Reklama

 

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na studia w Wielkiej Brytanii.

Oferta edukacyjna jest bardzo szeroka: od filozofii na prestiżowym Oxfordzie przez finanse na londyńskim City University, aż po animacje na szkockim University of Dundee.

Proces rekrutacji odbywa się w znacznej mierze przez internet, ułatwiając cały proces także aplikantom z zagranicy. Im wcześniej włączymy się do procesu rekrutacji, tym lepiej. Oto przydatny poradnik, wyjaśniający od A do Z jak wygląda droga na brytyjski uniwersytet.

A jak application. Brytyjskie uniwersytety rekrutują studentów znacznie wcześniej niż polskie, zamykając już w styczniu przyjęcia na wrześniowy semestr akademicki. Dlatego należy zacząć ubiegać się o przyjęcie na studia długo przed egzaminami maturalnymi. Aby włączyć się do procesu rekrutacyjnego, musimy najpierw zarejestrować się na stronie UCAS – Universities and Colleges Admission Service. Instytucja ta pośredniczy między przyszłymi studentami a uniwersytetami, znacznie usprawniając cały proces. Na czas trwania całej procedury możesz przebywać w Polsce.

B jak best choices. Rejestrując się w UCAS uzyskujesz dostęp do bazy danych wszystkich uniwersytetów. Przy składaniu jednej aplikacji możesz wybrać aż 5 dowolnych kierunków. Bazę możesz przeszukiwać na wiele sposobów: według kierunków, uniwersytetów na danym obszarze, czy tez przejrzeć całą ofertę dydaktyczną w danym mieście. Warto sprawdzić, jaki odsetek studentów uniwersytetu znajduje pracę po konkretnym kierunku, czy też jaką reputacją cieszy się wybrana przez ciebie uczelnia. Rankingi różnego rodzaju możesz znaleźć w internecie, np. na stronie The Guardian lub The Times.

C jak checking the application. W aplikacji UCAS-u zamieść swoje dane osobowe, opisz dotychczasową edukację i ewentualne doświadczenie zawodowe. Będą ci także potrzebne referencje od nauczyciela lub pracodawcy. Rubryki można uzupełniać etapami, zachowując dotychczasowe zmiany. Na każdym etapie procesu możesz korzystać ze specjalnych instrukcji pomocniczych.

D jak dates. Twoja aplikacja musi zostać wypełniona i wysłana do 15 stycznia danego roku akademickiego. Wyjątkiem są aplikacje na uniwersytety Oxford i Cambridge oraz kierunki takie jak: medycyna i stomatologia, na które przyjmowanie dokumentów kończy się 15 października. Przy wysyłaniu formularza drogą elektroniczną uiścisz opłatę w wysokości £15.

E jak exams. Po wysłaniu aplikacji - UCAS prześle ją następnie dalej uniwersytetom, które wcześniej wybrałeś. Każde podanie rozpatrywanie jest indywidualnie. W razie potrzeby uczelnia poinformuje cię na przykład o dodatkowych wymaganiach: uzyskaniu konkretnego wyniku z egzaminu maturalnego lub dostarczeniu certyfikatu językowego. Możesz też zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną lub poproszony o zdanie specjalistycznego egzaminu. Uniwersytet wyznaczy ci również dokładną datę, na spełnienie wszystkich postawionych wymagań.

F jak finance. Wszystkie studia w Wielkiej Brytanii są płatne. Za niższy stopień tzw. undergraduate (np. licencjat) zapłacisz ok. £3000 za rok natomiast studia uzupełniające tzw. postgraduate (np. uzupełniające magisterskie) są wyceniane zależnie od kierunku – nawet do £12 000. Jako obywatel UE masz jednak prawo do nisko oprocentowanej pożyczki, pokrywającej koszty twojej edukacji (tuition fee loan). Pożyczkę zaczniesz spłacać po ukończeniu studiów i podjęciu pracy. Masz także prawo do stypendiów i pożyczek na utrzymanie, tzw. loans and maintence grants. O wszystkie środki finansowe możesz się ubiegać drogą elektroniczną. Wszelkie informacje możesz znaleźć na stronie: Student Finance Direct.

