Reklama

Procentowy wskaźnik poziomu bezrobocia wśród imigrantów jest zdecydowanie większy niż u osób urodzonych na terenie Szwecji. Na taki stan rzeczy mają wpływ takie czynniki jak niższy poziom wykształcenia niż w przypadku rdzennych Szwedów oraz fakt, że imigranci potrzebują czasu na zaklimatyzowanie się w nowym państwie.

Według danych Urzędu Statystycznego wskaźnik poziomu bezrobocia wśród imigrantów wzrósł i był równy 15, 4 procent w 2018 roku. W przypadku rdzennych mieszkańców Szwecji współczynnik ten wynosił 3,8 procent.

Procentowy wskaźnik poziomu bezrobocia wśród osób w przedziale wiekowym 15-74 lata w 2018 roku

Wśród osób urodzonych poza granicami Szwecji można zauważyć spore zróżnicowanie między innymi jeżeli chodzi o liczebność osób bezrobotnych. Dosyć niski poziom bezrobocia występuje między innymi wśród osób pochodzących między innymi z Europy, Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej. Na przestrzeni ostatniej dekady odnotowano jednak niewielu imigrantów pochodzących z wyżej wymienionych części świata. Największa europejska fala migracyjna miała miejsce podczas zamieszek wojennych na półwyspie Bałkańskim, które miały miejsce na początku lat 90 XX wieku, zaś największy przypływ imigrantów z Ameryki Południowej odnotowano na początku lat 70.

 

Największe wskaźniki poziomu bezrobocia na przestrzeni ostatnich lat odnotowywane są wśród osób pochodzących z Afryki oraz Azji. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest stosunkowo krótki czas pobytu na terenie Szwecji. Statystycznie większa część imigrantów rozpoczyna pracę dopiero po ośmiu latach pobytu.

Innym czynnikiem, który odgrywa istotną rolę jest niski poziom wykształcenia wśród imigrantów. Należy jednak wspomnieć, że problemy ze znalezieniem pracy dotyczą także rdzennych mieszkańców Szwecji, zwłaszcza tych, którzy posiadają wykształcenie na poziomie podstawowym.

Ogromna liczba oraz zróżnicowanie imigrantów obejmujące takie dziedziny jak poziom wykształcenia, przyczyny imigracji oraz zróżnicowany czas pobytu na terenie Szwecji sprawiają, że określenie codziennych wyzwań szwedzkiego rynku pracy oraz ogólnej sytuacji na nim panującej jest bardzo trudne.

Najbardziej liczną grupę stanowią imigranci z tak zwanej ,,dużej fali uchodźców”, która swoje apogeum osiągnęła w 2015 roku. Co prawda dosyć ciężko jest to uwzględnić w badaniach dotyczących siły roboczej, niemniej jednak można zaobserwować rosnący podział pracy ze względu na kraj pochodzenia na szwedzkim rynku pracy. Biorąc pod uwagę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy bądź w programach wspierających aktywizację procentowy wskaźnik osób urodzonych poza granicami Szwecji , który wynosił nieco ponad 10 procent na początku XXI wieku obecnie wynosi prawie 50 procent.

 

Procentowy udział obcokrajowców urodzonych poza Europą zarejestrowanych w Służbach Zatrudnienie

Źródło: Służba zatrudnienia

 

 

 

Autor: 
sabelle Galte Schermer/Tłum. Sylwia Kałuża
Źródło: 
https://www.ekonomifakta.se/Fakta/Arbetsmarknad/Integration/arbetsloshet-utrikes-fodda/
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.