Reklama

Mali Brytyjczycy słuchają programów o Polsce. „Gdzie na świecie? Polska!” to seria programów przygotowanych przez rozgłośnię Fun Kids Radio wspólnie z Polskim Instytutem Kultury w Londynie. Dzieci będą miały okazję posłuchać audycji o polskiej kulturze, tradycji i sławnych ludziach.

Każdy odcinek zaczyna od polskiego „dzień dobry” wypowiadanego przez bohatera podróży po Polsce, którym jest John Iflyalot, co w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć jako Jan Dużolatam. Bohater rzeczywiście  podróżuje w różne miejsca i wiele go interesuje, a o tym co zobaczy i uzna za interesujące, opowiada dzieciom w bardzo przystępny i przyjazny sposób.

Radio Fun Kids jest jedyną w Wielkiej Brytanii radiostacją dedykowaną słuchaczom nie starszym niż jedenaście lat. Zasięg radia obejmuje Londyn i południowo-wschodnią Anglię. Gdzie indziej audycji można słuchać oczywiście za pośrednictwem internetu. Stacja ma 180 tysięcy słuchaczy każdego tygodnia. W związku z tym, że w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, szefowie stacji postanowili stworzyć serię programów, które miałyby przybliżyć małym Brytyjczykom ojczyznę kolegów ze szkoły czy przedszkola. 

Przy tworzeniu programów pracował także Polski Instytut Kultury w Londynie. Jego dyrektor Roland Chojnacki ma nadzieję, że „Where in the world? Poland!” nie tylko przybliży nasz kraj małym Brytyjczykom, ale poprzez zabawę zapali iskrę ciekawości i zainteresowania Polską nawet po zakończeniu słuchania radiowej serii.

Audycje nadawane są od poniedziałku do piątku o godzinie 15, w weekendy natomiast o 18. Każdy odcinek można ściągnąć ze strony radia albo odsłuchać w internecie.

Polska jest fajna

Taki przekaz mają audycje przygotowane przez Fun Kids Radio. Rozgłośnia jest niezwykle popularna na Wyspach. Słuchają jej głównie mali Brytyjczycy, ale także ich rodzice. 

– Z dziesięcioodcinkowej serii dowiedzą się, że Polska to fajny kraj – powiedział „Gońcowi Polskiemu” szef rozgłośni Gregory Watson. – Sam byłem mile zaskoczony. Nie tym oczywiście, że Polska może być interesującym krajem, ale ile w niej nieznanej Brytyjczykom pięknej historii i tradycji. Uwielbiam wasze legendy, są równie piękne jak na przykład nasza o Robin Hoodzie czy Królu Arturze. Poza tym myślę, że wasza przyroda, jest niedoceniana. A kuchnia – oczywiście palce lizać – mówi Watson.

Już teraz do odsłuchania są programy o polskiej przyrodzie i tradycji kulinarnej. Dowiedzieć się z nich można na przykład, gdzie znaleźć najlepsze jagody czy gdzie rosną najpiękniejsze dęby. Jeden z odcinków poświęcony jest oscypkom z gór i pierogom. 

Dzieci mogą też posłuchać legendy o Lechu, Czechu i Rusie, a także dowiedzieć się, że nigdzie indziej w Europie nie przykłada się takiej wagi do zbierania owoców i grzybów rosnących w naturze. John Iflyalot chwali także Polskę za ochronę środowiska. 

Mali Brytyjczycy dowiedzą się też o hodowli koni z Janowa Podlaskiego, chronionych żubrach i polskiej specjalności – bocianach. W tym odcinku John zachwyca się tym, jak Polacy kochają te ptaki i budując gniazda na dachach domów, kościołów czy stodołach zachęcają je do zakładania w nich rodzin.

Także dla małych Polaków

Choć w audycjach mówi się po angielsku, nie są przeznaczone wyłącznie dla angielskich dzieci. Takie programy mogą przydać się rodzicom, których dzieci urodziły się na Wyspach i nie bardzo chcą się uczyć języka polskiego, historii czy geografii. 

– Słuchałam odcinka o bocianach i żubrach z moją siedmioletnią córką – mówi „Gońcowi Polskiemu” Iwona Sondej z Fulham. – Córka tak bardzo zainteresowała się historią o tym, jak Polacy kochają te zwierzęta , że aż poprosiła mnie o książeczkę o nich po polsku. Poszłyśmy do księgarni w POSK-u poszukać czegoś. Córka powiedziała mi też, że powie koleżankom ze szkoły, żeby słuchały tych programów, zwłaszcza że tutejsze dzieci znają Fun Kids Radio.

– To rzeczywiście może spowodować, że mali Polacy bardziej zainteresują się ojczyzną swoich rodziców i chętniej będą chciały wyjeżdżać tam na wakacje –tłumaczył Gregory Watson. – Muszę przyznać, że nawet niektórym z moich dorosłych znajomych – i z Polski, i z Wielkiej Brytanii – te audycje bardzo mogą się przydać.

Anna Rączkowska

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.