Reklama

Ustawowy czas pracy w Szwecji wynosi 40 godzin tygodniowo. Niemal 80 procent urzędników oraz 94 procent pracowników pracuje właśnie na pełen etat. Liczba przepracowanych nadgodzin zmieniała się w ciągu lat, jednak w ostatnim czasie można zauważyć, że stanowiły one tylko 3 procent ogólnej liczby przepracowanych godzin. Wskaźnik liczby nadgodzin ulega jednak znacznym wahaniom-raz gwałtownie spada w dól, po to,aby za chwilę znów skoczyć w górę.

Tygodniowy czas pracy

Powyższy wykres przedstawia dane dotyczące tygodniowego czasu pracy dla urzędników oraz pracowników. Ustawowy czas pracy w Szwecji wynosi 40 godzin tygodniowo. Warto wspomnieć, że większość pracodawców respektuje czterdziestogodzinny czas pracy. Niemal co piąty urzędnik jest zatrudniony na niepełen etat. To zdecydowanie więcej niż w przypadku innych rup zawodowych.

Wskaźnik liczby nadgodzin w ciągu ostatnich lat utrzymuje się niemal na stałym trzyprocentowym poziomie. Należy jednak wspomnieć, że liczba przepracowanych nadgodzin jest bardzo zróżnicowana wśród różnych branż. Największy wskaźnik liczby przepracowanych nadgodzin można zauważyć w branży transportowej, zaś najmniejszy – w branży hotelarskiej oraz gastronomicznej. Szacuje się, że w branży przemysłowej wskaźnik liczby nadgodzin waha się od 11 do 43 procent w zależności od gałęzi przemysłu.

Procentowa zawartość nagdodzin w ogólnej liczbie przepracowanych godzin

 

Autor: 
Isabelle Galte Schermer/Tłum. Sylwia Kałuża
Źródło: 
ekonomifakta.se
Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
14 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.