Reklama

Fot.: White lotus / freeimages.com

white lotus
white lotus

Rekrutacja na studia

white lotus

w Wielkiej Brytanii ma charakter mocno scentralizowany. Aby dostać się na studia pierwszego stopnia, konieczne jest skorzystanie z specjalnej platformy internetowej: www.ucas.ac.uk   (Universities and Colleges Application System).  Znaleźć można na niej wszystkie niezbędne informacje - wykazy, terminy i porady dotyczące studiów.

Popularność studiów w Wielkiej Brytanii polega na możliwości łączenia ich z pracą i atrakcyjnym systemem pożyczek i stypendiów na pokrycie całkowitego kosztu czesnego dla studentów z Unii Europejskiej, w tym obywateli z Polski. Oznacza to, że na studiach można utrzymać się za zarobione samodzielnie pieniądze. Pracując nie tylko się zarabia lecz zdobywa się również bezcenne doświadczenie zawodowe i rozwija znajomość język angielski. Na Brytyjskiej uczelni spędza się 15h tygodniowo a mniej więcej drugie tyle spędza się realizując projekty, pisząc eseje i wykonując prezentacje grupowe (tzw. "assignments")

Kalendarz studiów

Rok akademicki zaczyna się w drugiej połowie września, a kończy w maju. W trakcie roku przypada kilka przerw wakacyjnych (Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc) zazwyczaj jest to termin 2-3 tygodniowy. Kilkakrotnie obowiązuje także tydzień wolny od zajęć tzw. “Guided Learning Week”, w którym można nadrobić zaległości, przygotować się do egzaminów.

Rekrutacja na studia zaczynające się we wrześniu 2015:

Na studia od września 2016 rekrutacja zaczyna się już rok wcześniej - 15 września 2015, tak samo późniejsze lata

15 października 2014 – to ostateczny termin na uczelnie Oxford, Cambridge i studia medyczne (Medycyna, Stomatologia, Weterynaria). Następna szansa dopiero we wrzesień 2015. Jeśli ktoś jest zainteresowany medycyną to  może jeszcze spróbować do 30 czerwca 2015 na Biomedycynę, Biotechnologię, Farmację i się potem przenieść - nie straci się w ten sposób roku.

15 stycznia 2015 – pierwszy tzw. deadline czyli termin ostateczny na wszystkie kierunki tzw. "early application" na których jest największa szansa na dostępność miejsc. Po tej dacie nadal można składać podanie na większość kierunków (do 30 czerwca 2015),tylko z każdym dniem ubywa miejsc.

25 marca 2015 - termin ostateczny na kierunki artystyczne (np. Architektura, Design, Fotografia, Muzyka, Video Produkcja etc.) Po tej dacie nadal można składać podanie do 30 czerwca 2015, tylko jest dostępnych mniej miejsc.

30 czerwca 2015 - termin ostateczny na wszystkie podania tzw. "late application" (rekrutacja na pozostałe miejsca).

14 sierpnia 2015 - Rozpoczyna się "Clearing" - czyli polowanie na miejsca zwolnione przez Brytyjskich maturzystów. 

Zasady pożyczek na studia w Anglii:

W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość uzyskania Tuition Fee Loan tzw. pożyczki na czesne. Jest ona przyznawana każdemu studentowi z Unii Europejskiej na pokrycie czesnego wyłącznie studiów licencjackich w UK. Warunek jest taki, że nie można mieć ukończonych innych studiów np. w Polsce. Udziela jej rząd angielski. Spłata zaczyna się dopiero po ukończeniu studiów  i jest zależna od wysokości osiąganych zarobków.

Tuition Fee Loan przysługuje każdemu kto:

otrzymał Conditional Offer z uczelni czyli ofertę warunkową o przyjęciu na studia po spełnieniu opisanych w liście wymogów (może to być np. zdanie certyfikatu z języka angielskiego na odpowiednią ocenę, dostarczenie dyplomu ukończenia studiów licencjackich z wymaganą oceną końcową itp.). 

nie jest absolwentem szkoły wyższej (nie posiada dyplomu licencjata lub magistra)

 jest obywatelem Unii Europejskiej

nie przekroczył 60-ego roku życia w dniu złożenia podania

Pożyczkę zaczyna się spłacać dopiero po przekroczeniu określonego progu dochodowego. Dla Polski jest to 12 600 funtów rocznie.

Pełna lista progów dochodowych w poszczególnych krajach dostępna jest pod adresem:

http://www.studentloanrepayment.co.uk/portal/page?_pageid=93,6678823&_dad=portal&_schema=PORTAL

Znaczy to, że jeśli zostaniesz po studiach w UK musisz zacząć zarabiać ok. 1 750 funtów brutto miesięcznie, by móc w ogóle zacząć spłacać pożyczkę. W Polsce w przybliżeniu ta kwota wynosi 5000 zł.

Jeśli przekroczysz podany próg dochodowy zaczynasz spłacać tuition fee loan w wysokości 9% od sumy, o którą dany próg przekroczyłeś/przekroczyłaś.

Przykładowo - jeśli pracując w Polsce zarabiasz 13 500 funtów rocznie, spłacasz pożyczkę w wysokości 9% od nadwyżki czyli 900 funtów co daje 81 funtów rocznie, a więc tylko 6,75 funta miesięcznie. Jeśli przez 30 lat nie przekroczysz danego progu dochodowego pożyczka ulega przedawnieniu i nie musisz jej w ogóle spłacać

Studenci studiów stacjonarnych jak i zaocznych mogą starać się o dofinansowanie. Pożyczka jest zwrotne i bezpośrednio przekazywana do wybranej uczelni.

Studenci studiów stacjonarnych i zaocznych

Wysokość pożyczki

Studia dzienne

Do 9 tysięcy funtów

Studia dzienne na uczelniach prywatnych

Do 6 tysięcy funtów

Studia zaoczne

Do 6 750 funtów

Studia zaoczne na uczelniach prywatnych

Do 4 500 funtów

Wniosek o pożyczkę na rok akademicki 2014/2015 w załączniku (EU 2014-2015 form).

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

1. ksero swojego dowodu osobistego,

2. ksero dowodu jednego z rodziców

3. ksero skróconego odpisu aktu urodzenia.

Można się przenieść ze studiów w Polsce do Anglii ale zależy to od tego czy kierunek jaki wybierze się w Wielkiej Brytanii będzie pokrywał się przedmiotami i tematyką na uczelni w Polsce oraz czy oceny i egzaminy zostaną zaakceptowane przez wybrany uniwersytet w Anglii. Do działu rekrutacji "admissions" wysyła się skan przetłumaczonego przysięgle tranksryptu ocen/egzaminów ze studiów w Polsce i uczelnia orzeka na jaki rok student zostanie przyjęty. Później pożyczka przysługuje ci na tych samych zasadach.

Agnieszka Wadas

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.