Reklama

 

W UK większość pracodawców korzysta z serwisu agencji rekrutacyjnych...

kiedy decyduje się na zatrudnienie nowego pracownika.

Pracodawcy znacznie łatwiej i szybciej jest znaleźć odpowiedniego kandydata kiedy ma do pomocy doświadczanego konsultanta. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób poszukujących pracy. Oni również mogą liczyć na wsparcie i doradztwo profesjonalnej agencji.

Krok pierwszy - wybór agencji

Przed wyborem odpowiedniej agencji powinniśmy sprawdzić najpierw czy jest ona członkiem REC (Recruitment and Employment Confederation). Jest to organizacja, która wspiera i kontroluje cały sektor rekrutacyjny w Wielkiej Brytanii. Przynależność do niej oznacza, że agencja spełnia określone standardy, i co najważniejsze ma na koncie wiele pozytywnych opinii wydanych zarówno przez pracodawców jak i przez osoby poszukujące pracę.

Rodzaje agencji rekrutacyjnych

Na rynku pojawia się coraz więcej agencji, zwłaszcza tych, specjalizujących się w zatrudnianiu osób z konkretnych, specyficznych sektorów. Dlatego na początek warto jest poszukać biur, które zajmują się rekrutacją osób z naszej branży. To znacznie przyśpieszy nasze poszukiwania i pomoże wybrać ofertę odpowiednią do naszych umiejętności i kwalifikacji.

Na końcu artykułu prezentujemy listę kilku najpopularniejszych agencji rekrutacyjnych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji

Korzystając z usług brytyjskich agencji i biur pośrednictwa pracy warto wiedzieć przede wszystkim o tym, iż organizacje te nie mają prawa:

  • żądać zapłaty za pomoc w znalezieniu pracy nie mogą pobierać jakichkolwiek opłat za rejestrację potencjalnego kandydata, udostępnienie ofert, czy zaaranżowanie interwiew. Agencje pośrednictwa pracy pobierają opłaty tylko i wyłącznie od pracodawców.. Jak ognia unikaj miejsc w których obowiązują inne zasady;
  • wymagać, w ramach pomocy przy szukaniu pracy, zakupu innych produktów w postaci np. szkolenia czy kursu;
  • zabronić korzystania z usług innych agencji pośrednictwa pracy.

W chwili rejestracji powinien nam zostać wręczony pisemny regulamin dotyczący naszych praw i obowiązków. Przed podpisaniem dokumentu należy go uważnie i wnikliwie przeczytać. W razie pytań nie krępuj się poprosić o wytłumaczenie niejasnych kwestii.

Więcej na temat zasad zatrudnienia przez agencję w artykule „Podstawowe prawa pracy w UK”.

Spotkanie z konsultantem – czyli pierwsza wizyta w agencji

Spotkanie w biurze rekrutacyjnym to moment kiedy musimy wywrzeć na konsultancie dobre wrażenie. Przygotujmy się do niego tak jakby to miało miejsce w przypadku prawdziwej rozmowy o pracę. Przygotuj swoje CV oraz krótką prezentację na temat swoich poprzednich doświadczeń i kwalifikacji (najlepiej przećwiczyć ją w domu np. przed lustrem, lub poprosić znajomą osobę o zadanie nam choć kilku potencjalnych pytań). Pamiętaj, żeby ubrać się schludnie i elegancko (ale nie do przesady).

Na powitanie z konsultantem mocno i pewnie uściśnij dłoń (nie robimy uścisku ryby!). W czasie spotkania pamiętaj o kontrolowaniu języka ciała: siedź wyprostowana, unikaj nadmiernej gestykulacji rąk, staraj się nie błądzić oczyma po całym pokoju, tylko utrzymywać kontakt wzrokowy z konsultantem. Na zakończenie podziękuj za możliwość spotkania.

Potencjalne pytania

Ważne by wiedzieć konkretnie jakiej pracy obecnie poszukujemy i dlaczego akurat to jest naszym wymarzonym zajęciem.

Konsultant obok naszego doświadczenia zawodowego będzie się również starał nakreślić nasz typ osobowości, możemy więc spodziewać się tzw. analizy „SWOT”:

S od Strength - czyli nasze silne strony,
W jak Weakness - słabości,
O od Opportunities - możliwości jakie mamy,
T to Threatness - zagrożenia (które mogą zostać ominięte w czasie rozmowy).

Analizy takie są bardzo popularne szczególnie w kampaniach politycznych, reklamowych, oraz w sektorze marketingowym.

Standardowe pytania zadawane na niemal każdym interview to:

- jakie są Twoje słabe strony;

- jakie są Twoje silne strony;

- jaka jest Twoja wymarzona praca;

- jak widzisz siebie za 2 lata, a następnie za 5 lat;

- dlaczego przyjechałaś do Wielkiej Brytanii i czy zamierzasz tu zostać;

- co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy;

- jakie są Twoje zainteresowania, hobby.

Konsultant poprosi nas również o krótką prezentację naszej osoby, która będzie zawierać informacje o zdobytym wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.