G jak getting the answers back. Odpowiedź na twoje podanie otrzymasz najpóźniej do 31 marca. Uniwersytet poinformuje cię czy twoja aplikacja została przyjęta („seccesfull”), odrzucona („unsuccefull”) lub zakwalifikowana do tzw. oferty warunkowej („conditional”). Oferta warunkowa oznacza, że zostało ci zaoferowane miejsce na studiach, jednakże wcześniej musisz spełnić dodatkowe wymagania określone przez uczelnię. Najczęściej chodzi o dostarczenie certyfikatu językowego albo informację o wymaganym wyniku maturalnym.

H jak halls. Studenci pierwszego roku mają prawo do miejsca w akademiku. Uniwersytet prześle ci wszelkie niezbędne informacje na ten temat.

I jak IETLS. International English Language Testing System to egzamin językowy, który może być wymagany od obcokrajowca przy przyjęciu na studia w Wielkiej Brytanii. Egzamin, którego wyniki mierzone są wartościami od 0 do 9, możesz zdawać w Wielkiej Brytanii lub w Polsce, np. w lokalnych ośrodkach British Council. Koszt egzaminu to około £80. Więcej informacji uzyskasz na stronie: ielts.org. Alternatywnie na niektórych uczelniach uznawany jest certyfikat egzaminu TOEFL lub University of Cambridge ESOL Examinations.

J jak job. Studenci brytyjscy oraz pochodzący z krajów UE w tym z Polski mają prawo podjąć w czasie studiów prace zarobkową w ilości godzin im odpowiadającej. Informacje jak znaleźć prace znajdziesz w artykule Sposoby szukania pracy.

L jak letters from the universities. Wybrane przez ciebie uczelnie poinformują cię o przyjęciu lub odrzuceniu twojej aplikacji. Możesz otrzymasz 5 odpowiedzi, a zatem może to być 5 "succesfull" lub "conditional offers". Decyzję o wyborze kierunku musisz podjąć zgodnie z datą wyznaczoną przez konkretną uczelnię. Cały proces rekrutacyjny możesz śledzić na bieżąco logując się na swoje konto UCAS.

M jak matura. Świadectwo maturalne powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Data dostarczenia tłumaczenia zostanie wyznaczona przez uniwersytet.

N jak nowa matura. Po zdaniu matury i otrzymaniu wyników, wprowadź zmiany i uzupełnij brakujące dane w formularzu, na stronie UCAS. Uniwersytet poinformuje cię, czy musisz tłumaczyć swoje świadectwo.

O jak open days. Zanim podejmiesz decyzję, na który kierunek się zdecydować, odwiedź tzw. dni otwarte. Informacje o open days danych uniwersytetów znajdziesz na ich stronach internetowych. Pierwsza tura dni otwartych odbywa się w grudniu i styczniu – zanim aplikacje zostaną wysłane. Druga tura: w marcu, kwietniu i maju – jest przeznaczona dla tych, którzy otrzymali pozytywne odpowiedzi i teraz muszą dokonać ostatecznej decyzji. W czasie dni otwartych będziesz mieć okazję do porozmawiania z kadrą pedagogiczną i studentami, a także możliwość pozwiedzania kampusu i sprawdzenia zaplecza technicznego uczelni.

P jak paying the fee. Około czerwca/lipca powinieneś dokonać ostatecznego wyboru. Jeśli ubiegałeś się o pożyczkę, Student Loans zapłaci za twoje czesne w kilku ratach, bezpośrednio na konto wskazanego uniwersytetu. Jeśli płacisz sam, pierwsza rata powinna zostać uiszczona w pierwszym dniu roku akademickiego. O formach płatności, uniwersytet poinformuje cię w sierpniu, przesyłając ci także inne informacje np. o akademikach i podręcznikach.

T jak translations. Twoje dokumenty: świadectwo maturalne czy informacje o stopniu naukowym, powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego

Z jak zaczynamy studiować. Rok akademicki zaczyna się we wrześniu i jest zwykle poprzedzony tzw. tygodniem integracyjnym, w czasie którego zapoznasz się z kadrą pedagogiczną, studentami i wyposażeniem kampusów.

A potem…potem czeka cię już tylko pełne przygód życie studenta w UK! Powodzenia!

Natalia Salamon

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.