Reklama

 

Anna Kostus

Coraz więcej absolwentów stara się zwiększyć swoje szanse na rynku pracy przez zdobycie tytułu...

W sytuacji, kiedy ponad 40% młodych Brytyjczyków decyduje się na rozpoczęcie studiów wyższych, coraz więcej absolwentów stara się zwiększyć swoje szanse na rynku pracy przez przedłużenie nauki i zdobycie tytułu magistra (Masters) lub doktora.

Doctor of Philosophy?

Czyli PHD lub rzadziej D Phil (w przypadku tytułów przyznawanych przez Uniwersytet Oksfordzki i University of Sussex) to nie, jak mogłoby się wydawać 'Doktor Filozofii', ale brytyjski odpowiednik polskiego tytułu 'Doktora'.

Warunkiem przyznania PHD jest zakończenie trwającego od 3 do 4 lat (w trybie full-time) lub od 6 do 8 lat (part-time) przewodu doktorskiego, w ramach którego aplikant prowadzi samodzielne badania i przygotowuje oryginalną pracę doktorską o długości ok 50 - 100 tysięcy słów (w zależności od kierunku).

Główną różnicą pomiędzy systemami polskim i brytyjskim jest brak możliwości habilitacji. Zasłużonym pracownikom naukowym, w uznaniu ich publikacji i zasług w rozwijaniu danej dziedziny, przyznawane są tak zwane 'Wyższe Doktoraty' (Higher Doctorates). Przykładami takich prestiżowych stopni są na przykład: Doctor of Letters (D Litt), Doctor of Science (D Sc) oraz Doctor of Laws (LLD).

Aplikacja czyli jak zacząć?

Chociaż teoretycznie każdy ma prawo starać się o przyjęcie na studia doktoranckie, większość uniwersytetów wymaga od potencjalnych aplikantów posiadania przynajmniej brytyjskiego stopnia Bakałarza (Bachelor's Degree with Honours) Drugiej Klasy (2:1 czyli Upper Second) lub jego zagranicznego odpowiednika (polskiego tytułu Magistra).

Jednak kluczem do sukcesu naszej aplikacji jest, wspomniana już oryginalność. Szanse przyszłego doktoranta są tym większe, im mniej zbadane jest interesujące go zagadnienie. Doskonale ilustruje to przykład mojego kolegi Alexa. Kiedy przedstawił on proponowany temat pracy swojemu promotorowi – ten stwierdził, że zagadnienie to jest tak popularne, iż opublikowanie wyników badań może okazać się niemożliwe i doradził Alexowi przełożenie doktoratu o rok. Podczas tej rocznej przerwy mógł on skupić się na poszukiwaniu bardziej niszowego tematu i spokojnie przygotować swoje 'Założenia badawcze' (Research Proposal).

Długi na około 3 tysiące słów Research Proposal jest głównym elementem aplikacji doktoranckiej i aby został on napisany dobrze, potrzebna nam będzie pomoc przyszłego promotora. Dlatego po wybraniu uczelni, która nas interesuje, następnym krokiem powinno być skontaktowanie się z pracownikiem naukowym – specjalistą w dziedzinie, którą chcemy się zajmować i przedstawienie mu naszego projektu. Jeśli nasz projekt spotka się z jego aprobatą, możemy zająć się przygotowaniem propozycji.

Oprócz Research Proposal na typową aplikację doktorancką składają się jeszcze dwa akademickie listy referencyjne, transkrypty z naszych pierwszych studiów i, jeżeli językiem wykładowym na naszych studiach nie był angielski, certyfikat (najczęściej IELTS, TOEFL, Cambridge Advanced lub Proficiency) dokumentujący wymaganą przez uczelnię biegłość językową. Aplikacje na studia doktoranckie wysyła się bezpośrednio na wybrana uczelnie.

Ile to kosztuje?

W zależności od dziedziny, w której się specjalizujemy – roczne czesne za dzienne (full-time) studia doktoranckie to od około £3250 (w przypadku większości kierunków – włączając medycynę) do £5500 (studia prawnicze); studiując zaocznie (part-time) musimy przygotować się na koszt rzędu £1600 do £2700 rocznie.

Większość uniwersytetów oferuje swoim studentom szeroki wachlarz stypendiów i bursaríów, oprócz tego o dofinansowanie naszych badań możemy też starać się u szeregu organizacji: ogólno-krajowych trustów, organizacji charytatywnych (często przyznających fundusze badaczom określonej narodowości lub zajmujących się określonymi zagadnieniami) oraz Research Council UK, (w którego skład wchodzą Arts and Humanities Research Council, Biotechnology and Biological Research Council, Engineering and Physical Sciences Research Council, Economic and Social Research Council, Medical Research Council, Natural Environment Research Council oraz Science and Technology Facilities Council). W każdym przypadku elementem determinującym otrzymanie ewentualnego dofinansowania jest pozytywne rozpatrzenie naszej aplikacji przez wybrany uniwersytet.

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.