Reklama

 

Znalezienie odpowiedniego lokum to nie lada wyzwanie. Ważna jest nie tylko cena, ale również sąsiedztwo i lokalizacja. Czym się kierować przy wyborze mieszkania? 

 Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Ceny mieszkań mogą sie różnić w zależności od części kraju i dzielnicy miasta. Zanim podejmiesz decyzje o wynajmie ze względu na cenę, weź pod uwagę inne aspekty tj. dojazd do miejsca pracy, odległość supermarketu, szkoły itp., czy mieszkanie jest słoneczne i cieple, czy mieszkanie jest umeblowane, czy ogrzewanie jest gazowe. Niewiele zyskasz na niskim czynszu, jeśli wzrosną twoje wydatki i rachunki na transport, gaz i prąd.

Przed podpisaniem umowy, dowiedz sie co jest wliczone w koszt najmu. Kto opłaca Council Tax i jaka jest jego wysokość? Czy musisz płacić za TV licence? Czy koszty mediów (woda, gaz, prąd, tv, internet) są wliczone w wysokość czynszu?

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze wybierz dzielnice, w której z łatwością znajdziesz pracę lub z której szybko dojedziesz do miejsca pracy. Centrum miasta z reguły oferuje miejsca pracy w handlu, gastronomii, hotelarstwie i administracji. Jeśli jednak interesuje cię praca fizyczna przy produkcji czy w magazynie, szukaj mieszkania w pobliżu dzielnicy przemysłowej.

Sąsiedztwo też jest bardzo ważne. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie w swoim domu i wracać do niego nie oglądając się za siebie, przed wyborem mieszkania sprawdź poziom przestępczości w danej dzielnicy. Na stronie internetowej www.police.uk mozesz sprawdzić statystyki kryminalne wpisując kod pocztowy.

 

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę

W trakcie oglądania mieszkania warto zwrócić uwagę na następujące warunki:

- czy w mieszkaniu jest grzyb/pleśń. Niestety ten problem jest bardzo powszechny w Wielkiej Brytanii ze względu na dużą wilgotność powietrza. Grzyb będzie częściej występował w starym niż nowym budownictwie i raczej w mieszkaniach na parterze niż na pierwszym piętrze. Dlatego sprawdź dokładnie wszystkie zakamarki, a w szczególności okolice okien i łazienkę. Uwaga! Świeżo wymalowane mieszkania sa wysoce podejrzane, ponieważ właściciel mógł w ten sposób ukryć problem pleśni.

- czy wszystkie urządzenia w mieszkaniu są sprawne, a szczególnie piecyk gazowy. Większość mieszkań w Wielkiej Brytanii posiada ogrzewanie gazowe (jest to bardziej ekonomiczna opcja ogrzewania mieszkania), także woda płynąca z kranu jest podgrzewana w piecyku. Pamiętaj! możesz zażądać usunięcia usterek przed wprowadzeniem się do mieszkania.

- czy mieszkanie jest umeblowane. Czynsz za wynajem mieszkania, które jest częściowo lub w całości umeblowane może być wyższy niż tego, w którym nie ma żadnych mebli. Jednak warto wynająć to, w którym jest chociaż lóżko czy kanapa.

- czy mieszkanie jest energooszczędne. Oglądając mieszkanie zapytaj o Energy Performance Certificate (EPC), http://www.direct.gov.uk/en/HomeAndCommunity/BuyingAndSellingYourHome/Energyperformancecertificates/DG_177026

czyli certyfikat informujący o standardzie izolacji nieruchomości. Najbardziej korzystnym wskaźnikiem jest A, oznaczający najwyższą wydajność energetyczną mieszkania. Wynajmując taką nieruchomość możesz być pewien, ze nie wydasz fortuny na ogrzewanie.

- jaka jest wielkość depozytu (zazwyczaj jest to równowartość czynszu za 1 miesiąc) i okres oczekiwania na jego zwrot (od 2 tygodni wzwyż)

- jaki jest okres wypowiedzenia umowy wynajmu (zazwyczaj miesiąc czasu) 

Gdzie szukać ofert wynajmu?

Informacji na temat lokali do wynajęcia szukaj w agencjach nieruchomości, gazetach, tablicach informacyjnych w sklepach, polskich kościołach, internecie.

Strony internetowe, na których znajdziesz oferty wynajmu mieszkań/pokoi: 

www.gumtree.co.uk

www.findaproperty.com

www.rightmove.co.uk

www.primelocation.com

www.torent.co.uk

www.findaflat.com

www.citylets.co.uk

www.lettingweb.com

www.lettingaproperty.com

www.propertywide.co.uk

www.remax.co.uk

 

Pokój czy mieszkanie?

Przed podpisaniem umowy najmu możesz być poproszony o przedstawienie referencji. Dlatego jeśli dopiero przyjechałeś do Wielkiej Brytanii, możesz mieć trudności ze znalezieniem kwatery. Po pierwsze - nie posiadasz referencji od pracodawcy lub poprzedniego landlorda, po drugie - opcja wynajęcia mieszkania jest zbyt ryzykowna, ponieważ nie podpisałeś jeszcze umowy o prace, a podpisanie umowy najmu wiąże się z dużą inwestycja finansowa.

