Reklama

 

Hanka pracowała w jednym z londyńskich salonów gier prawie cztery lata...

Nie było to najcięższe zajęcie, choć odpowiedzialne – każdego dnia przez ręce dziewczyny przewijały się tysiące funtów. Hanka lubiła i szanowała swoją pracę. Niestety, jak się okazało, bez wzajemności. – W poniedziałek, zaledwie kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, przyszłam do pracy i dowiedziałam się, że to mój ostatni dzień. Manager powiedział mi, że firma upada – wspomina z żalem. Razem z Hanką pracę straciło sześcioro jej znajomych.

W pierwszej chwili taka sytuacja może się wydać beznadziejna. Wcale jednak taka być nie musi – brytyjskie prawo daje nam bowiem kilka rozwiązań.

Redukcja etatów – twoje prawa

Sytuację, w której znalazła się Hania i jej współpracownicy, w języku angielskim określa się mianem „redundancy”, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać redukcję etatów. Jak czytamy na stronie Direct.gov, zjawisko to ma miejsce, gdy:

 • rozwój nowoczesnej technologii sprawił, że twój etat jest zbędny;
 • pracodawca jest zmuszony do cięcia kosztów, za czym idą zwolnienia;
 • firma, w której pracujesz, jest zamykana.

Jeśli znalazłaś się w podobnym położeniu, masz prawo do odprawy, czyli redundancy pay. Należy ci się ona jednak tylko wówczas, gdy w danej firmie pracowałaś co najmniej dwa lata. Wysokość zadośćuczynienia zależy od kilku czynników:

 • długości zatrudnienia;
 • twojego wieku;
 • zarobków.

Pracodawca ma również obowiązek zapłacić ci za niewykorzystane dni urlopu. Możesz też ubiegać się o rekompensatę jeśli nie otrzymałaś wcześniej powiadomienia o tym, że zostaniesz zwolniona, i straciłaś pracę z dnia na dzień – jest to tzw. notice pay.

Wszystkimi sprawami związanymi z zadośćuczynieniem powinien zająć się twój pracodawca. Były szef musi przysłać ci pismo wyjaśniające sytuację w firmie oraz powód twojego zwolnienia. W liście powinien znaleźć się też formularz wniosku o odprawę, który po wypełnieniu odeślesz na wskazany adres. Gdyby pracodawca nie przysłał tych dokumentów, wystosuj do niego pisemną prośbę o ich dostarczenie. Jeśli to nie poskutkuje, możesz zaskarżyć go do kolegium ds. zatrudnienia (Employment Tribunal). Pamiętaj, aby zawsze robić kopie dokumentów, które wysyłasz. Przechowuj też potwierdzenia nadania urzędowych listów.

Zanim znajdziesz nową pracę

Na odszkodowaniu od pracodawcy się nie kończy – chyba, że zaraz po zwolnieniu udało ci się znaleźć nową posadę. Niestety, nie zawsze jest to takie łatwe. Wtedy możesz starać się o zasiłek dla bezrobotnych, a właściwie zasiłek dla szukających pracy – Job Seekers Allowance. Jego wysokość wynosi od około sześćdziesięciu do stu funtów tygodniowo, w zależności od tego, ile masz lat, czy mieszkasz sama czy z partnerem, oraz czy masz/macie dzieci. Zasiłek ten przysługuje ci po roku pracy w Wielkiej Brytanii.

Jeśli chcesz ubiegać się o Job Seekers Allowance, pierwsze, co musisz zrobić, to zadzwonić do Job Centre Plus pod numer: 0800 055 6688. Połączenie z tym numerem jest bezpłatne, możesz też skorzystać z aparatów w siedzibie Job Centre Plus. Obsługująca cię osoba przeprowadzi z tobą wywiad na temat twojej byłej pracy i sytuacji życiowej. Zanim wykręcisz numer, upewnij się, że masz pod ręką: dokument tożsamości, National Insurace Number, przykładowy payslip oraz dane swojego konta bankowego. Po rozmowie telefonicznej czeka cię jeszcze jedna rozmowa, tym razem już w biurze Job Centre. Podczas tego spotkania urzędnik jeszcze raz przypomni ci twoje prawa i poradzi co robić dalej. List z decyzją o przyznaniu zasiłku otrzymasz pocztą po około dwóch tygodniach od daty spotkania.

Redukcja etatów a ciąża

Ciąża nie może być powodem zwolnienia z pracy. Kobieta, która podejrzewa, że zwolniono ją z powodu stanu w jakim się znajduje, ma prawo podjąć kroki prawne przeciwko swojemu pracodawcy. Jednak w przypadku redukcji etatów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana - Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to jak pomóc ciężarnej w sytuacji, kiedy pracodawca zwalnia masowo czy upada - mówi Carmen z Citizens Advice Bureau w Croydon. – Każda kobieta będzie traktowana indywidualnie, wszystko zależy od tego jak długo pracowała w danej firmie, w jak daleko zaawansowanej jest ciąży oraz w jakiej sytuacji życiowej się znajduje. Dopiero posiadając te informacje możemy zastanowić się, jaki rodzaj pomocy będzie najlepszy dla zainteresowanej – tłumaczy doradca.

Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, możesz zrobić to, co każdy inny współpracownik. Po pierwsze sprawdź czy twoje zwolnienie jest już ostateczne. Może okaże się, że jest dla ciebie nowe stanowisko lub miejsce w innym oddziale. Koniecznie powinnaś zapytać o to swojego szefa. Jeśli jednak nie znajdzie się dla ciebie zastępczy etat, tak jak pozostali możesz ubiegać się o redundancy pay i Job Seekers Allowance. Warto również skontaktować się z Citizens Advice Bureau, aby dowiedzieć się jakie inne prawa ci przysługują.

Nie ma tego złego...

Wszyscy wiemy, że utrata pracy nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu. Nie trzeba się jednak załamywać. Choć zabrzmi to nieprawdopodobnie, właśnie teraz mogą otworzyć się przed tobą nowe możliwości. Pomoc brytyjskiego rządu nie ogranicza się tylko do zasiłków. Możesz skorzystać na przykład z pomocy Citizens Advice Bureau, czyli Biura Porad Obywatelskich. Profesjonalni doradcy bezpłatnie pomogą znaleźć ci wyjście z każdej sytuacji, choćby nie wiem jak beznadziejnej. Sprawdź, może w twojej okolicy organizowane są kursy dla bezrobotnych, dzięki którym zyskasz dodatkowe kwalifikacje i zwolnienie wyjdzie ci tylko na dobre. Próbuj, wystarczy tylko odrobina chęci i trochę więcej samozaparcia.

Poniżej znajdziesz adresy stron internetowych, które mogą okazać się pomocne:

 • www.acas.org.uk - The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas). Acas prowadzi bezpłatną infolinie pod numerem 08457 47 47 47 oferującą poufne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem;
 • www.citizensadvice.org.uk - Citizens Advice Bureau (CAB), Biuro Porad Obywatelskich;
 • www.direct.gov.uk - rządowa strona zawierająca szereg ogólnych informacji prawnych;
 • www.insolvency.gov.uk - The Insolvency Service zajmuje się sprawami niewypłacalności firm;
 • www.careersadvice.direct.gov.uk - The Careers Advice Service oferuje darmową, bezstronną poradę oraz informacje na temat kursów, szkoleń, studiów wyższych.

Zuzanna Gajewska

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.