Reklama

Według badań oceniających opiekę geriatryczną w osiemdziesięciu krajach, Zjednoczone Królestwo jest najlepszym na świecie miejscem, w którym można umrzeć.

Sporządzony przez Economist Intelligence Unit (EIU) raport ocenił Australię jako drugą spośród najlepszych, Nową Zelandię jako trzecią, zaraz przed Irlandią i Belgią. Stany Zjednoczone zajęły dziewiąte miejsce w rankingu, podczas gdy Tajwan, jako najwyżej plasowane azjatyckie państwo, zajęło szóste miejsce obok Indii i Chin, odpowiednio zajmujących sześćdziesiąte siódme i siedemdziesiąte pierwsze miejsce. Irak i Bangladesz zamknęły ranking.

Powody, dla których Zjednoczone Królestwo zajęło tak wysokie miejsce, to włączenie opieki paliatywnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NHS), silny ruch hospicyjny finansowany w dużej mierze przez organizacje charytatywne, wyspecjalizowany personel i duże zaangażowanie środowiska. Główni autorzy raportu opisują system opieki zdrowotnej w Zjednoczonym Królestwie jako „najlepszy”.

Jednak w raporcie również dodano, że Brytania „nadal nie zapewnia adekwatnych usług każdemu obywatelowi”. EUI mówi też, iż środki finansowe Zjednoczonego Królestwa tak jak w innych państwach będą w przyszłości  zaoszczędzone z powodu starzejącego się społeczeństwa i przewlekłych chorób, takich jak rak, demencja oraz cukrzyca.

W raporcie także ustalono, że niektóre najbiedniejsze państwa, jak Mongolia i Uganda poczyniły  znaczny postęp.

Rankingi były oparte na ocenie jakości szpitali oraz warunków hospicyjnych, umiejętnościach i liczbie personelu, dostępności i jakości opieki. Jedynie trzydzieści cztery z osiemdziesięciu państw utrzymywało, że mogłoby się kwalifikować jako państwa z  dobrą opieką geriatryczną.

Tłumaczenie: Joanna Krawczyk

Źródło: http://europe.newsweek.com/u-k-best-place-world-die-study-334168

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.