Reklama

W południowej części Kraju Zadunajskiego znajdują się Góry Mecsek, jeden z symboli tego różnorodnego regionu. Dzięki łagodnemu, śródziemnomorskiemu klimatowi możemy tu spotkać rośliny bardzo rzadko występujące w innych częściach Węgier. Spośród gatunków autochtonicznych warto wymienić ciemiernik wonny oraz piękną, rosnącą dziko piwonię. Obszar ten nie słynie jednak tylko z bogactw przyrodniczych, ale także z malowniczych wsi, opactwa, kolei wąskotorowej i parków rozrywki.   

Miasteczko Pécsvárad, które leży u podnóża najwyższego w Górach Mecsek szczytu o nazwie Zengő, świętuje w tym roku tysiąclecie założenia tamtejszego opactwa Benedyktynów, którego fundatorem był pierwszy król Węgier – Stefan z dynastii Arpadów. W tym jubileuszowym roku możemy się spotkać z licznymi nowościami na terenie zamku, a miasto zapewnia wiele rozrywek dla turystów. W ubiegłym roku zamek w Pécsvárad przeszedł gruntowną przebudowę i jego zabudowania wzbogacono o pomieszczenie imitujące średniowieczny szpital, ziołowy ogród i pracownię kowalską.

Zengővárkony natomiast jest znany przede wszystkim z kultywowania tradycji, słynie z muzeum zdobionych jaj, muzeum przedmiotów wykonanych ze słomy, protestanckiego kościoła i zabytkowej chaty, w której znajdowała się tkalnia             (w miejscowości produkuje się nadal płótno batystowe). W Püspökszentlászló na  odwiedzających czeka kilka domów pielgrzyma. Óbánya z kolei jest chyba najbardziej malowniczą wioską w regionie, długa dolina wraz z płynącym potokiem to bardzo romantyczne miejsce na pieszą wycieczkę. Mecseknádasd, miejsce narodzin Św. Małgorzaty, słynie dziś z winnych piwnic.

Najbardziej zieloną miejscowością na tym obszarze jest Gyűrűfű, można by rzec stolica różnorodności biologicznej, specjaliści z ONZ w ciągu trzech dni odnaleźli na jej terenie aż 3342 gatunki roślin i zwierząt. W Gyűrűfű czeka na nas naprawdę sporo atrakcji: możemy wędrować po szlakach turystycznych, wziąć udział w leśnej szkole przetrwania, nauczyć się konnej jazdy i strzelania z łuku, czy kupić różne ekologiczne produkty. Wioska ta proponuje też turystom noclegi w jurtach lub domkach zasilanych energią odnawialną.

Kán i Gorica to dwie wspaniałe osady, które rdzenna ludność najpierw całkowicie opuściła, by teraz znów na nowo je zasiedlić. Tamtejsze gospodarstwa agroturystyczne odwiedza przez cały rok wielu turystów. Bükkösd słynie z kolei z dwóch dworów, rozgrywanych tam mistrzostw w konnej jeździe i miejscowych produktów.    

W Górach Mecsek możemy również zdecydować się na spędzenie noclegu w lesie wybierając leśniczówkę w miejscowościach Nagymáté lub Mészkemence. Jeżeli zaś mamy ochotę mieszkać nad jeziorem, to wybierzmy się do Orfű. W malowniczym Sasrét, oprócz dworu o wystroju łowieckim, działa również kolej wąskotorowa. W pobliskim Peczu, stolicy komitatu Baranya jedną z popularnych rozrywek stanowi park rozrywki Mecsextrém

Tłumaczenie: Marta Ju

Źródło: https://itthon.hu/deldunantul/del-dunantul/-/article/a-mecsek-kincsei-ezereves-tortenelem-es-okofalvak

Źródło: http://blog.xfree.hu/myblog.tvn?SID=HYPERLINK "http://blog.xfree.hu/myblog.tvn?SID=&from=20&pid=&pev=2014&pho=05&pnap=&kat=1650&searchkey=&hol=&n=zozhyka"\

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.