Reklama

 

Polacy zainteresowani pracą na Wyspach powinni skierować swą uwagę w stronę Szkocji. Największy wzrost liczby ofert pracy w biurach Jobcentre odnotowano tam ostatnio w Glasgow, Edynburgu, Five i Aberdeen.

Do najbardziej poszukiwanych pracowników należą sprzedawcy, przedstawiciele handlowi i asystenci sprzedaży w sklepach i supermarketach. Są też oferty dla osób niewykwalifikowanych, zajmujących się sprzątaniem i układaniem towarów na półkach. Sporo wakatów czeka tam również na opiekunów i pracowników domów spokojnej starości. Niewiele mniej ofert skierowanych jest do personelu sprzątającego. Nie brakuje też nowych stanowisk dla kucharzy, pomocników w kuchni, barmanów i pracowników restauracji.

Najlepszym miejscem na podjęcie zatrudnienia w Szkocji jest bez wątpienia Aberdeen. To jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się miast w Wielkiej Brytanii. W tym 200-tysięcznym mieście znajdują się duże zakłady przemysłowe: maszynowe, chemiczne, stoczniowe, port rybacki, ośrodek usługowy dla platform wiertniczych i gazociągów na Morzu Północnym, a także kamieniołomy grafitu. W ciągu ostatnich trzydziestu lat powstało tam wiele stref przemysłowych Industrial Estates, gdzie ulokowały swe siedziby liczne fabryki i zakłady produkcyjne. 

Setki firm prowadzących działalność w Aberdeen świadczy usługi dla wielkich przedsiębiorstw z branży naftowej. Na jedną ofertę zatrudnienia przypada tam tylko jedna osoba zainteresowana podjęciem pracy. Do Aberdeen zjechało wielu polskich fachowców, inżynierów, monterów rurociągów, spawaczy oraz pracowników przemysłu naftowego i metalurgicznego. Miasto to przyciągnęło ich atrakcyjnymi zarobkami, choć nie wszyscy nasi rodacy mogą liczyć tam na tak wysokie dochody, jakie otrzymują brytyjscy specjaliści. Ich stawki sięgają często 20-25 funtów na godzinę. 

Sporo ofert pracy czeka też na Polaków w Edynburgu. Nasi rodacy pracują tam najczęściej w branży hotelarsko-gastronomicznej (około 25 proc.), w budownictwie (ponad 12 proc.) oraz w handlu i usługach (10,77 proc.). Wiele ofert dla pracowników niewykwalifikowanych generuje przemysł spożywczy. Na imigrantów czeka też praca w porcie handlowym i rybackim oraz w przemyśle elektronicznym i maszynowym. W przypadku tych dwóch ostatnich sektorów poszukiwanie są już osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami i dobrą znajomością języka angielskiego.

W cateringu i hotelarstwie pracodawcy zatrudniają pracowników w ramach kontraktów tymczasowych. Na stałe umowy mogą natomiast liczyć specjaliści – różnego rodzaju i szczebla – z branży IT.

W okolicach szkockiej stolicy ulokowanych jest wiele magazynów, hurtowni, fabryk i przetwórni, w których zatrudnienie znajdują nasi rodacy. W oddalonym o 16 km od Edynburga mieście Livingstone znajduje się duży magazyn dystrybucji towarów sieci Tesco.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.