Dodatkowo możemy zostać poproszeni o zrobienie testu psychologicznego, który pomoże określić nie tylko nasz typ osobowości, ale również dopasuje nas to określonej pracy.

Co dalej?

To jak długo po rozmowie będziesz czekać na opowiedz agencji lub ewentualną propozycję pracy zależy głównie od potrzeb i wymagań konkretnego klienta. Czasami nasze interview już od początku może być dostosowane do oczekiwań i wymagań konkretnego pracodawcy. Najczęściej jednak bywa tak, że jesteśmy zapraszani tylko do tzw. rejestracji i przez dłuższy czas figurujemy tylko w bazie danych agencji.

Jeżeli otrzymamy telefon od agencji w sprawie pracy tymczasowej, pamiętajmy, że na początek musimy podpisać odpowiednią umowę. Czasami może się zdarzyć ze zostaniemy wysłani bezpośrednio do pracy, szczególnie w przypadku tzw. pilnych zleceń. Jeżeli natomiast jest to praca stała wówczas podpisujemy umowę bezpośrednio z konkretną firmą i na tym rola agencji się kończy.

Wszystkie sprawy na temat naszego wynagrodzenia są zawarte w kontrakcie. W przypadku pracy tymczasowej wynagrodzenie otrzymujemy bezpośrednio na konto. Warto wiedzieć, że jeśli z jakiś przyczyn chcemy zrezygnować z pracy lub mamy problemy z obecnym pracodawcą możemy od razu skontaktować się z agencją. Ma to miejsce tylko i wyłącznie w przypadku pracy tymczasowej.

Porady:

  • przygotuj profesjonalne i przejrzyste CV. Najlepszą metodą jest wypunktowanie swoich obowiązków i umiejętności. Nie wahaj się w czasie rozmowy z konsultantem poprosić o konstruktywną krytykę twojego CV.
  • Zadbaj o pierwsze wrażenie. Im lepiej się zaprezentujesz na rozmowie z konsultantem tym lepiej konsultant „sprzeda” Twoją kandydaturę potencjalnemu pracodawcy.
  • Zaznacz wyraźnie jakiego rodzaju pracy szukasz i czy jest to praca tymczasowa (temporary), stała (permanent) czy na czas określony (contract).
  • Zapisz się do kilku agencji na raz, zwiększysz w ten sposób swoje szanse na znalezienie zatrudnienia.
  • Aby przyśpieszyć poszukiwanie pracy warto również czasem zadzwonić do agencji lub złożyć wizytę osobiście. Szczególnie ważne znaczenie ma to w branży cateringowej, gdzie częste „przypominanie o sobie” może niekiedy znacznie zwiększyć nasze szanse. Pamięta również by zawsze mieć: włączony telefon, notes i coś do pisania.
  • Bądź w stałym kontakcie z konsultantem, a tym samym z agencją. Nawet jeśli znajdziesz już pracę, nie zapomnij wysłać im od czasu do czasu maila z aktualnymi danymi dotyczącymi rozwoju twojej kariery zawodowej.

Lista agencji pośrednictwa pracy w Wielkiej Brytanii

Agencje cateringowe
(catering recruitment agencies)

Blue Arrow Catering
Fundation Group

Agencje pracy biurowej
(secretarial, administrative jobs agencies)

Office Angels
Tate Office

Agencje opieki zdrowotnej i opiekunek do dzieci
(health care and nannies agencies)

Consultus Care, Nannies Unlimited, Nanny UK
Szczegółową listę agencji można znaleźć na stronie: greatcare.co.uk

Agencje pracy dla osób ze znajomością języków obcych

Language Matters
Oak Tree Recruitment
Euro London Appointments

Inne agencje pracy
Adecco
Blue Arrow

Agencje pracy "rec to rec”
Ostatnio bardzo popularne stały się tak zwane agencje „rec to rec” czyli „recruitment to recruitment”. Ich głównym zadaniem jest wyszukiwanie odpowiednio wykwalifikowanych konsultantów. Jeśli więc jesteś osobą kreatywną, pełną energii, łatwo radzisz sobie ze stresem i co najważniejsze masz doświadczenie w sprzedaży spróbuj swoich sił jako konsultant. Szczególnie teraz gdy coraz więcej Polaków emigruje na Wyspy Brytyjskie zapotrzebowanie na konsultantów mówiących w języku polskim rośnie z każdym dniem.

Oto kilka przykładów agencji typu „rec to rec”:

Aston & Taylor
Listen Recruitment
Recruit To Recruit
Macmillan Bates Consulting

Adresy i telefony lokalnych agencji pośrednictwa pracy możesz znaleźć za pomocą UpMyStreet. Po ukazaniu się strony wpisz miasto, w którym się znajdujesz, następnie wybierz opcje „Find by category” wpisz w okienko „Near” swój kod zamieszkania, a z listy „A-Z directory” wybierz literkę „E” i hasło „Employment & recrutment agencies”. Otrzymasz listę agencji znajdujących się w kolejności od najbliżej położonych od twojego miejsca zamieszkania. Równie przydatną stroną jest Yellow Pages.

 

Kamila Ciereszynska

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.