Reklama

 

Każdemu podatnikowi pracującemu legalnie lub prowadzącemu biznes w Wielkiej Brytanii nadawany jest kod podatkowy. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć, w jakiej grupie płatników się znajdujemy. Wystarczy go rozszyfrować. 

Nie czekając na zakończenie roku podatkowego, warto sprawdzić, czy nie możemy zmniejszyć kwoty płaconych podatków. Jeżeli kwota płaconego podatku wydaje sie nam szczególnie wysoka lub stwierdzimy, że przy kolejnej wypłacie potracono nam więcej podatku niż poprzednio, warto wtedy zwrócić uwagę na kod podatkowy. Jest on umieszczony na payslipie w rubryce TAX CODE.

Kombinacja liter i cyfr

Tax code to zazwyczaj kombinacja liter i cyfr. Ten aktualnie najczęściej spotykany to 647L. Czasami kod składa się tylko z liter, np. BR, NT, OP. Te ostatnie symbole mogą wystąpić w przypadku posiadania dwóch źródeł dochodu (np. dwie prace).

Inland Revenue wysyła specjalne listy z informacja o nadanym kodzie podatkowym. Podejmując nową pracę, warto zwrócić uwagę na ten szczegół. Może się zdarzyć, że kod podatkowy się zmienił, a powody tej zmiany są następujące: 

rozpoczynając nową pracę, nie przekazaliśmy pracodawcy rozliczenia podatkowego z poprzedniego miejsca zatrudnienia tzw. P45, które jest dokumentem przedstawiającym dochody oraz kwotę odprowadzonego od nich podatku (jest to niebieski formularz, który powinno sie otrzymać od pracodawcy z chwilą rozwiązania umowy o pracę);

jeśli jest to nasza pierwsza praca w danym roku podatkowym (od 6 kwietnia), wówczas podejmując pracę powinniśmy wypełnić formularz P46, który jest wysyłany przez pracodawcę do Inland Revenue. Na tej podstawie urząd skarbowy przyznaje tax code; 

mamy drugą pracę, w której odliczyliśmy kwotę wolną od podatku;

zaniedbanie pracodawcy, który np. zapomniał wysłać P45 lub P60.

Liczba w kodzie podatkowym

Jeśli pomnożysz liczbę zawartą w twoim kodzie podatkowym przez 10, otrzymasz całkowitą przysługująca w danym roku kwotę dochodów wolnych od podatków (sumę, którą możesz zarobić, a od której nie będzie pobrany podatek). Litera w kodzie wskazuje natomiast, w jaki sposób liczba powinna być dostosowana do ewentualnych zmian ogłoszonych na przykład przez ministra skarbu. Tak wiec dla kodu 647L kwota wolna od podatku wyniesie: 647 x 10 = 6470 funtów.

Znaczenie liter w kodach

L – oznacza Basic Personal Allowance – podstawową kwotę wolną od podatku.

P – stosowana w przypadku osób w wieku pomiędzy 65 a 74 lat, uprawnionych do kwoty wolnej od podatku w wysokości 9490 funtów (w roku podatkowym 2009/10 oraz 2010/11)

Y – stosowana w przypadku osób w wieku 75 i więcej lat, uprawnionych do kwoty wolnej od podatku w wysokości 9640 funtów (2009/10 i 2010/11)

T – jeśli występują inne elementy wymagające sprawdzenia/uwzględnienia w twoim kodzie

K – jeśli wystąpiły nieopodatkowane przychody (np. z wynajmowania komuś nieruchomości), od których musisz odprowadzić podatek.

Dwie litery bez numeru, albo litera „D”, po której następuje zero – używane są, jeśli posiadasz dwa lub więcej źródeł przychodów, a kwota wolna od podatku odliczana jest od jednego, głównego źródła przychodów:

BR – całość twoich dochodów opodatkowana jest podstawową stawką podatku (obecnie 20 proc.) Uwaga: ten kod oznacza, ze nie jest odliczana kwota wolna od podatku!

D0 – całość twoich dochodów opodatkowana jest stawką podwyższoną (obecnie 40 proc.)

NT – nie jest pobierany podatek

Kody tymczasowe

Tak zwane Emergency codes nadawane są, gdy rozpoczynasz pracę i nie możesz dostarczyć pracodawcy formularza P45 (otrzymujesz go od poprzedniego pracodawcy, gdy się zwalniasz). Kod taki oznacza, że od twoich przychodów odliczana będzie podstawowa kwota wolna od podatku, czyli obecnie 6475 funtów. Tak więc oznaczenie: 647L może oznaczać zarówno kod tymczasowy, jak i twój normalny kod podatkowy. W zależności od sposobu obliczenia kod tymczasowy może mieć np. postać: 647L W1 lub 647 M1. Liczy sie w tym przypadku data rozpoczęcia pracy, a co za tym idzie proporcjonalne uwzględnienie kwoty zwolnionej od podatku.

Kod tymczasowy stosowany jest do momentu, aż urząd skarbowy pozna wszystkie okoliczności niezbędne do ustalenia właściwego kodu (twoje poprzednie zarobki i zapłacony podatek, stan cywilny itp.) Po ustaleniu ostatecznego kodu twój pracodawca powinien ściągać już od ciebie prawidłowe kwoty podatku i zwrócić ci ewentualnie nadpłacony podatek. Aby uniknąć w przyszłości sytuacji, w których zapłacisz za dużo lub za mało podatku, nie zapomnij poinformować HMRC o zawarciu małżeństwa lub wstąpieniu w związek cywilny, o separacji, podjęciu dodatkowej pracy i podobnych zdarzeniach. 

Anna Rączkowska

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.