Reklama

 

Fot.: Auditorium Parco della Musica                                                                                                                      

Festiwal ten odbywa się co roku, przeważnie w październiku w Auditorium Parco della Musica. Nagrodą jest statuetka Marka Aureliusza. Początkowo role jurorów pełnili sławne osobistości kina. Jednak od ostatniej edycji festiwalu, (w 2014 r.) to widzowie mają wybierać zwycięzców. Zmianę wprowadzili organizatorzy festiwalu, dbający o opłacalność tego przedsięwzięcia.

- Najważniejsze jest to, że festiwal się odbywa i w połowie jest samofinansujący – powiedział Lamberto Mancini, dyrektor generalny organizującej festiwal instytucji, Cinema per Roma.

Widzowie dostają bilety na których znajduje się kod pozwalający na udział w głosowaniu przez Internet. Mogą zagłosować na 5 laureatów głównych nagród. Podczas ostatniej edycji festiwalu konkurowały ze sobą m.in. takie filmy jak: Time Out of Mind, reż. Oren Moverman, Trash, reż. Stephen Daldry, Love, Rosie w reż. Christiana Dittera, Black and White, reż Mike Binder oraz Stonehearst Asylum, reż. Brad Anderson. W trakcie festiwalu zostanie także pokazanych kilka premier filmowych:

- europejska premiera filmu Time Out of Mind z udziałem Richarda Gere i Jeny Malone.

- międzynarodowa premiera filmu Trash (z Rooney Mara i Martinem Sheenem)

- międzynarodowa premiera filmu Love, Rosie (z Lily Collins i Samem Claflinem) - europejska premiera filmu Black and White (z Kevinem Costnerem i Gillian Jacobs).

 

s_0.jpg

Scarlett Johansson i Joaquin Phoenix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, 2013 r.

 

 

Festiwal Muzyczny MAY DAY

t_0.jpg

May Day 2009

Odbywa się w maju, na Piazza San Giovanni w Rzymie. Niewątpliwie jest to jedna z największych imprez tego rodzaju. Widzowie festiwalu w ten sposób świętują wiosnę i mogą przy okazji zobaczyć i usłyszeć wielu muzyków światowej sławy. Pierwsza taka impreza odbyła się w 1898 roku i od tej pory odbywa się regularnie, co 12 miesięcy. Podczas każdego festiwalu organizatorzy starają się nagłośnić działalność jakiejś organizacji społecznej. Od wielu lat głównym partnerem tego festiwalu jest Amnesty International.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Kultury Latynoamerykańskiej

u_0.jpg

 

Plakat reklamujący Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Kultury Latynoamerykańskie.

 

Festiwal zaczyna się zwykle w czerwcu i trwa całe lato. Zjeżdżają się na niego wielbiciele muzyki i tańca latino z całego świata.

Dla zainteresowanych jest wiele niesamowitych atrakcji:

- mnóśtwo koncertów najsłynniejszych zespołów latino,

- warsztaty i kursy taneczne dla każdego,

- pokazy taneczne,

- stoiska handlowe oraz bary oferujące różnorodne potrawy.

 

Luglio suona bene (tł. Lipiec brzmi dobrze)

w_0.jpg

Luglio suona bene w Auditorium Parco della Musica

Ta impreza odbywa się w lipcu w Auditorium Parco della Musica. Jest to wspaniałe miejsce do słuchania muzyki na świeżym powietrzu. Posiada 3000 wygodnych miejsc dla uczestników. Ubiegłoroczny festiwal „Luglio...” (27 czerwca 2014 - 01 sierpnia 2014),

zgromadził imponujące grono artystów: Damon Albarn, Rufus Wainwright, The National, Massive Attack, Suzanne Vega, a także najpopularniejsi włoscy wykonawcy, wśród nich Massimo Ranierei i Pino Daniele. Wszyscy wykonawcy uraczyli swoich fanów długą 

serią koncertów. Każdy znalazł coś dla siebie- fani rocka, popu czy też muzyki elektronicznej.

La Notte Bianca (tł. Biała Noc)

x_1.jpg

Koloseum podczas Białej Nocy

Jest to impreza, którą naprawdę warto zobaczyć. Nie odbywa się ona tylko w Rzymie, lecz także w wielu innych miastach na terenie Włoch. W trakcie Białej Nocy całe miasto roi się od artystów i cyrkowców, oferujących publiczności bezpłatne występy.

Również większość kin, galerii i muzeów jest otwartych do późnych godzin nocnych. Biała Noc trwa do białego rana:) Niestety w ostatnich latach Biała Noc się nie odbyła. Pozostaje nam mieć nadzieję, że w przyszłości to się zmieni.

 

Państwo: 
Dział: 
Dział Specjalny: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.