. Jego centrum Kulturalno-Kongresowe (KKL) i The Hotel zaliczają się do dzieł sztuki o międzynarodowym znaczeniu. Symbolem Lucerny jest Most Kapliczny z wieżą wodną. To najstarszy zadaszony drewniany most w Europie, który powstał na początku XIV wieku. 

Martigny (Wallis) 

W 1976 roku w południowej części miasta odkryto fundamenty rzymskiej świątyni. Wokół nich zbudowano Fundację Gianadda, w której każdego roku odbywają się trzy do czterech wystaw obrazów i rzeźb. Znaczącym świadkiem średniowiecznego Wallis są ruiny zamku La Bâtiaz z widokiem na Dolinę Rodanu.

Montreux-Vevey (Region Jeziora Genewskiego) 

Styl belle epoque pozostawił na Riwierze Waadtlandzkiej wiele śladów. Pełne przepychu hotele, domy mieszczan i wille można licznie znaleźć w obu miastach. Łagodny klimat i bogactwo kultury sprawiło, że w Montreux i Vevey chętnie osiadali się Cesarzowa Sisi, Ernest Hemingway i Charlie Chaplin. Le Corbusier wybudował w Corseaux willę "Le Lac". Słynny jest także zamek Chillon. Inspirował on wielu pisarzy, jak Lorda Byrona ("Więzień z Chillon"). 

Neuchâtel (Jura / Jura Berneńska)

Obok dworca kolejowego w niebo wznosi się szklana wieża. Jej wnętrza zajmuje Główny Urząd Statystyczny. To przykład architektury, która zwraca uwagę na aspekty ekologiczne. Wiele ciekawych miejsc można odkryć wokół centrum. Stare Miasto charakteryzuje się domami mieszczan z żółtego wapienia. W bibliotece przechowywane są rękopisy Jean-Jacquesa Rousseau, a w Centrum Dürrenmatta - literacką spuściznę szwajcarskiego autora. Klejnot pośrodku jeziora to hotel na palach Palafitte Neuchâtel.

Riggisberg

Fundacja Abegga.

Założona w 1961 roku Fundacja Abegga jest instytutem zajmującym się historią sztuki, który przechowuje cenne zbiory tekstyliów z całego świata. W muzeum położonym niedaleko Berna można podziwiać tkaniny i wyroby tekstylne produkcji europejskiej, śródziemnomorskiej i bliskowschodniej od antyku do XVIII wieku.

Romont

Muzeum malarstwa na szkle 

Sztuka malowania na szkle przeżywa w Romont drugą młodość. Na południowy zachód od Fryburga wznosi się sylwetka średniowiecznego, założonego w XIII wieku miasteczka. W krainie malarstwa na szkle ta ponad stuletnia tradycja przedstawiana jest w nowoczesny sposób.

San Gottardo

La Claustra 

Zainscenizowane w postmodernistycznym, klasztornym stylu pomieszczenia oferują sale seminaryjne, pracownie, bibliotekę i hotel wellness. Tematy takie, jak skały, woda, światło i ogień towarzyszą gościom w podróży w czasie i przestrzeni. W głębi skał pielęgnowane jest również ciało: regionalne potrawy, wino i woda z pięciu własnych źródeł. 

Schaffhausen (Wschodnia Szwajcaria / Liechtenstein)

Już z daleka widać, jak obraz miasta charakteryzuje twierdza Munot. Twierdza obronna zbudowana została w 1563 roku przez Henryka Schwarza. Do dzisiaj co wieczór o godzinie 21.00 rozlega się z murów dźwięk charakterystycznych dzwonków. W halach Nowej Sztuki odwiedzający powracają do teraźniejszości.

Sion i Sierre (Wallis) 

Pośród jednego z najważniejszych terenów uprawy winorośli w Szwajcarii tylko 15 km dzieli średniowieczne miasta Sion i Sierre. Liczne zamki i pałace dają spojrzenie na wielostronną historię kultury w Dolinie Rodanu.