Dlatego najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą opcją dla ciebie będzie wynajęcie pokoju.

Strony internetowe, na których możesz poszukać pokoju do wynajęcia lub współlokatora:

www.roombuddies.com

www.uk.easyroommate.com

www.spareroom.co.uk

Możesz także poszukać pracy z zakwaterowaniem. Jednak musisz wziąć pod uwagę fakt, ze jeśli stracisz prace, stracisz również dach nad głową.

W ostateczności noclegu możesz poszukać w motelu. Jednak jest to krótkoterminowe rozwiązanie ze względu na koszty.

Wyszukiwarki hoteli i moteli w UK:

www.laterooms.com

www.hostelbookers.com

www.booking.com

Dużą popularnością wśród Brytyjczyków cieszą się tzw. Bed and breakfast (czyli nocleg ze śniadaniem).

 B&B posiadają większość udogodnień hoteli, ale są znacznie tańsze.

W cenę noclegu wliczony jest koszt śniadania.

www.bedandbreakfast.co.uk

www.bedandbreakfasts-uk.co.uk

www.bnbselect.com

Najtańszą opcją zakwaterowania są hostele. Jednak w tego typu schroniskach pokoje są wieloosobowe (od 2 do 40 osób; zazwyczaj 4-8-osobowe) i skromnie umeblowane. Łazienki są najczęściej wspólne i znajdują się na korytarzach. W hostelach często dostępne są kuchnie, gdzie samemu można przygotowywać posiłki.

Czasem istnieje możliwość wykupienia wyżywienia.

www.hostelclub.com

Ogłoszeń wynajmu szukaj także na polskich portalach społecznościowych:

www.mojawyspa.co.uk

www.emito.net

www.polemi.co.uk

 

Jak czytać ogłoszenia wynajmu? 

W ogłoszeniach wynajmu możesz znaleźć następujące terminy:

Sgl - Single room - pokój jednoosobowy

Dbl - Double room - pokój dwuosobowy

Tpl - Triple room - pokój trzyosobowy

O/R - Own room - własny pokój

S/R - Share room - pokój dzielony z innymi osobami

F/F - Fully furnished - z pełnym wyposażeniem/umeblowany

F/M - Female/Male - kobieta/mężczyzna

N/N - Non-smoking - niepalący

PCM- Per calendar month - (oplata) za miesiąc kalendarzowy

L ...pw/exc - cost per week/exclusive (of bills) - koszt za tydzień wynajmu z wyłączeniem opłat za rachunki

L ...pw/inc - cost per week/inclusive (of bills) - koszt za tydzień wynajmu z włączeniem opłat za rachunki

AGY - Advertised by an agency - ogłoszenie umieszczone przez agencje

DEP - Deposit required - wymagany depozyt

White goods - lodówka, pralka, kuchenka

Prywatnie czy przez agencje

Warto wiedzieć, ze agencje nieruchomości (estate agencies) dzielą sie na dwie kategorie. Te, które pobierają opłatę od właściciela mieszkania (lanlord) za znalezienie lokatorów (Letting agencies) oraz te, które pobierają opłatę od wynajmującego mieszkanie (tenant) za pośrednictwo w znalezieniu odpowiedniego lokum (Accomodation agencies). Dlatego tez zanim zdecydujesz sie na poszukiwanie mieszkania przez agencje nieruchomości, sprawdź z którym typem masz do czynienia. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia, gdy do pierwszej płatności za mieszkanie doliczona zostanie prowizja dla agencji.

Plusem poszukiwania mieszkania za pośrednictwem agencji jest oszczędność czasu i nerwów. Przy poszukiwaniu mieszkania na własną rękę trzeba nastawić sie na wykonywanie rozmów telefonicznych, szukanie adresu, podróżowanie i oglądanie. Ważną kwestia jest również to, ze agencja jest dużo bardziej dostępna i zawsze 'pod telefonem ', podczas gdy właściciel może być czasem nieosiągalny. Ma to duże znaczenie np. gdy wystąpi usterka w mieszkaniu. Wynajem mieszkania od prywatnego landlorda może się także wiążąc z samodzielnym sporządzeniem umowy. Podczas gdy agencja zrobi to za nas.

Poszukiwanie mieszkania za pośrednictwem agencji ma jednak także swoje minusy. Zdecydowana większość z nich oferuje umowę na okres 6 miesięcy. Gdy zerwiesz umowę przed okresem jej obowiązywania agencja może zażądać od ciebie odszkodowania. Zazwyczaj jest to suma należnych płatności za okres czasu, jaki pozostał do wygaśnięcia umowy najmu. Jednym z zadań agencji jest także sprawdzenie wiarygodności potencjalnego lokatora. Agencje wymagają listu lub kontraktu od pracodawcy oraz bardzo często referencji od poprzedniego landlorda.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz sie na wynajem za pośrednictwem agencji czy od prywatnego landlorda, bądź przygotowany na podpisanie umowy. Umowa najmu jest korzystna dla obu stron, wynajmującemu daje gwarancję płatności a najemcy pewność, że nie zostanie bez dachu nad głową z dnia na dzien.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

r e k l a m a