Reklama

 

Kiedy przybywamy do nowego kraju w poszukiwaniu pracy, na początku wszystko wydaje się obce i niezrozumiałe...

Prócz naturalnej niepewności i obaw towarzyszącym nowym wyzwaniom często odczuwamy także lęk przed byciem wykorzystanym i oszukanym, zwłaszcza przez nieuczciwego pracodawcę. Świadomość swoich praw w pracy na pewno pozwoli nam poczuć się pewniej i uniknąć przykrych sytuacji.

Każda osoba zatrudniona legalnie w Wielkiej Brytanii ma od pierwszego dnia pracy następujące podstawowe prawa:

 • otrzymywania minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • prawa dotyczące wymiaru godzin (w tym prawdo do przerw, płatnego i bezpłatnego urlopu, maksymalnej ilość godzin w tygodniu roboczym);
 • bezpieczeństwa i higieny pracy;
 • przynależności do związku zawodowego;
 • ochrony przed dyskryminacją.

Im dłużej pracujemy w danym miejscu, tym więcej praw nam przysługuje.

Za nim podpiszesz umowę o pracę, sprawdź dokładnie jakie prawa gwarantuje ci przyszły pracodawca.

Krajowa Płaca Minimalna

Według prawa (od 1 października 2011 roku) każdy pracodawca powinien wypłacać swojemu pracownikowi za każdą przepracowaną godzinę nie mniej niż brutto:

 • £6.08, jeśli pracownik ma 21 lata i powyżej:
 • £4.98, pracownikowi w wieku od 18 - 20 lat;
 • 3.68, osobie zatrudnionej będąca w wieku od 16 do17 lat.

Prawa dotyczące wymiaru godzin

Wymiar godzin pracy obejmuje: przerwy na odpoczynek, urlopy płatne i bezpłatne, pracę w nocy i ilość godzin, które można przepracować w każdym tygodniu.

Przerwy na odpoczynek

Osoby dorosłe (w wieku powyżej 18 lat), w przypadku gdy ich dzień roboczy trwa ponad sześć godzin, mają prawo do 20 minut przerwy na odpoczynek. Młodszych pracowników, w wieku 18 lat lub mniej, obowiązuje prawo do 30 minutowej przerwy po czterech i pół godzinach pracy.

Urlop wypoczynkowy

W ciągu roku ma się prawo do 4.8 tygodni (24 dni) płatnego urlopu, jeśli pracuje się w pełnym wymiarze godzin i ma się podpisaną umowę na rok pracy (adekwatnie do tego, jeśli mamy podpisany kontrakt na 6 miesięcy i pracujemy 5 dni w tygodniu obowiązuje nas prawo do 12 dni płatnego urlopu). W dni te mogą być jednak wliczone święta państwowe.

Warunki korzystania z płatnego urlopu oraz wysokość płacy za urlop, wyliczonej z płacy pracownika, powinny być jasno określone w umowie o prace, dlatego w przypadku pewnych niejasności należy sprawdzić treść kontraktu.

Tydzień pracy

Tydzień pracy powinien obejmować nie więcej niż 48 godzin. Ten limit czasu pracy obejmuje także nadgodziny. Pracodawca nie ma prawa żądać od nas dłuższego czasu pracy, jak również zwolnić nas lub pominąć w awansie jeśli odmówimy jego żądaniu. Można zrzec się tego prawa własnowolnie i pracować dłużej, co powinno zostać potwierdzone na piśmie. Można również ponownie uzyskać to prawo w dowolnym momencie, jakkolwiek okres po którym uzyska się ochronę praw, może potrwać od tygodnia do trzech miesięcy.

Prawa osób zatrudnionych przez biura pośrednictwa pracy

Korzystając z usług brytyjskich agencji i biur pośrednictwa pracy warto wiedzieć przede wszystkim o tym, iż organizacje te nie mają prawa:

 • żądać zapłaty za pomoc w znalezieniu pracy, jak również za zarejestrowanie w biurze i udostępnienie ofert. Agencje pośrednictwa pracy pobierają opłaty od pracodawców, nie kandydatów;
 • wymagać, jako warunku usługi szukania pracy, zakupu od nich innych produktów czy usług, takich jak np. pisanie CV, szkolenia;
 • zabronić korzystania z innych agencji pośrednictwa pracy.

Biuro pośrednictwa pracy ma obowiązek wypłaty twojego wynagrodzenia nawet w przypadku, gdy nie otrzymało ono swojej zapłaty od przedsiębiorstwa, czy organizacji, dla której pracowałeś.

W chwili rejestracji powinna zostać ci wręczona pisemna deklaracja warunków i zastrzeżeń. Przeczytaj ją uważnie zanim złożysz na niej swój podpis.

Więcej informacji na temat praw zatrudnionych przez agencje znajdziesz w artykule: „Jak znaleźć pracę za pośrednictwem agencji".

Egzekwowanie swoich praw

W przypadku problemów dotyczących takich zagadnień jak:

 • krajowa płaca minimalna
 • praca w rolnictwie
 • korzystanie z agencji pośrednictwa pracy
 • limity czasu pracy
 • korzystanie z usług osoby/organizacji organizującej pracę w rolnictwie lub przetwórstwie żywności (tzw. gangmaster)

Pracownicy mogą zgłaszać nadużycia powyższych praw oraz zaczerpnąć porady dzwoniąc pod bezpłatną infolinie do spraw płac i praw pracowniczych (Pay and Work Rights helpline) pod nr. tel. 0800 917 2368.

W przypadku problemów z umową o pracę, pomocna może być infolinia Urzędu ds. Doradztwa, Mediacji i Arbitrażu (Advisory, Conciliation and Arbitration Service), oferująca bezpłatne i poufne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Infolinia Acas może być również pomocna w przypadku problemów z wszelkimi objawami dyskryminacji (dyskryminacji płciowej, rasowej, mniejszości seksualnych, osób niepełnosprawnych). Linie Acas czynne są od 8.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku pod numerem 08457 474 747.

W sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom odpowiedniego standardu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, należy zgłosić sprawę do Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (Health and Safety Executive’s) dzwoniąc pod numer Infolinii 0845 345 0055.

Przydatne źródła informacji o prawach pracowniczych w UK:

Prawa pracy i zasady zatrudnienia dla osób spoza Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronie rządowej Directgov.

Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (Department for Work and Pensions): Strona DWP.

Broszura przygotowana przez Department for Business, Innovation and Skills „Problemy w pracy? Co trzeba wiedzieć. Jak sobie radzić z problemami w pracy".

Urząd zatrudnienia Jobcentre Plus: strona Jobcentre Plus.

Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (odpowiednik polskiego Nadzoru BHP): Health & Safety Executive (HSE) Strona HSE. Na stronie HSE dostępne są również ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa w pracy opublikowane w języku polskim: polska wersja HSE.

Brytyjskie Związki Zawodowe - Trade Union Congress (TUC). Zamieszczonych jest tu szereg informacji na temat praw w pracy, dostępnych między innymi w języku polskim: Strona TUC.

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
12 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.