Reklama

Po drugiej stronie kanału La Manche, jeżyk francuski nie jest już tak popularny jak wcześniej i został zdetronizowany przez język niemiecki! Aktualna sytuacja w brytyjskim profesjonalnym świecie języków obcych.

Język niemiecki osiągnął wyższą statystykę niż język francuski jeśli chodzi o umiejętności językowe poszukiwane przez brytyjskie przedsiębiorstwa, donosi londyńska gazeta codzienna The Times. Oferty pracy wymagające znajomości języka Goethe`go wzrosły o 11,6% w ciągu ostatnich trzech lat, aby osiągnąć statystykę 1221 stanowisk określających tę umiejętność na milion, według danych z internetowej agencji rekrutacyjnej Indeed. W przeciwieństwie, zapotrzebowanie na osoby znające język francuski wzrosły o 1,2%, to jest 1152 wakaty na milion w tym roku.

Bill Richards, dyrektor generalny Indeed, wyjaśnia przyczyny tej klasyfikacji:

„W ciągu trzech ostatnich lat, języki niemiecki i francuski walczyły o koronę języka najbardziej poszukiwanego na rynku pracy, i jednym z powodów ku temu znajduje się w relacjach gospodarczych Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.”

Ogólnie rzecz biorąc, rekrutacje w których znajomość języka jest obowiązkowa wzrosły o 2,7% od 2016 roku. Na trzecim miejscu znajdujemy język chiński , który spowodował spektakularny wzrost o 35% w badaniach rekrutacyjnych.

 

Krajowe praktyki zawodowe i spadek imigracji

Ponadto, coraz mniej uczniów z Wielkiej Brytanii studiuje języki obce by przejść z GCSE bądź A-Level, dwóch końcowych egzaminów ostatniego roku studiów. Język niemiecki i francuski wybrane jako opcje GCSE spadły o 29% między 2017 a 2018 rokiem. I wszystkie języki połączone, osiągnęły spadek o 45% od początku obecnego wieku. Jednakże, młodzi kierują się dziś coraz częściej ku językowi chińskiemu, częściej studiowanemu niż język niemiecki do poziomu A-Level.

Bill Richards analizuje więc:

„W Wielkiej Brytanii, wielu pracodawców dla których wielojęzyczny personel jest wymagany, są coraz bardziej zaniepokojeni tym co stanowi dla nich nieuchronną katastrofę: nasze szkolnictwo daje coraz mniej językoznawców , a dokładnie od kiedy Brexit zagroził zniechęceniu pracowników z Unii Europejskiej do osiedlenia się tutaj. Angielski jest językiem międzynarodowym, ale nie zastąpi on nigdy osób biegle władających innymi językami. Jeśli rynek brytyjski będzie kontynuować bez wątpliwości politykę ofert dla osób wielojęzycznych, istnieje ryzyko niedoboru, gdy oferta (pracy), zbyt słaba, nie zakwalifikuje się do utrzymania rosnącego popytu (w kompetencjach językowych).”

Przy tempie migracji z kontynentu do Wielkiej Brytanii na najniższym poziomie od dziesięciu lat – według ostatnich notowań Biura krajowych statystyk (Office for National Statistics) – badanie Indeed pokazuje również spadek zainteresowania mieszkańców UE pracą w Wielkiej Brytanii, powodującą „pogłębienie deficytu językowego”, zaznacza The Indepedent.

Więc jasnym jest że jeśli chcecie przekroczyć granice Wielkiej Brytanii (i jeśli co więcej mówicie po niemiecku lub chińsku), macie dużą szansę na znalezienie pracy! Bill Richards dodaje:

„Komunikacja jest bardzo ważnym aspektem w pracy, i kompetencje językowe stały się w szczególności wyróżnione w świecie połączonym, w którym coraz więcej przedsiębiorstw wychodzi poza swoje granice i operuje językami obcymi.”

 

Autor: 
Joanna Kryk
Źródło: 
courrierinternational.com
Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.