Solothurn (Szwajcarski Mittelland) 

Najpiękniejsze barokowe miasto Szwajcarii było od XVI do XVIII wieku siedzibą francuskich "Ambasadorów". Międzynarodowa atmosfera, którą przywieźli ze sobą królewscy ambasadorowie jest do dzisiaj odczuwalna. Sakralne budowle towarzyszą odwiedzającym na każdym kroku: Na Starym Mieście można naliczyć 11 kościołów i kaplic, tyle samo również fontann i wież. Mimo starych murów żyje się tutaj z duchem czasów. Architekci z Bazylei Herzog & de Meuron są autorami nowoczesnego, szklanego budynku firmy Helvetia-Versicherung. 

St. Gallen (Wschodnia Szwjacaria / Liechtenstein) 

Wspaniała synteza tradycji i postępu charakteryzuje miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dzielnice Starego Miasta są świadkami średniowiecznej dumy mieszkańców. Gwałtowny rozwój koronkarstwa pod koniec XIX wieku wpłynął na styl budownictwa. Podobne do pałaców budynki fabryk, wille i muzea budowane były w Jugendstil. Obok nich nowoczesne akcenty stworzyli Santiago Calatravas "Muschel", Herzog & de Meurons czy Heinz Tesar.

Swiss Historic Hotels

Swiss Historic Hotels

Szczególne wrażenia oczekują gości w Szwajcarskich Hotelach Historycznych. W każdym z budynków powstałych w latach 1682 - 1908 dzięki pieczołowicie pielęgnowanym architektonicznym detalom roztacza się urok dawnych czasów. Stylowe wnętrza i najwyższej klasy gościnność.

Thun (Berneński Oberland) 

Średniowieczna prostota i urok belle epoque tworzą w Thun jedność. Ze wzgórza zamkowego roztacza się malowniczy widok na Stare Miasto i kościół, który po raz pierwszy wymieniony został w 762 roku i należy do 12 legendarnych kościołów nad Jeziorem Thun.

Vaduz (Wschodnia Szwajcaria / Liechtenstein) 

Główna miejscowość Księstwa Liechtenstein znajduje się w cieniu potężnego zamku. Pośrodku pasażu dla pieszych ulokowały się Muzeum Narodowe, Muzeum Znaczków Pocztowych, Sale Budownictwa Angielskiego i Muzeum Sztuki. Dzięki ich ascetycznej architekturze sztuka eksponowana jest w wyrazisty sposób. Zdjęcie: Muzeum Sztuki. Monolityczny budynek zaprojektowany przez architektów z Bazylei Morger, Degelo & Kerez mieści Muzeum Współczesnej i Klasycznej Sztuki. 

Winterthur (Region Zurych) 

Winterthur zaprasza do spędzenia czasu w muzeach o wyjątkowej atmosferze. Zbiory Oskara Reinharta "Am Römerholz" i zbiory sztuki francuskiej małżeństwa Hahnloser w Villa Flora to wyjątkowe przykłady prywatnego mecenatu. Powiew świeżości przyniosło nowe Centrum Fotografii. Nie można pominąć wizyty w Muzeum Sztuki zbudowanym w latach 1913-1915. Jego rozbudowa należy do najczęściej publikowanych przykładów nowych budynków muzealnych i jest dzieła architektów Gigon & Guyer. Między obiema częściami wybudowano łącznik.

Zug (Centralna Szwjacaria) 

W mieście nad Jeziorem Zug sztuka współczesna jest dostępna dla wszystkich. W centrum miasta znajduje się dworzec kolejowy, który dzięki pełnej tajemnic instalacji świetlnej Jamesa Turella przemienia się nocą w pomieszczenie dla medytacji. Ciekawa jest również plaża miejska z popularnymi domkami dzieła Tadashi Kawamata.

Zurych

Wspólnie z Londynem i Nowym Jorkiem także Zurych stał się jednym z najważniejszych miejsc dla współczesnej sztuki. W "Down Town" można odwiedzić 50 muzeów. W 5. dzielnicy, w Zurychu-West wokół zabudowań dawnego browaru Löwenbräu powstała alternatywna scena muzyczna. Ale również Le Corbusier, Jean Tinguely czy Max Bill pozostawili w Zurychu swoje ślady. W hali głównej dworca w Zurychu ponad głowami pasażerów unosi się wielobarwny anioł dzieła Niki de Saint Phalle. 

/Znalazła: Natalia Suma/

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.