Reklama

Włosi kochają malowane domki, małe miasteczka, bezproblemowe wesołe życie i makaron.

Włochy, a może Italia??
Ciekawostką jest fakt, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski  przyjęta została od Niemców, którzy ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, a po przestawieniu liter „o” i „ł” otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”. Tak właśnie nazywano mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Zwyczaje kulinarne
Najpopularniejszym daniem Włochów jest pasta, czyli makaron oraz pizza. Na kolacje zazwyczaj jadają mięso. Włosi lubią też słodkie desery, a jednym z najpopularniejszych jest tiramisu i panna cotta. Klasyczny posiłek Włocha składa się z przystawki (antipasto), dania mącznego lub zupy (pasta), dania głównego (mięso, ryby lub drób wzbogacone sałatką lub risottem), a na koniec podawany jest deser. Do obiadu często pija się czerwone wino.

Ten włoski temperament
Nie od dziś wiadomo, że Włosi mają gorący temperament, są awanturniczy, głośni ale też weseli i kochliwi, mają również opinię romantycznych i namiętnych kochanków. Często zdarza się, że swoje zainteresowanie płcią przeciwną okazują poprzez gwizdanie na ulicy, co jest szczególnie źle postrzegane przez obcokrajowców. Okazuje się jednak, że coraz częściej, „włoskim macho”  trudno jest oderwać się od rodzinnego domu. Odsetek niezamężnych młodych mężczyzn we Włoszech ciągle wzrasta. Niektórzy twierdzą, że przyczyną jest nadopiekuńczość włoskich matek, które niechętnie wypuszczają swoich synów spod swojej kurateli. Być może związane jest to z wyśmienitą, domową, kuchnią włoską, która trzyma młodych mężczyzn w domu.

Tradycja i zwyczaje
Z Włoch wywodzi się tradycja obchodzenia Święta Zakochanych, czyli Walentynek. Już w starożytności świętowano ten dzień jako święto Luparkalia. Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca. Zwyczaj ten wywodzi się od tego, że dawniej na nagrobkach pisano „VIXI” co oznaczało „On żył”. Po przestawieniu tych cyfr otrzymujemy liczbę 17, która uważana jest za symbol nieszczęścia. We Włoszech podobnie jak w innych krajach obchodzone są Mikołajki, z tą różnicą, że do włoskich dzieci nie przychodzi Mikołaj tylko czarownica Bufona. We Florencji czarownica ta przypomina wyglądem Harleyowca.

Imiona i nazwiska Włochów
Najczęściej spotykanym nazwiskiem wśród Włochów jest nazwisko Rossi. Nosi je około 68 tyś. rodzin. Jeśli chodzi o imiona, to najbardziej rozpowszechnionymi imionami męskimi są: Giuseppe, Antonio, Francesco. Najdłuższym nazwiskiem jest Tschurtschenthaler, składa się z 18 liter. Najkrótsze nazwiska złożone są jedynie z dwóch liter, na przykład Bo, Pe, Po, Re itd.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.