
Każdemu z nas zależy na pięknym uśmiechu. Zdrowe zęby to przecież nasza wizytówka. Odpowiednia pasta, szczoteczka, regularne wizyty u stomatologa. To nadal nie wszystko. W prawidłowej pielęgnacji zębów nie może zabraknąć odpowiedniej diety.
Co to jest jednak dobra dieta dla zębów? Lekarze stomatolodzy twierdzą, że taka, która zawiera dużo białka, produktów zbożowych (pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony), warzywa, owoce (także surowe). Jedzenie najgorsze dla zębów to takie, które mocno zakwasza jamę ustną i osłabia zęby, np. słodycze, szczególnie te przylepiające się do zębów, ale także winogrona, migdały (ale już nie orzechy włoskie), chipsy, białe pieczywo. Warto pamiętać, że kawa, herbata, coca-cola, sól, szczaw, szpinak, buraki i białko zwierzęce utrudniają wchłanianie się wapnia. Do największych dietetycznych wrogów zdrowych zębów należą jednak słodycze.
To wróg numer jeden pięknego uśmiechu, ponieważ w słodkościach zawarty jest cukier rozkładany przez bakterie. Sprzyja to wydzielaniu kwasu, przez który narażeni jesteśmy na większe ryzyko występowania próchnicy. Słusznym wydaje się w pielęgnacji zębów u dzieci wprowadzenie na wzór szwedzki jednego „słodkiego” dnia w tygodniu, kiedy pozwalamy do woli jeść cukierki, batoniki i czekoladki, a potem pilnujemy, aby po każdym posiłku dzieci dokładnie wymyły zęby.
Źle na stan zębów wpływają również kwaśne soki, zwłaszcza gdy spożywamy je nierozcieńczone w dużej ilości. Mogą one uszkadzać delikatne szkliwo, które osłabione nie uodparnia naszych zębów. W ten sposób stają się nadwrażliwe na nadmierny chłód czy ciepło, co przejawia się nieprzyjemnym bólem. Poza tym ograniczenie spożycia produktów zawierających duże ilości cukrów prostych nie tylko wpłynie korzystnie na stan zębów, ale także zmniejszy prawdopodobieństwo rozwoju nadmiernej masy ciała oraz wpłynie korzystnie na obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi.
Najlepiej ze swojego jadłospisu usunąć produkty, które nie sprzyjają zdrowiu naszych zębów. Przede wszystkim powinno się unikać lepkich produktów, których resztki zalegają między zębami i zawierają dużo cukru – batony zbożowe, suchary, pączki, ciastka z kremem czy lukrem.
Sprzymierzeńcy zębów
Wapń
W dbałości o zęby bardzo pomagają jogurty, kefiry, maślanka i sery, ryby w każdej postaci, również wędzone. Dobre są też warzywa strączkowe, suszone figi, ziarna maku, sezamu, tłuste ryby. Zęby to kości, a ich podstawowym budulcem jest właśnie wapń. To on jest odpowiedzialny za mocne szkliwo, a ono stanowi przeszkodę dla wywołujących próchnicę bakterii.
Fluor
Doskonały sojusznik wapnia w walce o mocne szkliwo. Działa antybakteryjnie i rozcieńcza kwasy zagrażające zdrowiu zębów. Zawiera go soja, produkty zbożowe, sery podpuszczkowe, ryby i sól fluorowana.
Witamina D
Jest niezbędna do przyswojenia wapnia i fosforu. Odpowiada za mineralizację szkliwa. Dużo jej w produktach zwierzęcych: w maśle, tłustych rybach i jajach.
Witamina A
Wzmacnia dziąsła, niszczy bakterie. Pełno jej w rybach, żółtych, dojrzewających serach, maśle, zielonych warzywach. Jej źródłem są też owoce: śliwki, wiśnie, brzoskwinie, morele.
Witamina C
Znana każdemu ze względu na profilaktykę przeziębień witamina C działa przeciwbakteryjnie i wzmacniająco na naczynia krwionośne. Ale nie tylko. Jej zaletą jest również zapobieganie odsłanianiu się szyjek zębów. Znaleźć ją można w owocach: truskawkach, czarnych porzeczkach, poziomkach, owoce dzikiej róży, poza tym w natce pietruszki, czerwonej papryce, brokułach, kalafiorze, kapuście, cebuli i ziemniakach.
Słowniczek
abstersion – czyszczenie
toothpaste – pasta do zębów
denture – proteza dentystyczna
toothbrush – szczoteczka do zębów
may be harmful to the teeth – może być szkodliwy dla zębów
tooth extraction – usuwanie zębów
x-ray – prześwietlenie
filling – plomba
inflammation – stan zapalny
gums – dziąsła
to drill – borować
injection – zastrzyk
swollen – spuchnięty
prescription – recepta
painkiller – środek przeciwbólowy
check-up – przegląd
to have a sore tooth – mieć bolący ząb
to fill a tooth – plombować ząb
dental tartar buildup – kamień nazębny
root canal treatment – leczenie kanałowe
to take a painkiller – brać środki przeciwbólowe
to see a dentist – widzieć się z dentystą
regular check-up – regularny przegląd
to have a toothache – mieć ból zęba
teeth whitening – wybielanie zębów
Dodaj komentarz