Reklama

 

Na pewno niejednemu z Was zdarzyło się przeczytać książkę o treści przesiąkającej grozą, prawda? Ilu autorów można by wymienić, chcąc wytypować mistrzów horroru?

Jednym z pisarzy, których można zaliczyć do tego kręgu, jest Graham Masterton, brytyjski pisarz. Słynie on z takich cykli książek jak „Rook”  lub „Wojownicy Nocy”. Ich bohaterami są ludzie zmagający się z nadnaturalną siłą. Często kończy się to śmiercią osób, które starają się pomóc lub wchodzą w interakcję z głównymi postaciami. Ten gatunek prozy jest polecany zwłaszcza tym, którzy lubią się bać i z ochotą sięgają nie tylko po myszkę do komputera, ale również po książki.

Niewątpliwie bardzo dobrym motywem, który można spotkać w książkach tego autora, jest walka z upiorami, powstającymi w wyniku działającej wyobraźni. Ludzie, którym przychodzi się z nimi zmagać, często uczą się pokonywać lęki przeszłości. Ale nie tylko. Czasem pojawiają się całkiem fikcyjne stwory, które Masterton postanowił umieścić w fabule tak po prostu.

Poza uczuciem strachu obecne są też zbliżenia płci przeciwnych. W książkach pisarza występują nie tylko przemoc, horror czy walka o przetrwanie, ale również seks.  Główny bohater czy też bohaterka spotykają na swej na drodze osobę, z którą wiążą się emocjonalnie i fizycznie. Można podczas czytania natrafić na pikantne opisy. Motyw miłości między postaciami jest bardzo ważny. Najlepiej widać to w scenach, gdzie dochodzi do zagrożenia życia kogoś bliskiego głównemu bohaterowi powieści.

Mówi się, że prawdziwym mistrzem horroru jest niezaprzeczalnie Stephen King. Owszem, na pewno każdy się z tym zgodzi, jednak warto przeczytać parę opowieści Brytyjczyka. Graham Masterton zasługuje na to, by poświęcić czas na zapoznanie się z jego historiami. Polecam zwłaszcza wspomniane wyżej cykle.

Łukasz Buszta

Fot. okładka I tomu cyklu „Wojownicy nocy”

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.