Reklama

 

W przypadku, gdy starasz się o zakwaterowanie jako student, masz możliwość ubiegania się o miejsce w akademiku. Gdy tylko uzyskasz potwierdzenie przyjęcia na studia, skontaktuj się z sekretariatem w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Standard akademików

Standard akademików w Wielkiej Brytanii zwykle jest bardzo dobry, choć oferty różnią się – w zależności od uczelni. Większość oferuje studentom  własny pokój i dzieloną z innymi lokatorami kuchnię oraz łazienkę. Niektóre akademiki posiadają własne biblioteki oraz stołówki. Ceny pokoi zwykle obejmują już opłaty za media. Opłaty za akademiki mogą różnić się w zależności od lokalizacji i komfortu.

Aby poznać szczegóły oferty swojej uczelni dotyczącej zakwaterowania, poproś w sekretariacie o prospekt albo poszukaj informacji na stronie internetowej szkoły. Wykaz wszystkich szkół wyższych wraz z adresami stron internetowych znajdziesz na stronie UCAS:
www.ucas.com/stu.... Informacje o zakwaterowaniu najczęściej są w zakładkach ''Accomodation''.

Jeżeli już zdecydujesz się na akademik, jak najszybciej wypełnij i wyślij wymagane formularze zgłoszeniowe, ponieważ liczba chętnych często przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Zalety akademików

Zaletami akademików są:

możliwość integracji z innymi studentami,

dobre warunki nauki,

bezpieczeństwo,

dobra lokalizacja (blisko uczelni lub z wygodnym dojazdem). Wady akademików

Wadami akademików są często:

niewielkie pokoje,

stosunkowo wysokie ceny,

restrykcje (cisza nocna, zakaz palenia itp.).

Umowa najmu

Zanim wprowadzisz się do akademika, powinieneś otrzymać umowę, wyjaśniającą Twoje prawa i obowiązki. Zazwyczaj mieszkańcy akademików mają status ''lokatorów z podstawową ochroną'' (occupier with basic protection), co oznacza, że dość łatwo mogą zostać eksmitowani, ale mają prawo do czterotygodniowego okresu wypowiedzenia. Więcej informacji na temat praw lokatorów z podstawową ochroną znajdziesz na stronie organizacji Shelter w zakładce Occupier with basic protection.

Zapoznaj się dokładnie z postanowieniami umowy zanim ją podpiszesz, upewnij się, że wszystko rozumiesz.

Kodeks postępowania

Większość właścicieli akademików (zarówno uczelnie, jak i prywatni właściciele), podpisała kodeks postępowania (a code of practice), któryokreśla standardy, jakie powinny spełniać akademiki. Kodeks taki zawiera także procedury składania skarg w razie jakichś problemów.

W Wielkiej Brytanii funkcjonują 3 kody postępowania zatwierdzone przez tutejszy rząd:

The Universities UK Code of Practice for University Managed Student Accommodation;

The Accreditation Network UK Code of Practice for Student Accommodation Managed by Higher Education Establishments (HEE's);

The Accreditation Network UK Code of Practice for Student Accommodation Managed by Undertakings Subject to HMO Licensing (prywatni dostawcy kwater studenckich).

Szczegóły dotyczące ich zawartości a także listę uczelni, które podpisały kodeks znajdziesz na stroniewww.universitiesuk.ac.uk/Pol....

Przydatne informacje zawiera także serwis We've got the code:www.uukcode.info.

Alternatywne zakwaterowanie

Z uwagi na wymienione wady, wielu studentów w ogóle nie ubiega się o miejsca w akademikach wybierając dzielenie mieszkania wynajmowanego prywatnie. Ta opcja okazuje się zwykle tańsza i wygodniejsza, ale należy wziąć pod uwagę, że zasady związane z dzieleniem mieszkania nie są tak restrykcyjnie przestrzegane, jak w przypadku akademików, co może niejednokrotnie prowadzić do konfliktów ze współlokatorami. Poza tym, wynajmując mieszkanie musisz liczyć się także z oddzielnym regulowaniem rachunków za media.

Dodatkowe informacje i porady

Cennych informacji związanych z zakwaterowaniem – w tym wskazówek dla studentów – dostarcza organizacja Shelter na stronach:

Student housing – dla Anglii;

Student accommodation – dla Szkocji.

Informacje pomocne w znalezieniu zakwaterowania dla studentów zawierają również serwisy:

Accommodation for Students;

National Union of Students, NUS.

Organizacja Shelter oferuje niezależne, bezpłatne porady mieszkaniowe w całej Wielkiej Brytanii. Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.shelter.org.uk/get_advice by znaleźć biuro Shelter w swojej okolicy bądź skorzystaj z darmowej infolinii pod numerem tel.:0808 800 44 44 (pn.-pt. w godz. 9:00-17:00).

Bezpłatnej, fachowej informacji i porady możesz zasięgnąć także w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau), które możesz odszukać za pomocą strony www.citizensadvice.org.uk/cab....

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.